Terveydenhoitaja vai lähihoitaja???

Pääsisin opiskelemaan kumpaan haluiaisin mutta ongelma on se että kumpi kannattaa?? itseäni kiinnostaa lasten ja/tai nuorten kanssa työskentely. olin harjottelussa ryhmäperhepäiväkodissa puoli vuotta ja tykästyin hommaan.olen yläasteesta asti jo hoitanut lapsia että rakastan hommaa yli kaiken mutta pääseekö terveydenhoitajan papereilla niin lähelle lasta työskentelemään kuin haluaisin? palkalla ei välilä vaan sillä että homma on sellaista mistä tykkään että sitä jaksaa sitten tehdäkkin..
177310
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

ota selvää molemmista vaihtoehdoista. Millaista työtä koulutuksella on mahdollista tehdä. Lähihoitajia ja terveydenhoitajia työskentelee hyvin erilaisissa paikoissa, kumpikaan vaihtoehto ei sulje pois lasten kanssa työskentelyä. Etsi tietoa mahdollisimman paljon ennen kuin teet päätöksesi. Terveydenhoitajia on mm. lastenneuvoloissa ja kouluissa.

Sanoisin, että pitkällä aikavälillä palkallakin on merkitystä. Toki on tärkeää, että työ on mieluista. Ehkä terveydenhoitajan koulutus sulkee pois vähemmän vaihtoehtoja kuin lähihoitajan koulutus.

Äänestä

Terveydenhoitajakoulutus. Se on ammattikorkeakoulututkinto kuin taas lähihoitaja on toisenasteen tutkinto. Itse valitsisin tottakai amk tutkinnon. Saat laajemman ammattitaidon ja korkeamman koulutuksen.
Ei kannata jäädä lähihoitajaksi kerran voit valita.

hommaa yli kaiken mutta pääseekö terveydenhoitajan papereilla niin lähelle lasta työskentelemään kuin haluaisin?

Varmasti pääsee. Ei se sulje sitä pois. Kylläkai korkeammin koulutettu voi tehdä vähemmän koulutetun töitä, jos sitä tarkoitat.

Äänestä
  • niin jäädä lähihoitajaksi..? Voihan ensin vaikka opiskella lähihoitajaksi, katsella pari vuotta hommaa ja sitten jatkaa vaikka terveydenhoitajaksi (eräs ystäväni teki näin; ensin lähihoitajan koulutuksella hän teki töitä erityislasten aamu- ja iltapäiväohjaajana, nyt hän opiskelee terveydenhoitajaksi).

    Äänestä

  • Miako00 kirjoitti:

    niin jäädä lähihoitajaksi..? Voihan ensin vaikka opiskella lähihoitajaksi, katsella pari vuotta hommaa ja sitten jatkaa vaikka terveydenhoitajaksi (eräs ystäväni teki näin; ensin lähihoitajan koulutuksella hän teki töitä erityislasten aamu- ja iltapäiväohjaajana, nyt hän opiskelee terveydenhoitajaksi).

    Ei kannata kouluttautua molempiin se on paitsi yhteiskunnan varojen tuhlausta, myös typerää opiskelijan itsensä kannalta. Aikaa ja rahaa kuluu, koska AMK:ssa ei tunneta lähihoitajaopintojen hyväksilukua. Sitä paitsi suunnitelmat muuttuvat, koska on muutakin elämää kuin opiskelu esim. perheen perustaminen.

    Äänestä

Terveydenhoitaja sulla on laajempi osaaminen ja enemmän vaihtoehtoja mistä valita työn suhteen. Lähihoitajat ovat erilaisten laitosten ja työpaikkojen pohjasakkaa.

Äänestä
  • Vilkaiseppa palkkapuolta. Terkkari saa PALJON parempaa palkkaa kun lähäri. Kun olet saanut omia lapsia voi ruveta päiväkoti työ tympimään.

