Julistan polttavani KuPS:n kaulaliinan välittömästi jos se taas kerran tippuu. Jos pysyy karsijan paikalla, niinkuin eilen taas todella näytti, niin vaikea sanoa AC Oulun tai Viikinkien tasosta tällä hetkellä, eivät tainneet mennä ainakaan cupissa kovin pitkälle? Joku valistakoon asiaa...?
Mutta kyllä oli kaaheeta toi eilinen RoPS-peli, paikkoja hukataan ja paketti ihan levällään. Eikö tosiaan ole muuta materiaalia hyökkäykseen kun noi teiniviikset?! Pele Koljonen poikkeus, mutta eihän sitäkään voi peluuttaa kun on Atik Ismaelin poika!
Hissi-KuPS
2
421
Vastaukset
- Kuåpiåssa
Kalpa, Puijon Pesis, mennyt lentopallo-suuruus, jne, surkeeta touhua! Hommatkaa edes yks joukkue jostain lajista mikä pärjää! Koko Itä-Suomessa ei muuten ole nykyään joukkuetta mikä pärjäisi millään tasolla, jalkapallossa MP kakkosessa, Jippo tippumassa kakkoseen - sentään VARKAUS meni Suomen cupissa 8 joukkoon.
ANKEETA Itä-Suomi, Viipuria tässä tarvittais! - rahalla saa
Huomaa taas että on Suomessa paljon ihmisiä jotka ei tiedä jalkapallosta ja seuroista mitään. he vain luulevat tietävänsä.
Olisikohan niin että Itä-Suomi.. Kuopio yms. Miten voi rakentaa kilpailukykyisiä seuroja jos ei ole millä niitä rakentaa. Ei tällä leveysasteella mielestäni voi tehdä nykyään mitään muuta kuin olla mahdollisimman hyvä kasvattajaseura. Panostaa ne vähäiset paalut omaan tuotantoon., ihan sieltä poikasista lähtien.
Jääkiekko, jalkapallo, pesäpallo, koripallo, salibändy. Lajeina Kuopiossa elävät mutta taso on mitä on. Ja se johtuu juuri tästä että omaa kasvatusta ei ole ajateltu 5-10 vuotta sitten riittävällä innokkuudella.
Tunnustusta kuitenkin Kalpalle että siellä on omia junnuja peluutettu ja tehty perkele sitä työtä junnuissa. Kalpa A -Suomenmestari 2007! Mutta muutosta pitäisi tehdä siirtosopimuksien saralla. Eihän tässä ole mitään järkeä että Kalpa tuskin saa rahoja yhdestäkään junnusta siirroissa puhumattakaan siitä pelaavatko he edes edustuksessa ennenkuin siirtyvät jo "isompiin. Ryöstäjiin. JOKERIT; HIFK, BLUES. Suomeen pitää ehdottomasti saada siirtokorvausjärjestelmä aikaan tässä junnu-isoseura siirrossa. se palvelisi kaikkia.
Paras esimerkki on Kuopiolainen Juuso Puustinen, kalpa-kasvatti. sopimus calgaryyn suoraan junnuista ja siellä kausi , jonka jälkeen aloittaa espoon bluesissa sm-liigakautta. Mitä kalpa hyötyi tästä. ei yhtikäs mitään!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä12611134Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on15610324- 268030
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1876537Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.505622- 735071
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1474384Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai254236Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas704067Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1333614