hotelli/auckland ja leijonamies

newz

Moikka.
Nuoripari olisi tulossa aucklandiin lomalle noin viikoksi. Sattuuko kukaan tietämään hyvää ja halpaa hotellia tältä alueelta? Ja miten kannattaa matkustaa katsomaan leijonamiestä? :)

5

1284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kissus

      Kävin tuolla runsas vuosi sitten ja voin sanoa, että halpoja hotelleja ei juurikaan Aucklandista löydä. Jos hostellit kelpaa, tässä olis:
      http://www.hostelbookers.com/hostels/new-zealand/auckland/

      Leijonamiehestä: En muista varmuudella missä tuo majailee, mutta jossain akselilla Taupo-Napier. Parhaiten maata näkee vuokra-autolla mutta jos ei rattiin uskaltaudu, junalla tai bussillakin pääsee :)

      • Kissus

        Viestiini oli lipsahtanut oleellinen virhe: leijonamiehen olinpaikka ei ole Taupo-Napier akselilla vaan Aucklandista pohjoiseen, paikassa jonka jo tuo toinen kirjoittaja näppärästi linkitti. SORRYYY :)


    • Kämy

      Terve

      Tästä leijonamiehen kotisivulle: http://www.zionwildlifegardens.co.nz/map.html

      Autonvuokraus hyvä vaihtoehto. Aucklandista leijonamiehen kaupunkiin Whangareihin helppo suunnistaa (jos vasemmalla ajaminen ei arveluta), matkaa muistaakseni alle 150 km Northlandin suuntaan mutta bussilla ja lentokoneella pääsee myös.

      http://www.northlandnz.com/visit/

      Tätä käytetty kahdella Uuden-Seelannin reissulla hotellien varaamiseen: www.wotif.com
      Sieltä löytyy viime hetken tarjoukset, mutta vapaat huoneet myös aika monta viikkoa eteenpäin.

    • newz

      Kiitoksia molemmille paljon vastauksista! Nyt on saatu hotelli varattua ja kovasti jännittää tuleva matka :) Koitetaan todnäk. löytää vuokra-autolla leijonamiehen luo. Siinähän sitä maata näkee parhaiten kun ei ole kiire :)

      • Kämy

        Hyvää matkaa! Uusi-Seelanti on vienyt minun sydämeni matkailukohteeni. Reissaaminen varsinkin autolla on niin helppoa ja motellisysteemi kaikkine kodinkoneineen takaa ettei isoa matkalaukkua tarvita. Ja ainakin minun tapaamani ihmiset ovat olleet hyvin ystävällisiä ja avuliaita. Tekemistä riittää joka lähtöön joten helmikuussa 2009 on tarkoitus taas lähteä sinne ja viettää Northlandissa (kerro ihmeessä kokemukset leijonamiehen tapaamisesta kun palaat kotimaahan!) ja Coromandelin niemimaalla kolme viikkoa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      533
      9004
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      161
      6200
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      376
      5263
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      66
      4759
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      100
      4381
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4063
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      185
      3952
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      92
      1916
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      105
      1445
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      989
    Aihe