    Äänestä

  • No ensinnäkin haluan ottaa kantaa tuohon kommenttiisi "lähihoitajat on pohjasakkaa". Ilman heitä ei mikään laitos pyörisi, koska lähihoitajat on enemmistö näissä työpaikoissa. Mutta se siitä..
    Mitä tulee terveydenhoitajan koulutukseen ja ammattitaitoon, ei asia ole ihan päivänselvä. Itse opiskelin th:ksi ja teen tavallista hoitotyötä osastolla ja välillä kotihoidossa. Harvapa saa lastenneuvolasta tai kouluterveydenhoidosta työtä. Niitä paikkoja kun on todella vähän valmistuviin nähden. Aika moni terkkareista tekee siis tavallista hoitotyötä. Niin ja palkka tosiaan lähihoitajan ja terveydenhoitajan välillä eroaa sen pari sataa kuussa. Lh tienaa tosin senkin eron kiinni reilusti vuorotyölisillä.

    Äänestä

  • lh+th kirjoitti:

    No ensinnäkin haluan ottaa kantaa tuohon kommenttiisi "lähihoitajat on pohjasakkaa". Ilman heitä ei mikään laitos pyörisi, koska lähihoitajat on enemmistö näissä työpaikoissa. Mutta se siitä..
    Mitä tulee terveydenhoitajan koulutukseen ja ammattitaitoon, ei asia ole ihan päivänselvä. Itse opiskelin th:ksi ja teen tavallista hoitotyötä osastolla ja välillä kotihoidossa. Harvapa saa lastenneuvolasta tai kouluterveydenhoidosta työtä. Niitä paikkoja kun on todella vähän valmistuviin nähden. Aika moni terkkareista tekee siis tavallista hoitotyötä. Niin ja palkka tosiaan lähihoitajan ja terveydenhoitajan välillä eroaa sen pari sataa kuussa. Lh tienaa tosin senkin eron kiinni reilusti vuorotyölisillä.

    Lh tienaa tosin senkin eron kiinni reilusti vuorotyölisillä.

    Tuo pitää paikkansa, mutta vuorotyö on kuitenkin melkoinen uhraus, ainakin minusta. Vuorot menevät usein niin huonosti. Illan jälkeen mennää aamuun yms ja yksiä vapaita sekä öitä seassa. Se hankaloittaa aika paljon elämää varsinkin perheellisillä ja myös harrastuksia sekä sosiaalisia suhteita. Jos itse saisin saman palkan pelkällä päivätyöllä niin olisin kyllä tyytyväinen.

    "lähihoitajat on pohjasakkaa". Ilman heitä ei mikään laitos pyörisi, koska lähihoitajat on enemmistö näissä


    Kieltämättä vähän aliarvostava kommentti omasta ammatista :), mutta sille sen vaan tuntuu. Itse toivoisin että osaamista olisi enemmän...

    Äänestä

  • Lähihoitaja. kirjoitti:

    Lh tienaa tosin senkin eron kiinni reilusti vuorotyölisillä.

    Tuo pitää paikkansa, mutta vuorotyö on kuitenkin melkoinen uhraus, ainakin minusta. Vuorot menevät usein niin huonosti. Illan jälkeen mennää aamuun yms ja yksiä vapaita sekä öitä seassa. Se hankaloittaa aika paljon elämää varsinkin perheellisillä ja myös harrastuksia sekä sosiaalisia suhteita. Jos itse saisin saman palkan pelkällä päivätyöllä niin olisin kyllä tyytyväinen.

    "lähihoitajat on pohjasakkaa". Ilman heitä ei mikään laitos pyörisi, koska lähihoitajat on enemmistö näissä


    Kieltämättä vähän aliarvostava kommentti omasta ammatista :), mutta sille sen vaan tuntuu. Itse toivoisin että osaamista olisi enemmän...

    Vuorotyössä on puolensa ja elämässä erilaisia tilanteita. Joskus vuorotyö lisineen on paikallaan ja joskus taas on sopivampaa tehdä päivätyötä. Ennen koulutukseen hakeutumista suosittelen tutustumaan tulevaan ammattiin etukäteen esim. keskutelemalla alalla työskentelevien kanssa, tutustumalla ammattien kuvauksiin esi. mol:n sivuilla ja lukemalla ammattilehtiä (kirjastosta)

    Äänestä

jos kerran molempiin olet hyväksytty. Terveydenhoitajana olet taatusti pätevä kaikkiin avoinna oleviin toimiin. Terveydenhoitopuolellakin voi hakeutua lastenhoitotyöhön ja taatusti pätevämpään kuin pelkkänä lähihoitajana. Lähihoitajilla on vielä tänä päivänä vähän sananvaltaa (vaikka älyä olisikin) jos toinen on enemmän koulutettu.

T. lähihoitaja, tradenomi

Äänestä
  • Varhaiskasvatus ei kuulu th opintoihin, joten th ei ole pätevä toimimaan esim lastenhoitajana päiväkodissa

    Äänestä

Lukiessani näitä kommentteja täällä ja pohtiessani omia tuntemuksia ja kokemuksia vuosien varrelta niin olen sitä mieltä että molemmissa aloissa on plussat ja miinukset. Se että jos joku kokee että "lähihoitajat ovat pohjasakkia" niin se on varmasti jokaisen oma mielipide. Totuus sairaala ja laitosmaailmassa on se että ilman lähihoitajia, osastot ja kaikki muut olisivat pulassa.
Sairaanhoitajilla on paha tapa ylimiellistellä sillä että on hyvä koulutus ja siksipä he tahtovat istuskella mieluumin kahvihuoneen tai toimiston puolella mukamas tekemässä jotain kehittävää työtä vaikka totuudessa he eivät ole kiinnostuneet juurikaan käyntännön hommista.
Moni kuvittelee että kun olet lähihoitaja sinulla ei ole mitään teet vaan hulluna työtä, mutta omasta mielestäni voi olla jopa enemmän kun se että luetaan hikipäässä johonkin ammattiin ja huomataan että käytännön työ ei kiinnosta. Itse en ainakaan lähtisi opiskelemaan terveydenhoitajaksi rahasta koska ero ei ole hääppöinen. Nykyisin ei ole taattua edes saavatko valmistuneet terveydenhoitajat työtä neuvoloista tai vastaanotoilta, monia olen tavannut ihan samoissa hommissa joissa itse työskentelen. Toki heillä on vähän enemmän vastuuta joka onkin joskus melkoinen. Itse olen työskennellyt jo jonkin aikaa ja lähihoitajana olen saanut kyllä paljon ja olen tyytyväinen omaan ammattiini enkä koe olevani "pohjasakkia" monesti olen neuvonut vanhempia hoitajia yms. Työ riippuu ihan siitä millaiseksi sen itse tekee ja millaisen työn on valmis etsimään.Sinun kannattaa itse laittaa nämä kaksi asiaa vaakakuppiin ja pohtia mitä itse haluavat enemmän. Omalla kokemuksella sanon, että olet sitten joskus terveydenhoitaja tai lähihoitaja työtä ei tehdä pelkällä rutiinilla vaan sydämellä. Vaikka kumamtkin ammatit on omalla tavallaan rankkoja niin kyllä ne antavatkin paljon.Onnea valintaa.

Äänestä
  • Terveydenhoitajan peruskoulutus on sairaanhoitaja joten tarjolla enemmän vaihtoehtoja.

    Äänestä

  • kiitos viestistäsi..olen pohtinut aika paljon tässä muutamien viikkojen aikana tätä asiaa ja alkaa näyttää siltä että kyllä se oma fiilis taitaa kääntyä tuonne lähihoitajan puolelle..vertailin aloja ja lähihoitaja tuntuu enemmän omalta..plussia löytyy muutenkin enemmän,saisin ammatin 2 vuodessa,koulu olisi samalla paikkakunnalla kuin asun,saan töitä kyseiseltä paikkakunnalta opiskelun oheen..jne..
    terveydenhoitajaksi hain siksi koska se oli kiinnostavin sosionomnin ja lähihoitajan jälkeen..mutta sosionomiksi en päässyt..vielä..haen varmasti syksyllä vielä uudestaan ja jos ei tärppää niin ehkä lähihoitajaksi opiskeltuani haluan joskus vielä opiskella lisää..

    Äänestä

  • typykkä86 kirjoitti:

    kiitos viestistäsi..olen pohtinut aika paljon tässä muutamien viikkojen aikana tätä asiaa ja alkaa näyttää siltä että kyllä se oma fiilis taitaa kääntyä tuonne lähihoitajan puolelle..vertailin aloja ja lähihoitaja tuntuu enemmän omalta..plussia löytyy muutenkin enemmän,saisin ammatin 2 vuodessa,koulu olisi samalla paikkakunnalla kuin asun,saan töitä kyseiseltä paikkakunnalta opiskelun oheen..jne..
    terveydenhoitajaksi hain siksi koska se oli kiinnostavin sosionomnin ja lähihoitajan jälkeen..mutta sosionomiksi en päässyt..vielä..haen varmasti syksyllä vielä uudestaan ja jos ei tärppää niin ehkä lähihoitajaksi opiskeltuani haluan joskus vielä opiskella lisää..

    Miksi ihmeessä valitsisit lähärin sh:n/ th:n sijaan? Itse olen lukion jälkeen ensin opiskellut lähäriksi, josta jatkoin terkkariksi ( sain myös sairaanhoitajan pätevyyden). Mahdollisuudet ovat PALJON paremmat. Sh pääsee kaikkialle, minne lh, mutta ei toisipäin. Ja kyllä th voi myös saada vuorolisiä, itsekin saan ( olen terveyskeskuksessa). Viime kuussa liksa n. 2700 e.

    Mene ihmeessä th:ksi!

    Äänestä

Jos työ päiväkodissa kiinostaa tai muissa perusterveydenhuollon tehtävissä niin lähihoitaja. Terkkarinpapruilla ei päiväkodissa tee mitään. Mutta avaavat monia muita työskentelymahdollisuusksia.

Äänestä

Ilman muuta terkkariksi/sh:ksi. Ei kannata jäädä "vain" lähäriksi, jos mahdollisuuksia enempäänkin. Nyt sinusta ehkä tuntuu, että lh-paperit riittävät, mutta entä jos tuleekin intoa päästä uralla kehittymään eteenpäin? Lähihoitajana sinun täytyy käydä alusta alkaen th/sh -koulutus, koska amk:ssa ei tunneta hyväksilukuja lähihoitajan tutkinnosta. Se on monta vuotta lisää koulua...

Ja kyllä terkkarinakin pääset lähelle lapsia. Ehkä sinun kannattaa kysyä itseltäsi haluatko ns. työntekijän rooliin (lastenhoitaja päiväkodissa) vai kenties johonkin asiantuntijatehtävään (th neuvolassa, th erilaisissa lapsiin liittyvissä projekteissa asiantuntjana), koska se ero ainakin lh:n ja th:n ammateissa on selkeä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


typykkä86 kirjoitti:

Pääsisin opiskelemaan kumpaan haluiaisin mutta ongelma on se että kumpi kannattaa?? itseäni kiinnostaa lasten ja/tai nuorten kanssa työskentely. olin harjottelussa ryhmäperhepäiväkodissa puoli vuotta ja tykästyin hommaan.olen yläasteesta asti jo hoitanut lapsia että rakastan hommaa yli kaiken mutta pääseekö terveydenhoitajan papereilla niin lähelle lasta työskentelemään kuin haluaisin? palkalla ei välilä vaan sillä että homma on sellaista mistä tykkään että sitä jaksaa sitten tehdäkkin..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu