Liian vanha toimitusharjoitteluun?

Ura vaihtoon

Olen lastentarhanopettaja, mutta viime vuosina olen haaveillut toimittajan työstä. Olen tehnyt muutaman freelancer-jutun, mutta freelancer-toimittajaksi en ainakaan nyt haluaisi. Minulla olisi taloudellisesti mahdollista elää jonkin aikaa (6-12 kk) harjoittelijan palkalla, kun ei tämä omakaan palkka päätä huimaa. Haluaisin siis toimitusharjoittelijaksi. Mikäli en saisikaan ilmaa siipieni alle, voisin harjoittelun jälkeen palata lastentarhaan töihin.

Mitä mieltä olette tai onko jollakulla kokemusta, onko 34-vuotias liian vanha toimitusharjoittelijaksi?

Olen koulutukseltani lastentarhanopettaja eli yliopistokoulutuksen saanut. Olenko ylikoulutettu toimitusharjoittelijaksi?

Entä miten paikkaa kannattaisi hakea? Tiedän, mihin lehteen haluan, joten otanko vain yhteyttä päätoimittajaan ja kysyn...?

7

1297

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yhteyttä vaan

      Senkun soitat lehteen, johon haluat. Et sinä siinä mitään menetä.

    • auts II

      Toimittajilla kyllä pitäisi olla "oikea" akateeminen tutkinto, ei mitään alempaa tutkintoa. Kuukausipalkkaa nauttivaksi harjoittelijaksi on vaikea päästä, koska ammattikorkeat ja ammattiopistot yliopistoista puhumattakaan syytävät toinen toistaan enemmän ilmaisia harjoittelijoita toimituksiin. Mutta etpä tosiaan mitään menetä jos kysyt lähimmästä lehdestä.

    • exucefus

      Hei, ota yhteyttä lehteen johon haluat! 34-vuotias, olet vasta elämäsi alussa, ehdit tehdä vielä vaikka mitä ja sitä parempi, kun tiedät mitä haluat tehdä!! Älä epäröi, tartu hetkeen!
      Laitoin oman elämäni uusiksi paljon vanhempana kuin sinä, kaikki ei käynyt kuten kuvittelin, mutta päivääkään en kadu:)!

    • Ura vaihtoon

      Kiitos kannustuksesta. Lähipiiristä sitä ei sada. :( Tutkintoni on tosiaan alempi korkeakoulututkinto, mutta tutkinto kuitenkin. Käsittääkseni osa toimittajista on aivan vailla tutkintoa, joskin taitavat olla vanhempaa sukupolvea.

    • Steffen

      Jälkeenpäin kadut korkeintaan sitä jos et yrittänyt. Jos tulee seinä vastaan, niin sitten tulee. Sen jälkeen arvioit vaihtoehtoja uudelleen. Oman alansa voi löytää vähän myöhemminkin, niin kävi myös mulle. Välillä sitä joku vähän ihmettelee, mutta mitäpäs siitä? Pääasia etten itse ihmettele, vaan teen sitä työtä minkä lopulta tunnen oikeaksi.

      Onhan se työllistyminen vaikeampaa ilman alan tutkintoa, mutta ei se todellakaan mikään este ole. Vähän tuuria matkaan tarvitaan, mutta kun sitä löytyy, niin lopulta ei tiedä mistä itsensä löytää. Hyvällä tuurilla se paikka on juuri se homma mitä on aina halunnut tehdä.

      • Matson1

        Anna palaa vaan. Toimittajan työhön ei ole muodollisia pätevyysvaatimuksia. Ilmeisesti olit kiinnostunut lehtipuolesta?

        Jotkin välineet saattavat toivoa akateemista loppututkintoa, joku jopa edellyttää sitä, mutta jos olet huippu hommassa, niin loppupeleissä ratkaisevat vain näytöt. Toimitusharjoittelun suhteen ei varmasti ratkea tutkintoon. Vakinaistamisen suhteen olen kuullut, että eräs maakuntalehti sitä edellyttäisi.

        Toimittajat ovat taustaltaan kaikkea maan ja taivaan välillä. Tässä muutaman urani varrella tapaamani kollegan koulutustaustat: diplomi-insinööri, valtiotieteiden yo, varatuomari, ylioppilas, AMK-viestintä, lastentarhanopettaja, pappi.


    • jll

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      167
      3447
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      15
      2096
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      223
      1490
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1241
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1211
    6. Voi vttu. Tiedän jo nyt että laitan sulle tänään jotain tunnustusviestiä

      Koita kestää ❤️
      Ikävä
      37
      1121
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1063
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      136
      1031
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      994
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      39
      974
    Aihe