Olen ihmetellyt vanhoillisuuspalstalla sitä ettei siellä tunnuta oikein ymmärrettävän hoitokokousten suoraan verrannollista yhteyttä siihen oppiin että toisella ihmisellä on oikeus ja valta antaa toisen synnit anteeksi. Eli siis valta pakottaa toinen nöyristelemään edessään jotta tämä nöyristelijä tulisi Jumalan hyväksymäksi. Tämä sotii mielestäni niin perusteellisesti Jeesuksen opetuksia vastaan että haluan jatkaa asian käsittelyä - ja syvällistä käsittelyä. Hoitokokoukset voidaan mielestäni käsitellä juridisena ongelmana mutta koska vanhoillislestadilaisuudessa on kysymys liikkeestä joka touhuilee hengellisten asioiden kanssa, pitäisi asiat nähdä myös hengellisestä näkökulmasta. Minusta tuo oppi pitäisi nyhtää juurineen ihmisten ajatuksista. Raamattukin riittäisi tässä melko pitkälle.
Kirjasessa Song of Prayer (joka on Helenille annettua materiaalia ACIM:n lisäksi) esitetään monta tapaa joita ego käyttää "anteeksiantamiseensa".
Eräs tällainen valheellinen ja toimimaton anteeksiantamisyritys on kuvattu näin (Forgiveness-to-destroy)
"In this group, first, there are the forms in which a "better" person deigns to stoop to save a "baser" one from what he truly is. Forgiveness here rests on an attitude of gracious lordliness so far from love that arrogance could never be dislodged. Who can forgive and yet despise? And who can tell another he is steeped in sin, and yet perceive him as the Son of God? Who makes a slave to teach what freedom is? There is no union here, but only grief. This is not really mercy. This is death."
Siis kuinka voi halveksien antaa anteeksi ja orjuuttamalla osoittaa mitä vapaus on??
Siitähän on kysymys jos nostetaan toisen syntisyys tosiasiaksi ja sitten "annetaan se anteeksi" vaikka syntisyysongelma oli hoidettu jo kauan sitten Jumalan toimesta. Anteeksiantajan ainoa työ on sydämessään nähdä Kristus toisessa eikä simputtaa häntä ja lukea loitsuja.
Keskustelen tässä nyt anteeksiantomenetelmästä mielessäni pitäen että myös vanhoillislestadiolaiset ovat Jumalan Poikia.
Tuhoon vievä anteeksiantamus
acim lai nen
0
644
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv252416- 1132031
- 1131657
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?421523Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.91457Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901065Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161201006Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt87965Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno35947Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu15939