Haluttaisiin "rauhoittaa" yksi ehkä n. 0,02 ha saari lintujen pesinnälle. Saari on osa kiinteistöämme. Mitään virallista suojelukohdetta siitä ei ole tarkoitus tehdä, eikä siihen ole mitään syytäkään. Ei siellä mitään sorsalintuja, joitain kahlaajia ja tiiroja ym. tyypillisiä järvilintuja kummempia lajeja pesi. Se on kuitenkin idyllinen paikka linnuille ja pesintää on mukava seurata välimatkan päästä.
Saarelle tietenkin rantautuu joskus kalastajia ja muita rantautujia, jotka tahattomasti häiritsevät pesintää. On siellä tosin joskus tahallisestikin munia rikottu. Itse ei käydä siellä lainkaan, paitsi pönttöjä huoltamassa.
Miten tossa kannattaisi toimia? Pistää vain kyltit että "rantautuminen kielletty" tms. ja toivoa parasta?
Saarelle tietenkin rantautuu joskus kalastajia ja muita rantautujia, jotka tahattomasti häiritsevät pesintää. On siellä tosin joskus tahallisestikin munia rikottu. Itse ei käydä siellä lainkaan, paitsi pönttöjä huoltamassa.
Miten tossa kannattaisi toimia? Pistää vain kyltit että "rantautuminen kielletty" tms. ja toivoa parasta?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Voit laittaa kyltit, joissa kerrot alueella olevan linnunpesiä ja pyydät välttämään liikkumista. Halutessasi voit myös kertoa alueen olevan yksityinen, vaikka ei sillä asian kanssa ole mitään tekemistä.
Maihinnousukieltokylttejä et voi panna pystyyn rannalle ilman lakiin perustuvaa viranomaispäätöstä. Aiheesta on säädetty Luonnonsuojelulaissa:
"36 §
Kieltotaulut
Maa- tai vesialueelle ei saa pystyttää sellaista kulkemisen, maihinnousun tai muun jokamiehen oikeuden käyttämisen kieltävää taulua, jonka asettamiseen ei ole lakiin nojautuvaa perustetta."
Pesiin kajoaminen ja pesinnän häiritseminen on suoraan lain 39§ nojalla kielletty, jos kyseessä on rauhoitettu lintulaji. Tästäkin asiasta voit toki tiedottaa kyltillä - eritoten, jos tiedät alueella pesivän tietyn rauhoitetun lajin.
Kiitos vastauksesta. Saari on osa vapaa-ajan kiinteistöämme. Ei kai sinne jokamiehen oikeuksien nojalla saisi edes rantautua? Pitää kai sitten laittaa sinne pihatonttu, joka kantaa kylttiä jossa lukee "piha-alue, pääsy kielletty", tai jotain vastaavaa. Kuulostaa vaan jotenkin hassulta.
miehen oikeuden ulkopuolella eli erillinen saari on vapaata riistää jossa voi jopa kaksi yötä telttailla kuka vaan. Kyltti ei riitä ja on laiton kuten yllä sanottiin.
Homma on selvitetty. Saarelle tullaan tekemään kaunis pieni silta rannaltamme ja se otetaan osaksi mökin pihaa. Kiitos vastanneille.
Silta saareen ei tee siitä piha-aluetta. Piha-alue on hoidettu ympäristö.
Sain jo varman vastauksen ja tiedot tarvittavista toimenpiteistä. Kaikki järjestyy hyvin yksinkertaisesti.
Antaa koordinaatit, kun olis telttailusaari hakusessa.
tarpeen mm kanoottitetkeilijöille. Laita sinne huussi niin pysyy siistinä.