Onko jossain olemassa isännöitsijäntodistuksen excel pohjaa?
Entä voisiko joku taho (kiinteistönvälittäjät, pankit yms) alkaa nipottamaan, jos tekisin itse ko lomakkeen excelillä? Vai kelpaako "markkinoille" vain joku isännöitsijäliiton virallisesti hyväksymä malli? Tyylissä mallia voisi ottaa olemassa olevista lomakkeista mutta niin että tekijänoikeutta ei rikottaisi. Tarvittava sisältö on ilmeisesti määritelty täällä : http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1991/19910811
Onko jollain kokemuksia moisesta oma-alotteisuudesta?
Isännöitsijäntodistuksen excel pohja
12
23139
Vastaukset
- O T O
Siitä vaan tekemään.
Monilla isännöitsijätoimistoilla on omat mallinsa.
Itse tein väljästi Kiinteistöliiton lomakkeen pohjalta paljon selkeämmän version. - nimittäin
onko tällaisissa lakisääteisissä lomakkeissa mitään sen kummempaa tekijänoikeussuojaa. Toisaalta tuskin is.todistuslomakkeen asettelua on missään määrätty, eiköhän sisältö ole se määräävä tekijä.
Itse tekisin lomakkeen pdf-muotoon (valmiita pohjia saattaa löytyä pdf:nä, ehkä jopa valmiita lomakkeita) tai sitten scannaisin ja tekisin paperilomakkeesta pdf-pohjan ja lisäisin siihen lomakekentät.- Linkistä
Kun kelaat sivua alaspäin, niin löytyy hyvä malli. Jutussa on muutenkin tietoa, mitä siinä todistuksessa pitää olla. Muuten, en ymmärrä Excelin käyttöä tuossa, koska suurin osa on tekstiä. Mieluimmin Word ja tallennus pdf:nä.
http://www.rakennustieto.fi/kortistot/rane/attachments/5fIPeDhrH/5oVjqunYd/Files/CurrentFile/Ohjekorttiehdotus_Isannoitsijatodistuksen_laadinta_ja_lomake_RTS_10_7.pdf - valmis lomake
Linkistä kirjoitti:
Kun kelaat sivua alaspäin, niin löytyy hyvä malli. Jutussa on muutenkin tietoa, mitä siinä todistuksessa pitää olla. Muuten, en ymmärrä Excelin käyttöä tuossa, koska suurin osa on tekstiä. Mieluimmin Word ja tallennus pdf:nä.
http://www.rakennustieto.fi/kortistot/rane/attachments/5fIPeDhrH/5oVjqunYd/Files/CurrentFile/Ohjekorttiehdotus_Isannoitsijatodistuksen_laadinta_ja_lomake_RTS_10_7.pdfMuokkaaminen: ylimääriset sivut pois ja lomakekentät, vaatii tosin Adoben Acrobatin, mutta saattaa löytyä edullisempia tai jopa maksuttomia vastineita. Helppohan tuo tosin on kopioida Wordiinkin taulukkoa apuna käyttäen (mielummin wordiin kuin exceliin).
- oto isänn.
Tein itse sellaisen jo 15 vuotta sitten ja hyvin on toiminut. Tein saman taulukon toiseen sivuun osakasluettelon ja linkitin ne keskenään eli vain huoneiston numeron syöttämällä on homma liki valmis, vain tilaajan tiedot lisänä ja "vot" homma ok. Nykyään kun teen hommat OpenOfficella niin pdf-doku on on napin takana.
- ISA
www.kiinteistoklubi.com
Liittyminen ilmaista.
Jäsenille tarjolla mm. vuokrasopimuspohjia, is.todistuspohja ym.- Sivutoiminen
Olen yhtiötäni varten tehnyt oman "exelin".
Yhtiön muuttuvat tiedot kopiotuvat mukavasti kun alareunasta valitsee kaikki = asuntojen lkm.
Täytyypä kuitenkin tutustua kiinteistöklubin lomakkeeseen.
- alkup kirjoittaja
wow mitä vastauksia, kiitokset. Kiinteistöklubiinkin tuli jo liityttyä :-)
- pjtaas
eiks joku voisi vainlaittaa word failiaan jakoon, olisi helpointa, toi kiinteistöklubin pdf on surkea kun sitä ei voi tallettaa.. KUKA kirjoittaa aina käsin uuden?? huooh..
- oto isänn
pjtaas kirjoitti:
eiks joku voisi vainlaittaa word failiaan jakoon, olisi helpointa, toi kiinteistöklubin pdf on surkea kun sitä ei voi tallettaa.. KUKA kirjoittaa aina käsin uuden?? huooh..
Laita yhteystietojasi niin keskutellaan, josko joku pienenpieni korvaus olsi paikallaan, ko lomakketta kun ei tee ihan tunnissa.
- Emannoitsija
oto isänn kirjoitti:
Laita yhteystietojasi niin keskutellaan, josko joku pienenpieni korvaus olsi paikallaan, ko lomakketta kun ei tee ihan tunnissa.
ei siis ole helppo joten en sitä kellekään ilmaiseksi anna.
"Ei ole ilmaisia lounaita".
- Anonyymi
Täältä ainakin saa ilmaisen pohjan ladattua Excel muodossa
https://domiapp.io/isannoitsijantodistus_pohja
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3884273Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1151618- 1351454
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko691184Perjantaita!
Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔701018Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?
The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass151016Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"
Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise12947- 38920
- 65891
Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua
Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään60889