Miten kauan Lahden kaupunki aikoo vielä säilöä kahta käytettyä käynnistysakkua Pikku-Vesijärven puiston parkkipaikan pensaikossa?
Kaksi viikkoa sitten pusikkoon oli heitetty kaksi akkua. Muutama päivä sitten toinen akuista oli halkaistu kahtia ja toisesta oli aukaistu korkit, joten rikkihappo pääsee vapaasti luontoon.
Kuka V A S T A A kyseisestä ongelmajätevarastosta yleisessä puistossa, jossa voi olla myös vekaroita, jotka voivat saada akuista rikkihappoa sormiinsa ja silmiinsä kirmatessaan pysäköintialueella perheen autosta ulos.
Ongelmajätteen asiaton varastointi luonnossa voi tutkinnassa osoittautua rikokseksi ympäristön pilaamisesta.
Ehtisiköhän hollolalainen kunnanvaltuustoehdokas kuvaamaan rikospaikan tai Uuden Lahden likasangonheiluttaja?
Kaksi viikkoa sitten pusikkoon oli heitetty kaksi akkua. Muutama päivä sitten toinen akuista oli halkaistu kahtia ja toisesta oli aukaistu korkit, joten rikkihappo pääsee vapaasti luontoon.
Kuka V A S T A A kyseisestä ongelmajätevarastosta yleisessä puistossa, jossa voi olla myös vekaroita, jotka voivat saada akuista rikkihappoa sormiinsa ja silmiinsä kirmatessaan pysäköintialueella perheen autosta ulos.
Ongelmajätteen asiaton varastointi luonnossa voi tutkinnassa osoittautua rikokseksi ympäristön pilaamisesta.
Ehtisiköhän hollolalainen kunnanvaltuustoehdokas kuvaamaan rikospaikan tai Uuden Lahden likasangonheiluttaja?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Puistojen hoito taitaa olla uloistettu: kaupungilla omistajana on vastuu, mutta ei hohtimia.
http://www.kt.lahdenseutu.net/main.php
...ilmoittaa välittömästi havaitsemistaan ongelmajätteistä viranomaisille. On järjen köyhyyttä seurata tilannetta kaksi viikkoa ja sitten valittaa asiasta keskustelupalstalla!
Toivon mukaan olet asiasta ilmoittanut tai teet sen viimeistään nyt.
kunnollinen ja huolissasi niin, miksi et itse siirtänyt niitä akkuja pois lasten ulottuvilta. Taidat olla vain kova valittamaan muiden tekemisistä ja tekemättä jättämisestä, mutta itse et ole valmis laittamaan tikkua ristiin?
Olisiko niin, että kaupunki olisi tietoinen asiasta?
Vrt."Kaksi viikkoa sitten pusikkoon oli heitetty kaksi akkua."
Ovatko arvon kirjoittajat sitä mieltä, että jos vaikka Veskulta löytyy mitä tahansa Ekokemin tavaraa niin ohikulkija on velvollinen maksamaan sen lainmukaisen käsittelyn?
Ympäristörikos johtaa turhan harvoin syytteeseen ja tuomioon
http://www.environment.fi/default.asp?contentid=89135&lan=fi
verran, ettei lapset satuta niihin itseään ja lmoittaa viranomaisille!! Minkälainen ihminen on samaan aikaan huolissaan lapsista ja seuraa 2 viikkoa sivusta kun akkuja möllöttää maastossa? Mielestäni hän on lähes yhtä edesvastuuton kuin akkujen jättäjäkin, lisäksi vielä viitsii täällä haukkua kaupungin väkeä! Itsekäs perusvalittaja, joka ei itse ole valmis tekemään mitään muuta kuin sivusta seuraamaan ja arvostelemaan muita.
Varmaan jo yksi tai useampi on kaupungille tai kiinteistöpalveluille asiasta jo huomauttanut, koska akut näkyvät Jalkarannantiellekin pirstottuina.
Kyse voi olla siitä, etteivät kiinteistöpalvelut ole vieläkään tehnyt asialle mitään, vaan tosiasiassa varastoivat ongelmajätteitä pysäköintialueen pensaikossa.
Ilmeisesti pitäisi tehdä Lahden kaupungista rikosilmoitus poliisilaitokselle niin jotain alkaisi tapahtua.
http://www.kt.lahdenseutu.net/main.php
http://www.lahti.fi/www/cms.nsf/pages/B4A7AB4E9F8BD22CC22572F7003163B0
Lahden seudun Kuntatekniikka vastaa Pikku-Vesijärven viheralueesta.
Ellei läpeensä laiska ja etuuksiinsa pakahtunut kaupungin väki lähde haukkumalla töihinsä niin pitäisikö sitä purra nilkkaan?
Pitäisikö Pikku-Vesijärven viheriön hoitaminen siirtää Lahden seudun Kuntatekniikalta huolehtiviin käsiin?
On jokseenkin kummallista, että suositussa puistossa söilytellään ongelmajätteitä julkisesti ja julkeasti ikään kuin ympäristölainsäädäntö ei koskisi Lahden kaupunkia eikä sen "kustannustehokasta" Lahden seudun Kuntatekniikkaa,
Oh tietenkin kustannustehokasta se, että ei noudateta kustannuksia aiheuttavaa lainsäädäntöä.
Ilmeisesti jatkossa akut kannattaa heittää suoraan Pikku-Vesijärveen tai valourkulampeen niin on "poissa mielestä, kun on poissa silmistä".
"1.1.2005 Kuntatekniikka oli ensimmäinen Lahden seudun seutuhallinnon alainen yksikkö. Vastaavanlaista kunnallistekniikan organisointia ei ole aikaisemmin toteutettu missään muualla Suomessa."
Pikku-Vesijärven pysäköintialueella tehtiin festivaalitelttaa. Näin ollen näyttää siltä, että lahtelainen olutmoraali on tehonnut: kun on kaupallista käyttöä, on halkaistu akku ja korkit avattu akkukin jo viety pois.
Lahdessa totellaan vain markkinavoimia ja huomiotaloutta.
http://www.kt.lahdenseutu.net/main.php?id=51
* Keskustan hoitoalue
o vihertyönjohtaja Aniitta Lindfors, (03) 821 4726
* Eteläinen hoitoalue
o vihertyönjohtaja Auvo Rahkola, (03) 821 4729
=> Luulisin, että Pikku-Vesijärven puisto kuuluu Aniitta Lindforsille. Hän on ehkä ollut lomilla ja muut eivät ole reagoineet.