Oltais eukon kanssa menossa elokuussa pohjoiseen kalastelemaan, täältä ajattelin kysäistä rauhallisista ja hyvistä kalapaikoista. Livo- simo- ja kemijoki ovat käyneet mielessä, mutta tarkkaa paikkaa emme ole suunnitelleet. Perholla että virvelillä pitäisi saada kalastaa, taimenta ja harria. Voihan se tietenkin olla pohjoisempanakin=)Asuntoautolla olisi tarkoitus mennä.
Mihin päin lappia suunnistaisimme?
11
1676
Vastaukset
- Perholla särkiä
Ja uistimella haukia.Kyllä niistä kalakeiton vääntää.
- olevasi
vitsikäs? Olisikos viisaita ihmisiä jotka voisi neuvoa? Nykyään täällä suomi24:n foorumilla kirjoittelee tuollaisia vajokkeja, pistää niin vihaksi.
- yksikin kyseli ennen
olevasi kirjoitti:
vitsikäs? Olisikos viisaita ihmisiä jotka voisi neuvoa? Nykyään täällä suomi24:n foorumilla kirjoittelee tuollaisia vajokkeja, pistää niin vihaksi.
Mitäs sitten täältä kyselet???? Mene jonnekin kalastajien oikeille sivuille, jos jotain tosissasi kyselet. Taidan olla vähän vajaa kun täältä tuollasia kysyt.
- Aloittaja
yksikin kyseli ennen kirjoitti:
Mitäs sitten täältä kyselet???? Mene jonnekin kalastajien oikeille sivuille, jos jotain tosissasi kyselet. Taidan olla vähän vajaa kun täältä tuollasia kysyt.
Eiköhän tämä ole kuitenkin tarkoitettu keskustelu paikaksi ja vieläpä kalastus taitaa olla aihe. On täällä fiksujakin ihmisiä vastaamassa, minulla kävi vain huono tuuri ja taisin osua jotain vajokkia väärään paikkaan..... =)
- saf44444444444444uyt
ongi juntti wc pöntöstä nii saat kunnon kaloja
- aloittaja
Taas joku apukoulun nipin napin käynyt vajokki kirjoittelee viisauksiaan.. =)
- tiesitkö
Tämä on väärä sivu sinulle. Gay-osasto on ihan muualla.
- onkimiehiä
En usko heti ensisyönnillä, että vaivautuisitte johonkin siikajoen rantaan särkiä ja haukia pyytämään niin kuin tuossa joku neuvoi. Kemijokivarsi on täynnä viehepaikkoja ja alueita, mihin asuntovaunun saa hienolle paikalle. Suosittelisin kuitenkin käymään vaikka savukosken yläpuolella, ellette ennen ole siellä vierailleet. Hienommat maisemat ja kalat olisi kyllä kitkajoella tai luonnonkauniilla Kiutakönkäällä kuusamon pohjoispuolella. Jos oikein isompaa kalaa niin torniojoelle. Sieltä saattaa suurikin tulla taimenten ja harrien kanssa, eikä luvat kovinkaan kalliita ole ja vaunupaikkoja piisaa. Inarinjärvi tietenkin, mutta sinne on taas ajomatkaa ja pitäisi olla vene jolla uistelee. Kyllä lapissa paikkoja on mistä valita, eikä kaikista tarvi maksaa itseään kipeäksi. Hyvää kesää ja tiukkoja siimoja.
- Aloittaja
Fiksujakin ihmisiä=) Voipi olla että kemijoelle tai livolle mennään. Täytyy vielä miettiä..
- complex-partial74
Aloittaja kirjoitti:
Fiksujakin ihmisiä=) Voipi olla että kemijoelle tai livolle mennään. Täytyy vielä miettiä..
Siis Livojoesta noussut ainakin Pudasjärven suunnassa uskomattoman paljon säynävää. Viettänyt kesät jo yli 30-v kyseisellä paikkakunnalla, enkä pitkästi yli 20-vuoden aikana ole saanut yhtään säyneä. Nyt niitä on noussut ja ollut katiskassa jatkuvasti. What has happen?
On kyllä tullut taimenta ja harriakin. Ja tietysti haukea sekä ahventa. Vesi ollut hieman liian korkealla parhaimpaan mahdolliseen saantiin, mutta en ole enää ollut vähään aikaan paikkakunnalla, joten en tiedä tämänhetkistä tilannetta.
- ex-kala
Oikea valinta. Etelä-suomessa EI OLE KALOJA.Ne on verkolla vedetty pois vedestä. :((
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201737
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991558Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy441066Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29919Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?40910Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50836Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s44792Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37780Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56768Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37750