minulla on ollut aina erittäin kipeät kuukautiset ja runsaat sellaiset.. ne kesti yleensä kaksi viikkoa ja yösiteen joutui vaihtamaan parin tunnin välein ja mahaan sattuu kamalasti. sain e-pillerit ja ne auttoivat jonkin verran. (ennen e-pillereitä kuukautiset tulivat näin: 2 viikkoa vuotoa ja 2 viikkoa ilman ja taas sama juttu, erittäin ahdistavaa.) 15 vuotiaana alkoi tulla hiivatulehduksia usein ja lääkärissä joutui käymään monta kertaa. nykyään on sellainen tilanne että olen 18v ja en tiedä enää mitä kuuluisi tehdä, minulla on hiivatulehdus parin viikon välein, koko ajan kutiaa, tulee ruskeaa/veristä vuotoa välillä vaikka ei ole kuukautiset ja alavatsa ja alaselkä sattuu aivan mahdottomasti joka päivä. gynekologilla olen käynyt nyt kesän aikana monta kertaa ja aina vaan sama virsi: "ei se nyt mitään vakavaa voi olla" ja lykätään vain hiivavoidetta käteen ja kuivalle iholle tarkoitettua rasvaa.. joka kerrasta olen pulittanut kamalan monta euroa, ja tuntuu, että ovat ihan hukkaan menneet.. lisäksi minulta on alkanut hiukset ohenemaan ja tippumaan, en kyllä tiedä onko se mitenkään yhteydessä näiden muiden vaivojen kanssa. pesen itseni huolellisesti joka päivä, pyyhin oikeaan suuntaan, pesen käsiä eikä minulla ole mitään sukupuolitauteja. osaisiko joku ihana ihminen kertoa mikä on pielessä? mitä tälle vatsakipu/ruskeavuoto/hiivaongelmalle voisi tehdä?
auttakaa=`(
kamalan huolestunut
7735
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
tossa tilanteessa neuvoisin kyllä antamaan palautetta kyseisistä lääkäreistä!
olet ilmeisesti käynyt yksityisellä?
onko sulle tehty normaalia kohdun ja munasarjojen ultraa?! se ainakin tossa tilanteessa pitäisi tehdä.
ihan hyvin voi olla joku hormonihäiriö kyseessä, toi hiustenlähtökin voi viitata siihen.
on kyllä ihme jos yksityiselläkin saat tollasta palvelua...ootko käynyt koko ajan samalla lääkärillä vai eri lääkäreillä?
mutta ehdottomasti toi ultra pitäis tehdä yms.
joo yksityisellä olen käynyt, ja on ollut aina sama lääkäri. täällä ei voi mennä terveyskeskukseen, koska siellä on todella töykeitä lääkäreitä, jotka eivät osaa edes sen vertaa mitä tuolla yksityisellä, antavat vääriä lääkityksiä ja tekevät hulluja diagnooseja, edes umpisuolen tulehdusta ei siellä osattu diagnosoida oikein (näin kävi eräälle tutulleni) on meinaan sellainen tuppukylä ja kaikessa yritetään säästää.. lisäksi tuonne yksityiselle on kuukauden jono =/ ei ole tehty tuollaista tutkimusta ollenkaan, millainen se on ja mitä siitä voi selville saada?
kiitos paljon vastauksestasi, taidan huomenissa varata ajan, ja jostain muualta kuin tuolta missä olen käynyt ja toivon että tällä kertaa osuisi parempi lääkäri kohdalle :)
tiedän ton tunteen siitä että terkkariin ei voi mennä, itellä ihan sama juttu. eikä ne välttis edes antais tollasen takia aikaa kun ei ole niiden mielestä kiireellinen...mulle sanottiin jopa, kun menin lekuriin sen takia että kädet ja jalatkin puutui aina välillä (todnäk johtui hartioista, mutta kuitenkin), niin että ei kuukausi ole vielä pitkä aika...eipä!
no joo, mutta en siis luota terkkariin, en sitten yhtään!
suosittelen todella että menet eri lääkärille kun millä olet käynyt, ei toi ole kunnon kohtelua!
ultraäänellä selvitetään munasarjojen ja kohdun tilanne, sillä voi mitata munasarjojen ja kohdun koon, sekä kohdun limakalvon paksuuden yms yms.
on mielestäni aika tärkeäkin tutkimus, varsinkin jos jotain ongelmia on. toki voit varautua siihen että se maksaa, ei ole ihan halpa juttu.
mutta kannattava kyllä kun sulla on ollut noita ongelmia.
Mitä sinä sillä samalla juokset, jos ei apua tule. Mene jollekin toiselle lääkärille.
mahdollisesti tuohon hiivatulehdukseen? Kirjoitat:
"pesen itseni huolellisesti joka päivä" eli, et olisi ensimmäinen (etkä viimeinen) joka tuolla ahkeralla pesulla hankkii hiivan itselleen. Alapään liiallinen pesu poistaa sieltä myös tarpeelliset "pöpöt" ja lopputuloksena hiivatulehdus.
sekin varmaan täytyy ottaa huomioon, mutta kai se ihan hyväksi on joka päivä pestä itsensä, täytyis löytää sellane hyvä tasapaino pesujen ja ajan välille :)
kiitoksia vastauksesta :)
peseytyminen kuuluu normaalihygieeniaan :), mut pelkkä vesihuuhtelukin riittää. Erilaiset saippuat/pesunesteet ovat niitä elimistölle tärkeiden pöpöjen tuhoajia.