2.2 diesel hb

pasi

olen suunnitellut vaimolle almeraa 2.2 diesel koneella,lähinnä tuota hb mallia.Nissaneista ei ole minkäänlaisia kokemuksia.
Käsittääkseni siinä on jakopää ketjulla,mikä on plussaa.Nissaneista olen kuullut puhuttavan,että olisi "luotettava" kulkupeli.Pienellä budjetilla ei voi saada kaikkia hyviä ominaisuuksia..
mitä olisi hyvä tietää/ tarkistaa kun käy ehdokkaita katsomassa?
lähinnä varmaan mun hintaluokassa niillä on jo ajettu n. 200 tkm,ehkä ylikin.

6

3176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2.2.d

      pirteä dieseliksi, kulkee pienellä rivakasti, kunnon koeajo vaan niin kuulee koliseeko tai rämiseekö ja nivelet kannattaa kuunnella, tutkaile takapää ettei ole ruosteen alkua helmakotelon päässä ja pohjassa taka-akselin kohdalta siellä ei ole muuta suojaa kuin pohjamaali, hb:ssä takalasin alareuna usein ruosteessa sekä etuovien alareuna arka kiveniskemille koska etupyörien roiskeet osuu oveen ja kannattaa katsoa läheltä ettei ole vahalla yritetty peitellä ettei ensimmäisten pesujen jälkeen pety. edulliset huollot ja varaosat ja plussana tosiaan ketjukone. talvella ei kovilla pakkasilla hiki tule ja meluakin riittää mutta niinhän tässä kokoluokassa muutenkin. suosittelen.

    • 2002

      2.2 DI on perusauto, ilmastointi, hieman lisää valoja vak.nop.säädin. Ajettu paljon ja ei vikaannu, ehdottomasti kestävin peli mitä mulla on ollut. Nyt 2-autona ja en vaihda. Kallein huolto ollut 200€, happianturi menee 100 -140 tkm välein = n.55€. 260tkm on varsin hyvä kestotesti, kts. TM 2003tms,jossa purkivat koneen 60tkm jlk. ei mitään mitattavaa kulumaa missään. Taisivat olla oikeassa...

    • Elmeri

      Omasta oli ostaessani (160 tkm) kannentiivisteessä vuoto ja ilmamäärämittari sökönä. Tiivisteremontti on aika kallis merkkiliikkessä: aika-arvio 20 h, joten kannattaa teettää naapurin reiskalla. Ilmamittarin voi vaihtaa itse (10 min) ja maksaa 66€. On kuulemma kulutustavaraa joka kestää 100-200 tkm.

      Ilmastointi laukesi 230 tkm kohdalla. Uudet osat yli 500€, joten ajellaan helteillä ikkuna auki.

      Muuten luja peli, aina ekalla leima pahviin, tosin päästömittauksiin kannatta varautua jollakin ihmeineella ettei inssin tarvitse polkea niin montaa kertaa. Tulee nimittäin aika mustaa savua näillä kilometreillä (nyt 260 t).

      Osta pois, mutta mieluummin sedan, joka on tehty Jaappaniassa eikä Englannissa kuten HB.

      Kone on kuulemma espanjalaislähtöinen, minkä kyllä huomaa Suomen talvessa: ei ihan lämpimimmästä päästä.Ja voiman ääni kyllä kuuluu kauas.

    • Allu

      Itellä meni tuo diisselipumppu 230000 vaiheilla. maksoi tammerdiselissä vaihdokkina 1500e ja nissanilla vaihto n, 400. Mutta kyllä kannatti vaihtaa että pääsee ajelemaan varmalla pelillä.

      • EkiR

        Kannen pultit, kansipahvi ja vesipumppu. Uuusia. 044 5048562


      • Anonyymi
        EkiR kirjoitti:

        Kannen pultit, kansipahvi ja vesipumppu. Uuusia. 044 5048562

        Soitin , numero ei käytössä, päivitätkö numerosi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      8078
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3862
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1906
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1340
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1163
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      31
      1089
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      11
      885
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      847
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      822
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      27
      772
    Aihe