KAINUUN KÄPYKYLÄT

SUOMUSSALMI,HYRYNSALMI, PUOLANKA , RISTIJÄRVI , KUHMO ,JA JNE .
131990
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Oliskos isoisäin tai kuka se oli, ollu KÄPYkaartissa ja minäkii lapsena leikkiny
KÄPYlehmillä. Vähä isompana ja himokkaampana
maannu KÄPY selän alla.
Keski-ikäsenä tienannu KÄPY-savotassa ja
syöny pääle KÄPYkakkua. Nyt vaan vanha KÄPY;-)
Kainuulaisessa KÄPY-kylässä.

Nii et ota iisisti vaa, sinäkii.

Äänestä
  • on kaunis, kuin kukka. Eilen viimeksi keräsin monta kourallista KÄPYJÄ, ajattelin askarrella niistä jotakin KÄPY-koristeita.

    Olen syntynyt ja kasvanut KÄPY-kylässä ja kuinka ollakkaan,, leikin lapsena KÄPY-lehmillä,, isona leikin vähän isoimmilla "KÄVYILLÄ".

    Olen kyllä itsekkin jo vanha KÄPY, toivottavasti edes jonkun mielestä yhtä kaunis kuin KÄPY;)

    Olen huomannut että KÄPY-kylissä ihmiset on onnellisempia kuin suurissa paikoissa.

    Äänestä

  • KÄPY kirjoitti:

    on kaunis, kuin kukka. Eilen viimeksi keräsin monta kourallista KÄPYJÄ, ajattelin askarrella niistä jotakin KÄPY-koristeita.

    Olen syntynyt ja kasvanut KÄPY-kylässä ja kuinka ollakkaan,, leikin lapsena KÄPY-lehmillä,, isona leikin vähän isoimmilla "KÄVYILLÄ".

    Olen kyllä itsekkin jo vanha KÄPY, toivottavasti edes jonkun mielestä yhtä kaunis kuin KÄPY;)

    Olen huomannut että KÄPY-kylissä ihmiset on onnellisempia kuin suurissa paikoissa.

    Kyllä käpykylissä on mukava asua,mutta käpykylissä on liikaa häiritsijöitä,paskanpuhujia,valehtelijoita,huijaajia,raivohul.......ja,kannattaisi parantaa elämäntyyliä, niin kaikilla olisi hyvä olla ja asua viihtyisästi että sellaisia terveisiä kaikille.

    Äänestä

KÄPYNI pois?????

Äänestä
  • Lomamatkallansa Etelä-Pohjanmaalla sitten tapasi isäni v.1964:-D. Mulla on hyviä muistoja lapsuuden kesäreissuista Hyrylle. Aikuisena huomasin, että olen totisesti enemmän pohjalainen, tietysti kun Pohjanmaalla olen aina asunutkin. Kainuun sukulaisillani on monta kadehdittavaa piirrettä, joita en harmi kyllä äidiltäni perinyt;-o!
    2 viikon päästä suuntaankin Kainuuseen hm, 14 vuoden jälkeen:-o.

    Äänestä

  • oli Hyryltä:-) kirjoitti:

    Lomamatkallansa Etelä-Pohjanmaalla sitten tapasi isäni v.1964:-D. Mulla on hyviä muistoja lapsuuden kesäreissuista Hyrylle. Aikuisena huomasin, että olen totisesti enemmän pohjalainen, tietysti kun Pohjanmaalla olen aina asunutkin. Kainuun sukulaisillani on monta kadehdittavaa piirrettä, joita en harmi kyllä äidiltäni perinyt;-o!
    2 viikon päästä suuntaankin Kainuuseen hm, 14 vuoden jälkeen:-o.

    Tarkoitatko Yli-Vuokin Hyryä?

    Äänestä

  • Utelija kirjoitti:

    Tarkoitatko Yli-Vuokin Hyryä?

    hyrynsalmi. tai niin ainakin oletan.

    Äänestä

ei ole mikhää käpykylä.

Äänestä

kerämään kanssani käpyjä? Siis niitä tippuneita.

Äänestä
  • kysäsepä metsänhoitoyhdistykseltä!

    Äänestä

  • Kannattaa kerätä, kirjoitti:

    kysäsepä metsänhoitoyhdistykseltä!

    väärässä, ei vanhoja käpyjä metsänhoitoyhdistykset ostele, nehän ostaa niitä talvella kun kävyt on vielä kiinni puussa, eivät ole vielä auenneet ja siemenet on vielä tallessa.

    Hei, haloo, mitä hyötyä niille olisi siemenettömistä kävyistä?

    No joo, vitsiksi varmaan sen tarkoititkin;)

    Äänestä

on moni sälli tullut takaisin kun käpykylään mieli takaisin halajaa. Ei ne mustikat siellä makeampia ole.. mansikkata olla pittää.. ja käpyjä =)

Äänestä
  • ajoilta mieleen ne käpylehmät joilla leikin pellonpientareella veljeni kanssa.Kovasti ajat ovat muuttuneet siitä kun elettiin 50lukua.Silloin oli vielä vilkasta elämää Lietekylässä.Mutta lättähattu juna vei minutkin Hyrynsalmelta toisiin käpypaikkoihin...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


MMUUTOLINTU kirjoitti:

SUOMUSSALMI,HYRYNSALMI, PUOLANKA , RISTIJÄRVI , KUHMO ,JA JNE .

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu