Meillä keskospoika nyt 10kk ja syntynyt 31 viikoilla. Sairaalasta lähtiessä kehotettiin välttämään vierailuja eläin perheisiin...mutta kuinka kauan???? Meillä olisi kyläkutsu perheeseen, jossa kaksi pikkukoiraa hallitsee taloutta emännän kanssa, eli koska uskaltaa mennä kyläilemään ja esim. uskaltaako laskea lattialle tai sohvalle vai pitää tiukasti sylissä vai onko parasta jättää vauva pois kyläreissulta?! Meillä ei omia lemmikkejä ole..
Koska vierailulle
6
1416
Vastaukset
- samat viikot
Onko teillä joku erityinen syy miksi niitä elukoita piti välttää?
Meillä tyttö syntynyt samoilla viikoilla, eikä eläimistä ollut kotiutuessa mitään puhetta, tai ainakaan en sellasita muista.
Mummolassa käytiin varmaan 2-3kk iässä, siis lasketun ajan paikeila/jälkeen, siellä on koira ja kissa. Ja heti annoin koiran haistella. Naamaa pääsi nuolemaan vasta 4-5kk iässä ja puolivuotiaana pyöri karvojen keskellä lattialla... Iät siis kalenterin mukaan.
Syntyyhän niitä keskosia eläinperheisiinkin, en oo kuullut kenenkään sen vuoksi elukoita pois laittaneen. - Daniela
31 viikoilla syntyi meidänkin lapsemme, ei koskaan kehotettu välttämään eläimiä, joten oli kyllä ihan alusta lähtien tekemisissä eläinten kanssa. Kiinnostaisi tosiaan, perusteltiinko eläinkieltoa millään? Jos ihan perusterve lapsi kuitenkin on kyseessä, niin tuskin tarvitsee turhia vältellä.
- myöskin poika
syntynyt rv 31 ja kotiuduttiin 4 viikon iässä. meillä on iso koira kotona, eikä tosiaankaan ollut mitään puhetta ettei voisi eläimen kanssa olla tekemisissä!
Kuulostaa kyllä vähän oudolta tuo että on kehotettu välttämään eläinperheitä... onko syy tähän mikä?
Ja jos lapsesi on jo 10kk vanha, niin mikä ihme estäisi lapsosta olemasta eläinten kanssa?
Riippuu varmaan ihan perheen koirista uskallatko lattialle lasta laskea koirien joukkoon ja muista myös seurata etttei lapsi pääse repimään/satuttamaan koiraa vahingossa, ettei satu mitää! - no jo on.
siis jos vauvasi olisi nyt 10-viikkoa niin en ihan yhtäpaljon ihmettelisi kysymystä. mutta 10kk.
meinaatteko vauvan eristää loppuelämän?
tietenkin teidän pitää katsoa kuinka lapsiystävällisiä ne koirat on. jos eivät ole tottuneet niin saattavat vaikka nuolla naaman ja vauva pelästyy. taikka hyppiä jne.
mistään bakteereista ei kyllä ole kyse.
mutta tietenkin koska keskosilla saattaa olla keuhkot kehittymättä ja jos olisi huono tuuri että vauvalle tulisi hengitysvaikeuksia (astmaa) niin se ei tietenkään ole paras mahdollinen tilanne.
ottakaa vaan vauva mukaan. mutta ei ensimmäiseksi lattialle ja seuratkaa ettei hengitystä ala ahdistamaan. - Melläkin kisuja!
Juu tosiaan kuulostaa kummalliselta...
Meidän poitsu syntyi 28 raskausviikolla ja painoi 920g,nyt hän painaa 1750g! Ainiin siis asiaan.. Meilläkin on kolme kissaa ja olen ottanut ne puheeksi hoitajien kuullen ja ikinä ei ole maininnu ettei olisi hyvä juttu! Ja yksi hoitaja sanoi kenen kanssa keskustelin että kunhan katsoo ettei kissa mene makaamaan vauvan syliin tai kaulan lähettyville.. - välttää?????
Enpä usko. Valehtelet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2722410Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä2991289- 1081201
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831201Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581145Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi811096- 44962
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi67897Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa22860- 33767