maitoa kissalle?

hei,
saako kissanpennulle antaa tavallista kevytmaitoa? ikää 10 viikkoo ja on tottunut siihen aiemmassa kodissaan, tykkää tosi paljon. vettä ei juo, on sitäkin esillä koko aika.

onko maidosta jotakin haittaa kissoille? muistan joskus kuulleeni jotakin sellaista, siksi kysyn nyt jos joku osaisi vastata :) että tiedän lopettaa sen antamisen
153197
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Kissat ovat laktoosi-intelorantikkoja joten ei niille kannata maitoa antaa. Voi aiheuttaa esim. vatsavaivoja. Jos välttämättä haluat, anna laktoositonta maitoa tai kissanmaitoa. Eivät kissat myöskään maitoa tarvitse (paitsi emonmaitoa vauvana).

Äänestä
  • Kissa saa kalkkia, kalsiumia ym semmosia aineita semmoisissa tableteissa.

    Ja ps. Kissan luovutusikä on 12 viikkoa eikä yhtään alle.

    Äänestä

  • "Kissat ovat laktoosi-intelorantikkoja" - siis JOTKUT kissat ovat, ei läheskään kaikki! Meillä nytkin viisi kissaa, eikä yhdelläkään ko. vaivaa. Maito, kerma yms ei meillä janojuomaa, vaan sillin tällöin tarjottavaa herkkua. Eihän sitä kaikille ihmisillekään suositella hylaa vaan sen takia että jotkut on laktoosi-intolerantteja.

    Äänestä

  • mutta ei tietenkään perusravintona, noin 5 kk:n ikäisenä maidon sais jättää pois. Kisssa saattaa jättää sen aikasemminkin pois, vettä ja kossua;)

    Äänestä

kissojen ei kuulukaan normaalisti juoda vettä ainakaan kovin paljoa koska ne saa tarvitsemansa nesteen ruuasta.

jos haluat kuitenkin antaa jotain maitopitoista juotavaa, niin käy lidlistä ostamasta kevytkermaa. on siinä maitohyllyn vieressä ja se on vähälaktoosista ja kuitenkin rasvaa 10%

kissat tykkää tosta, mutta periaatteessa siis kissoille pitäisi riittää se neste jonka ne märkäruuasta saa.

ja vaikkei kissat joisikaan lainkaan vettä, niin silti sitä pitää varmuuden vuoksi olla saatavilla aina.

jos haluat tavallista maitoa antaa, niin hae jostain lähistön maatilalta käsittelemätöntä maitoa.
kaupan maitoa ei kissalle voi antaa.

Äänestä
  • ei yleensä saa läheskään riittävästi nestettä ruuastaan, koska syövät kuivaruokaa. Liha- ja märkäruokavaliolla oleva voi saada riittävästi nestettä ruuastaan.

    Alkuperäisen kannattaa opettaa kissansa juomaan vettä ja jättää maito pois kokonaan ruokavaliosta. Maitotuotteet aiheuttavat helposti myös hammaskiveä.

    Veteen voi opettaa siten, että lisää esim. hylakermaa veteen ja vähentää määrää pikkuhiljaa.

    Äänestä

  • kissat.. kirjoitti:

    ei yleensä saa läheskään riittävästi nestettä ruuastaan, koska syövät kuivaruokaa. Liha- ja märkäruokavaliolla oleva voi saada riittävästi nestettä ruuastaan.

    Alkuperäisen kannattaa opettaa kissansa juomaan vettä ja jättää maito pois kokonaan ruokavaliosta. Maitotuotteet aiheuttavat helposti myös hammaskiveä.

    Veteen voi opettaa siten, että lisää esim. hylakermaa veteen ja vähentää määrää pikkuhiljaa.

    ainakaan meidän kissat ei kovin paljoa syö tuota kuivaruokaa vaan mieluummin märkäruokaa.

    meillä on aina monta kiloa raksuja purkissa ja useampia litroja tuoretta vettä astiassa siltä varalta että meille käy jotain automatkalla.

    mut yleensä noi kisut syö vaan pari suullista raksuja ja ottaa sitten märkäruokaa.

