Dopermanin puolesta

dopperi ei ole tappaja

On tuo nyt kumma kun heti yleistetään nuo koiran puremat johonkin rotuun , nyt vaan on sattunut niin että nuo kaikki ovat olleet doppereita.
Ja ne kolme jotka kävivät sen pariskunnan kimppuun olivat irti joten eihän se kait nyt ole koiran vika jos remmin toisessa päässä olevalta puuttuu jotain.
Kylhän se on myönnettävä et kotona seuraan hyvinkin tarkkaan kuin tuo koiruus käyttäytyy eikä se nyt todellakaan johdu ainoastaan siitä et sattuu olemaan lutunen dopperi.
Meitin koira ei ole pureskellut käsiä tai jalkoja sitten hampaiden vaihduttua mutta sukulaisilla on dopperin pään kokoinen terrieri joka puree lapsia ja aikuisiakin kun ei kuulemma voi sietää heidän hajua.

10

900

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fio

      Olen samaa mieltä.
      Jo pelkällä koulutuksella on suuri vaikutus koiran käyttäytymiseen. Myöskään aina ei edes muisteta tai edes käsitetä, että koira voi kotona olla kuin enkeli tai omistajiensa läheisyydellä, mutta vapaana ja kauempana omistajista voidaankin olla ihan muuta.
      Viime päivinä meidän dopperia on kateltu päät kallellaan ja pidetty koirat visusti kaukana neidistä, ymmärrän tavallaan mutta tavallaan en.
      On se kurjaa tuo yleistäminen! Silti en vaihtaisi rotua mihinkään!

    • <<<<

      IHANIA KOIRIA

    • mieltä

      Ihan totta on se, että vika ei koskaan ole koirassa, vaan omistajassa.
      Oma mielipide on kuitenkin se, että lähes KAIKILLE isojen koirien omistajille pitäisi olla "ajokortti" vaatimus. Ihan niin kui moottoripyörät. Mopoille oma kortti, kevareille oma, ja sit isommille oma. Kaikki ei vaan hallitse eikä osaa kouluttaa isoa koiraa.
      Kesälomalla tapasimme erään Dobberin omistajan josta näki, että koira ei ollut millään lailla omistajansa hanskassa.
      Iso Dobberin kokoinen koira vaan saa puremisella niin pahaa jälkeä aikaiseksi, että siksi asiasta puhutaan.

    • dopperweiler

      "nyt vaan on sattunut niin että nuo kaikki ovat olleet doppereita". Ei se noin mene. Koirat purevat ihmisiä päivittin suomen maassa, mutta eräs paska lehti uutisoi vain suurten rotujen tekosia ja luo hysteriaa. Hysteria on hyvä business... Älkää nyt hyvät dopperien omistajat uskoko YHTÄ lehteä ja sen provokatiivisia, hysterian hakuisia, yksipuoleisia ja liioiteltuja uutisia!

      Faktaa on se että pienet rodut urevat useammin kuin isot rodut. Ruotsin puremistapauksten kärjessä on mäyräkoira (ei olvin).

    • Miako00

      rotuiset (cockeri, cavalier, chihuahua jne.) purevat, ei niissä ole "mitään uutisoitavaa", mutta sitten kun verikoira dobermann, rottweiler, saksanpaimenkoira jne., puree, se on uutisen arvoinen.

      Tosi on, että dobermanni puree pahemmin kuin chihuahua, mutta nämä jutut ovat omiaan ruokkimaan dobermannin raatelijan mainetta ja sitä enemmän tietyt ihmiset ostavat näitä sitten "suojelukoirikseen" (en nyt tarkoita harrastusta, joka on nimeltään suojelu vaan siis ihan näitä, että "mun koira puree sua kuule palleista")...

      Olen joutunut kerran dobermannin hampaiden kohteeksi (ei kerennyt puremaan pahasti, mutta kuitenkin), mutta selvästi näki, ettei koira ollut ollenkaan hanskassa (ei ollut koiran oma omistaja taluttamassa, vaan kaveri, jonka luona koira oli hoidossa). Luulisin, että tiukemmalla kurilla ja rajoilla dobermann olisi ollut toisenlainen, mutta tätä koiraa ulkoiluttanut tuntui pelkäävän koiraa..

      Dobermann on hieno rotu ja hieno koira, haluaisin kyllä sellaisen, mutta haluaisin myös mm. kaukasianpaimenkoiraakin (ja monia muita), mutta en ole varma, saisinko kasvatettua ja pidettyä sen rotuista koiraa yhteiskuntakelpoiseksi, joten ne saavat jäädä.

    • Aikuinen omistaja

      Mielestäni on hyvä, että lehdet uutisoivat näistä. Ikäväähän on, että muut rodun edustajat saavat siitä kärsiä, mutta varmasti jokainen dobermannin haluava tietää millainen maine rodulla on, joten turhaa paapattamista tämä ettei ymmärrä miksi muut pelkäävät sitä meidän kilttiä dobberia.
      Ehkä nämä uutiset saavat ne monet tuhannet nuoret naiset ja miehet harkitsemaan tarkemmin tämän rotuisen koiran hankintaa, varsinkin jos koira on tulossa VAIN perheenjäseneksi ja lenkittäjäksi.
      Dobermanni ei ole joka ihmisen koira ja sen hankintaa on harkittava hyvin tarkkaan. Se ei ole pelkkä lutuinen sohvanvaltaaja, vaan pääsääntöisesti työkoira.
      Ja miksi näitä mäyräkoirien puremia ei uutisoida valtakunnallisissa lehdissä? Eihän kaikkia puukotuksia ja pahoinpitelyitäkään uutisoida. Vain ne, joissa ollaan jo lähellä hengenvaaraa. Ja niin tässäkin. Dobermanni on hengenvaarallinen väärissä käsissä ja se ihmisten tulisi muistaa.
      Purematapauksien hyssyttely aiheuttaisi enemmän hallaa rodulle kuin niiden julkituominen.
      Itselläni on dobermanni, enkä missään nimessä halua, että rotu saa jonkun mukavan seurakoiramaineen, koska sitä se ei ole. Se on täyspäinen harrastuskoira, eikä sitä tule muuhun tarkoitukseen ottaa. Toki jokainen harrastuskoira on perheenjäsen siinä missä tavalliset seurakoiratkin.

      • koirallinen kaksi

        Hienoa, että löytyy tälläinenkin kanta "aikuinen omistaja"kirjoitit täyttä asiaa.
        Se vaan on kun näitä työkoiria otetaan lutusiksi sohvaperunoiksi ja jäljet saa lukea lehdestä.
        Toden totta Chivan puru ei ole koskaan hengenvaarallinen, mutta hallitsemattomissa käsissä olevan Toopermannin on.


      • yks omistaja

        mun mielestä pitäis kirjoittaa rotuun katsomatta kaikista puremista mitkä tietoon tulevat. väärin kirjoittaa vain isoista koirista. ja eiköhän nekin jotain tehnyt et koira puree. joko koira tosiaan vihanen tai luonteessa jotain joka kyl ois ollu pennusta asti ellei joku trauma jostain tapahtumasta tai koiraa kiusattu. mut ei ne syyttä pure. ja koira voi olla myös sairas. mut leimataan heti kauheaksi verikoiraks jos vaan dopperi,rotikka tai sakemanni rodultaan. ja väärällä ihmisellä koiran kun koiran saa verikoiraksi. eli ihmisten omaa syytä jos koira puree.


      • taas ei
        yks omistaja kirjoitti:

        mun mielestä pitäis kirjoittaa rotuun katsomatta kaikista puremista mitkä tietoon tulevat. väärin kirjoittaa vain isoista koirista. ja eiköhän nekin jotain tehnyt et koira puree. joko koira tosiaan vihanen tai luonteessa jotain joka kyl ois ollu pennusta asti ellei joku trauma jostain tapahtumasta tai koiraa kiusattu. mut ei ne syyttä pure. ja koira voi olla myös sairas. mut leimataan heti kauheaksi verikoiraks jos vaan dopperi,rotikka tai sakemanni rodultaan. ja väärällä ihmisellä koiran kun koiran saa verikoiraksi. eli ihmisten omaa syytä jos koira puree.

        ole mitään järkeä uutisoida yhdenkään rodun puremia. Mitä tapahtui sille vanhalle hyvälle ajalle, kun joka ainoaa koiranpuremaa ei uutisoitu ja ihmiset elivät sopusoinnussa luonnon kanssa. Jos joskus joku sessu puri niin siitä yleensä selvittiin muutamalla naarmulla ja mustelmalla. Ei tarvinnut kenenkään iltalehtien otsikoissa sääliä kerjätä ja ruikuttaa surkeaa kohtaloaan. Nykyihmiset on onnetonta pullamössöä suurin osa!


      • -o-
        taas ei kirjoitti:

        ole mitään järkeä uutisoida yhdenkään rodun puremia. Mitä tapahtui sille vanhalle hyvälle ajalle, kun joka ainoaa koiranpuremaa ei uutisoitu ja ihmiset elivät sopusoinnussa luonnon kanssa. Jos joskus joku sessu puri niin siitä yleensä selvittiin muutamalla naarmulla ja mustelmalla. Ei tarvinnut kenenkään iltalehtien otsikoissa sääliä kerjätä ja ruikuttaa surkeaa kohtaloaan. Nykyihmiset on onnetonta pullamössöä suurin osa!

        puhut aikas asiaa.. ja varmasti tuolla riehuu ja puree muunkin rotuiset koirat, mutta dobberit on vaan pantu merkille.
        Se on vaan surullista tuo yleistäminen, pistää vihaksi.
        Munkin koira on muuttanut monen käsityksen dobbereista..Eli ei ole tod.mikään raivohullu, purija.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4368
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      148
      3139
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      47
      2458
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      48
      2370
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      98
      2025
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1606
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1602
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      153
      1445
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1233
    Aihe