Irlantiin muutto..

minä...

Semmosia oisin kysellyt, kun oon miettinyt irlantiin muuttoa,niin voisiko joku kertoa vähän että mihin kaikkialle siitä pitäisi ilmoitella ja käypikö se noin vain?=)
sen tiedän, että työlupaa ei tarvita,mutta saanko jäädä vain sinne sen 3kk jälkeen vaikka sieltä en olisi vielä töitä löytänyt?

7

1355

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Dublinin asukki

      No Itse asun irlannissa tällähetkellä enkä ole itse ilmoittanut siellä olemassa oloani viranomaisille tai kellekkään muullekkaan.. Saat käytännössä olla irlannissa ihan niin kauan kun haluat koska se kuuluu eu maihin!! Mutta passi pitää kuitenkin matkalla olla koska ei kuulu schengenin sopimus maihin.. Eli saat olla siellä vaikka töitä ei heti löytyisikään kuhan vaan rahat riittää!! Eli tervetuloa vaan tänne tämä on mahtava maa!!

      • lehtolainen

        Olen myös tulossa sinne seutuville ensikuun alussa Pärjääkö kaupoissa Englannilla


      • Ex-Leprechaun
        lehtolainen kirjoitti:

        Olen myös tulossa sinne seutuville ensikuun alussa Pärjääkö kaupoissa Englannilla

        Pärjää englannilla ilman ongelmia. Iirinkielisiä alueita on lähinnä Irlannin länsiosassa, Dublinissa ja lähialueilla kaikki puhuu englantia ja iiriä ei oikeastaan tapaa kuin kadunvarsien kylteissä. Kertaakaan ei tullut kieliongelmia :-).

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Iiri


      • queens english
        Ex-Leprechaun kirjoitti:

        Pärjää englannilla ilman ongelmia. Iirinkielisiä alueita on lähinnä Irlannin länsiosassa, Dublinissa ja lähialueilla kaikki puhuu englantia ja iiriä ei oikeastaan tapaa kuin kadunvarsien kylteissä. Kertaakaan ei tullut kieliongelmia :-).

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Iiri

        Ei ne kyllä mitään ENGLANTIA puhu, mongertavat jotain sinne päin.... ;)


      • Lehtolainen

        Mihin aikaan julkinen liikenne alkaa? Mihin aikaan isoimmat kaupat aukeavat? Mitä ostospaikkoja suosittelet


    • irland there, hey!

      jos töihin meinaa irlantiin (muutto), niin on melkein välttämätöntä hankkia PPS -numero, joka vastaa suunnilleen suomalaista sosiaaliturvatunnusta, niitä saa PPS officesta (toimistoista) joita löytyy muutamia ympäri dublinia. Se kannattaa ehdottomasti hankkia jos töihin on sinne menossa. PPS numeroa tarvitaan mm. pankkitilin avaamiseen ja vero-asioihin.

      Muistaakseni myös todistus asunnosta (eli landlordin allekirjoittama vuokrasopimus) on hyvä olla olemassa asioita järjestellessä koska sitäkin kysellään. Sitte tietty rahaa tonni-pari vuokriin ja takuisiin sekä elämisiin kun lähtee suomesta muuttamaan dubliniin (tai corkkiin tai jonnekin ).

      Suomen päästä pitää ilmoitella ainakin maistraattiin ja KELAan että muutto ulkomaille.

      • lehtolainen

        En muuta pysyvästi Irlantiin vaan olen korkeintaan vuoden au pairina. Ja omaa asuntoa en tarvi sillä etuihin kuuluu huone perheessä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4970
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      96
      2953
    3. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      43
      2846
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      199
      2402
    5. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      29
      2050
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1969
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1570
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1501
    9. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1379
    10. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      17
      1315
    Aihe