    Äänestä

  • Kyllä aikuselle voi antaa ja kissa tasan tarkkan juo myös vettä.

    Äänestä

pentu saa siitä kalkkia, mutta perusruokana maito ei käy niinkun takavuosien navettakissoille!

Aikunen tulee siitä pidemmän päälle kuralle, mutta herkkupjuomaks voi antaa "punasta" maitoo tai kermaa, joskus.

Äänestä
  • maitoa ei suositella kissoille koska kissat ei yleensä kestä sitä.
    mutta yksi hyvä tuote on hyla kermaviilitästä mulla on kahdenkymmenen vuoden kokemus kun oma kissani ei paljon suostu juomaan vettä.
    ja nykysin kermaviili kuuluu meidän kissojen ruoka valioon kissat voivat hyvin.
    jopa oma eläinlääkäri jolla kissani käyvät ihmettelee tuota ja on ottanut omille kissoille se ruokavaliioonsa ja on tyytyväinen kun kissat ovat hyvä kuntoisia.

    Äänestä

  • jättää maitotuotteiden varaan. Maitotuotteet sisältävät myös fosforia, joten kalkin saanti on usein plus miinus nolla. Etenkin pennun kalkin saanti on turvattava toisin keinoin.

    Maitotuotteet aiheuttavat myös hammaskiveä.

    Maitoa ei useimmat kissat kestä ja vaikka päällisin puolin kestäisikin, tuskin se kovin hyvää tekee. Hapanmaitotuotteista voi olla apua esim. vatsan kunnossa pidossa, silloin tällöin raejuustoa, ab-piimää voi olla hyväksi, mutta ei maito.

    Jos sitä maitoa on jostain syystä pakko antaa, niin hyla versiona tai suoraan lehmästä..

    Pentu on herkempi kaikille, joten kurallekin tulee maidosta helpommin kuin aikuinen.. emonmaidonvastikkeet on eri asia.

    Äänestä

Ei sais antaa tavallista maitoa, koska useimmilla kissoilla on laktoosi-intoleranssi. Kissoille on omaa maitoa kaupassa siellä hyllyssä missä muutkin kissanruuat ovat. Ei kovin iso purnukka, cat milk nimeltään. Sitä meidän kissalle juotetaan.

Äänestä
  • laktoosiintoleranssia vaan niiden elimistö ei ole edes tehty niin, että ne maitoa tarvitsisivat emonmaito on aivan erilaista kuin lehmänmaito maalla kissat saavat lehmänmaitoa jota ei ole käsitelty ja siitä ne eivät oireile mutta kissa ei tarvitse maitoa mihinkään muuta kuin pentuna emoltaan kyllä te olette tyhmiä kun mietitte tarviiko kissat maitoa

    Äänestä

  • eipä ole kirjoitti:

    laktoosiintoleranssia vaan niiden elimistö ei ole edes tehty niin, että ne maitoa tarvitsisivat emonmaito on aivan erilaista kuin lehmänmaito maalla kissat saavat lehmänmaitoa jota ei ole käsitelty ja siitä ne eivät oireile mutta kissa ei tarvitse maitoa mihinkään muuta kuin pentuna emoltaan kyllä te olette tyhmiä kun mietitte tarviiko kissat maitoa

    tykkääkö se juoda maitoa.

    Äänestä

  • siltä MIRRILTÄ kirjoitti:

    tykkääkö se juoda maitoa.

    kysyä, haluaisko se ottaa matokuurin tai mennä lääkäriin, kun sen tassu on poikki..???

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


mie waan kirjoitti:

hei,
saako kissanpennulle antaa tavallista kevytmaitoa? ikää 10 viikkoo ja on tottunut siihen aiemmassa kodissaan, tykkää tosi paljon. vettä ei juo, on sitäkin esillä koko aika.

onko maidosta jotakin haittaa kissoille? muistan joskus kuulleeni jotakin sellaista, siksi kysyn nyt jos joku osaisi vastata :) että tiedän lopettaa sen antamisen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu