olen nyt vähän aikaa käyttänyt linuxia ja ollut ihan tyytyväinen. ohjelmia saa pakettienhallinnasta melkein joka tarkoitukseen.
ongelma onkin siinä että pitäisi tietää mitä haluaa. niin onko jossain sivustoa jossa ohjelmia olisi esitelty lajeittain ja kuvaruutukaappausten kera?
ja miksei pakettienhallinnassa voisi olla ominaisuutta että näkisi jo sieltä kuvaruutukaappauksen?
ongelma onkin siinä että pitäisi tietää mitä haluaa. niin onko jossain sivustoa jossa ohjelmia olisi esitelty lajeittain ja kuvaruutukaappausten kera?
ja miksei pakettienhallinnassa voisi olla ominaisuutta että näkisi jo sieltä kuvaruutukaappauksen?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Onhan se hankalaa kun on paljon tuntemattomia ohjelmia. Ainakin Debian-pohjaisissa systeemissä on paketit jaettu aihealueittain ja kaikista on lyhyt kuvaus. Lisäksi on usein mukana linkki ohjelman tekijän sivuille.
Kuvankaappaus ei kerro ohjelmasta juuri mitään. Ei ainakaan niin paljoa että ominaisuuden lisäämisestä olisi hyötyä. Kaikesta ei edes voi ottaa kuvankaappausta. Esimerkkinä vaikka Apache tai MySQL.
Kannattaa aina käväistä vilkaisemassa linkkiä, jos ohjelman selostuksesta sellainen löytyy. Lisäksi ohjelmien asennus ja poisto on äärimmäisen helppoa paketinhallinnalla.
kyllä tuo kuvakaappaus joissain ohjelmissa kertoo enemmän kuin tuhat sanaa. ei tietenkään konsolipohjaisissa, mutta graafisissa.
esim itse etsin pikaviestintä linuxiin, niin tein poissulkevaa rajausta ihan kuvakaappausten perusteella.
jos ohjelma näytti pahalta, jätin asian sikseen.
jos ohjelma näytti hyvältä, siirryin tarkastelemaan sitä lähemmin.
sen jälkeen testasin muutamia ohjelmia ja löysin omani.
linuxille on niin valtava määrä ohjelmia että tuo oikean löytäminen on välillä hieman hankalaa.
Linux -yhteensopiville on samalla tavalla paljon ohjelmia kuin esim. Windowseille. Ei niitä kukaan ulkoa osaa ellei tutustu. Eipä muu auta kuin tutustua ja selvittää mikä sopii käyttöön.
Wikipedia on yllättävän hyvä, jos esimerkiksi hakee pikaviestintä niin sieltä varmasti löytyy taulukko missä on eri ohjelmien ominaisuudet näkyvillä. Käytän sitä nykyisin paljon ohjelmistojen vertailuun, käyttiksestä riippumatta.
Gnomen ohjelmista löytyy tämä:
http://www.gnome.org/projects/
Ja kuvakaappauksia halutessa kannattaa kaveerata Googlen kuvanhaun kanssa.
Ubuntussa ainakin näkee valtavan määrän ohjelmia, kun avaa "Sovellukset -> Lisää/Poista". Siellä voi katsella ja hakea aihepiireittäin ohjelmia, joista kerrotaan lisäksi pieni kuvaus.
Jos käytät Ubuntua, käy vilkaisemassa. Vaikka ihan kaikki pakettivarastojen ohjelmat ei löydy tuota kautta, niin kuitenkin satoja ohjelmia kymmeniin eri käyttötarkoituksiin. Ja niiden asentaminen on helppoa, rasti ruutuun ja siinä se melkein onkin. No, salasanan joudut jossain vaiheessa antamaan. Ja kaikki asentamasi ohjelmat menevät automaattisesti oikeisiin valikoihin Linuxin tapaan. Ne löytyvät asennuksen jälkeen "Sovellukset"-valikosta.
Fedorassa ainakin näkee valtavan määrän ohjelmia
luokiteltuna aihepiireittäin Järjestelmä ->Ylläpito -> Lisää tai poista ohjelmistoja.
MYös graafinen yum YUMEX sopii hyvin tarkoitukseen.