i'm ok ja hurt

mitä?

i'm ok biisissä Aguilera laulaa niin tunteikkaasti sitä kuinka karmiaeva isä hänellä oli. Sitten Hurt biisissä hän onkin jo niin katuva ja pyytelee isältään anteeksi, sitä että on satuttanut häntä niin kauan. Musavideollakin hän yrittää itkien löytää iskäänsä jostain sirkuksesta. Sitten taas Oh mother biisissä hän taas kääntyy isäänsä vastaan, videolla näytetään kuinka raivoisa mies yrittää satuttaa Christinan äitiä.

En ymmärrä, vai olenko käsittänyt jotain väärin?
Koittais jo päättää antaako anteeksi vai jatkaako vihanpitoa... tai mitälie

4

1628

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huumassa ja tekee

      kaikkensa saadakseen jotain kerrottavaa. Sitten pyöritetään samaa aihetta kappaleesta toiseen. Ei ihmekkään, että keksityt tarinat menevät sekaisin kappaleesta kappaleeseen. Koittaisi jo rauhoittua ja keksiä jotain uutta.

      • bellali

        on todellinen, ei keksitty kuten joku tietämätön pelle väittää. Huomiota kerjäämässä, jälleen. Sinä se et osaa lopettaa..


    • bellali

      Eli I'm OK on biisi jonka Christina on kirjoittanut kokemastaan perheväkivallasta ja isästään joka tähän syyllistyi. Oh Mother taas on "kunnianosoitus" tai kiitosbiisi Christinan äidille Shellylle, koska hän vei tuolloin 6- tai 7-vuotiaan Christinan ja Christinan siskon pois tuosta tilanteesta. Christina sanoi että hän kiittää äitiään biisissä siitä että tämä oli niin rohkea että lähti tilanteesta pois:)

      Hurt taas on ymmärtääkseni alunperin Christinan yhden tuottajan, Linda Perryn kirjoittama biisi, joka on suunnattu hänen isälleen, ei Christinan isälle. Siitä mielestäni juontaa tämä Hurt-videon tarina. Christinan nimi kuitenkin mainitaan biisin krediiteissä ensimmäisenä, joten Christina on siis muokannut lyriikoita aika lailla. Tulkitsen Hurt:n niin, että se kertoo jollain tapaa "katumuksesta" jotain henkilöä kohtaan josta on eronnut kenties huonoissa väleissä ja joka on sittemmin kuollut. Esim: "Are you lookin' down upon me/Are you proud of who I am.." Tuo minusta viittaa siihen, että kyseinen henkilö josta laulu kertoo, on kuollut.

      Ja tietääkseni Christinan biologinen isä on elossa, mutta Chris ei ole tämän kanssa väleissä.

      • on oikeassa

        Hurtin on kirjoittanut Linda Perry. ei Christina, hän teki sanoituksiin vain pienen lisäyksen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7383
    2. 78
      4903
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4799
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4218
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      8
      2998
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2629
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2531
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      46
      2176
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2171
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1810
    Aihe