hotelli/auckland ja leijonamies

newz

Moikka.
Nuoripari olisi tulossa aucklandiin lomalle noin viikoksi. Sattuuko kukaan tietämään hyvää ja halpaa hotellia tältä alueelta? Ja miten kannattaa matkustaa katsomaan leijonamiestä? :)

5

1292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kissus

      Kävin tuolla runsas vuosi sitten ja voin sanoa, että halpoja hotelleja ei juurikaan Aucklandista löydä. Jos hostellit kelpaa, tässä olis:
      http://www.hostelbookers.com/hostels/new-zealand/auckland/

      Leijonamiehestä: En muista varmuudella missä tuo majailee, mutta jossain akselilla Taupo-Napier. Parhaiten maata näkee vuokra-autolla mutta jos ei rattiin uskaltaudu, junalla tai bussillakin pääsee :)

      • Kissus

        Viestiini oli lipsahtanut oleellinen virhe: leijonamiehen olinpaikka ei ole Taupo-Napier akselilla vaan Aucklandista pohjoiseen, paikassa jonka jo tuo toinen kirjoittaja näppärästi linkitti. SORRYYY :)


    • Kämy

      Terve

      Tästä leijonamiehen kotisivulle: http://www.zionwildlifegardens.co.nz/map.html

      Autonvuokraus hyvä vaihtoehto. Aucklandista leijonamiehen kaupunkiin Whangareihin helppo suunnistaa (jos vasemmalla ajaminen ei arveluta), matkaa muistaakseni alle 150 km Northlandin suuntaan mutta bussilla ja lentokoneella pääsee myös.

      http://www.northlandnz.com/visit/

      Tätä käytetty kahdella Uuden-Seelannin reissulla hotellien varaamiseen: www.wotif.com
      Sieltä löytyy viime hetken tarjoukset, mutta vapaat huoneet myös aika monta viikkoa eteenpäin.

    • newz

      Kiitoksia molemmille paljon vastauksista! Nyt on saatu hotelli varattua ja kovasti jännittää tuleva matka :) Koitetaan todnäk. löytää vuokra-autolla leijonamiehen luo. Siinähän sitä maata näkee parhaiten kun ei ole kiire :)

      • Kämy

        Hyvää matkaa! Uusi-Seelanti on vienyt minun sydämeni matkailukohteeni. Reissaaminen varsinkin autolla on niin helppoa ja motellisysteemi kaikkine kodinkoneineen takaa ettei isoa matkalaukkua tarvita. Ja ainakin minun tapaamani ihmiset ovat olleet hyvin ystävällisiä ja avuliaita. Tekemistä riittää joka lähtöön joten helmikuussa 2009 on tarkoitus taas lähteä sinne ja viettää Northlandissa (kerro ihmeessä kokemukset leijonamiehen tapaamisesta kun palaat kotimaahan!) ja Coromandelin niemimaalla kolme viikkoa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      141
      4643
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      76
      3855
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      71
      2529
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      227
      1972
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      119
      1820
    6. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      247
      1166
    7. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      815
    8. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      766
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      20
      746
    10. Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?

      Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,
      Sinun unelmalomasi
      6
      725
    Aihe