Olen lähdössä roomaan elokuun alussa ja haluaisin tietää kannattaako ottaa hepatiitti A rokote vaikka se ei ole pakollinen siellä???
Roomaan Hepatiitti A rokote??
6
2255
Vastaukset
- ainakaan
en ymärrä mitä sillä siellä teee?
Lennät lentokoneella 3h20min ja sitten pitäisi olla joku rokotus! - italyfriikki
... ulkoasiainministeriön sivuja, sieltä löytyy matkustavaisille paljon tietoa, myös rokote.fi sivuilla noista rokotuksista.
Itse en ole rokotteita ottanut.
Antoisaa matkaa! - näin on
hyvä olla vaikka et käy lähikaupaa pidemmällä puhumattakaan ulkomailla jos riski on erittäin suuri.Miksi tätä kysytään niin paljon. Ottaa rokotuksen ja saa elinikäisen suojan niin ei tarvitse kysellä.
- saractus
noita myrkkyrokotteita itseensä pistättää jos ei ole todella tarpeellinen. Ne aineet ei luonnollisesti kehoon kuulu ja saattaa jopa alentaa vastustuskykyä.
- missään
A-hepatiitin voi saada missä vaan ja Italia on lievästi kohonneen riskin aluetta. Jos matkailet muutenkin, niin miksi et ottaisi rokotetta? Ei siitä ole haittaakaan. A-hepatiitin aiheuttama Infektio on kuitenkin melkoisen ikävä ja siihen ei ole parantavaa hoitoa. Pieni hinta isosta suojasta.
- Toki toki
Parempi jos et mene ollenkaan...siellä saa hepatiitin.Ja jos ei sitä niin ripulin tai ainakin menee rahat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2324431Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii742862- 472403
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua431687- 781379
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘751114PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden137919- 64860
Sellainen tunne sydämessä
Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,86854Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53832