Perukirjaan tulee omaisuus-kohtaan vainajan pankkitili(e)n saldo(t) kuolinpäivän korkoineen. Kysymykseni koskeekin kuoleman jälkeen vainajan tilille maksettuja palkkoja, lomarahoja yms. - merkitäänkö nekin omaisuuskohtaan? Entäs mahdolliset veronpalautukset/mätkyt, eli täytyykö nekin ottaa huomioon perukirjoitusta toimitettaessa? Miten mahdollinen - pienikin -veronpalautus suhteutuu perukirjassa mainittuihin vainajan velkoihin eli pitäisikö sekin sisällyttää perukirjaan mahdollisena vainajan hautajaiskulujen/velkojen "katteena".
Kysymys perukirjaan liittyen
perukirjoitus omin avuin
21348
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
eli netistä asiaa tutkittuani olin sitenkin ymmärtävinäni, että perukirjaan tulee vain kuolinpäivään mennessä kertyneet tulot ja velat. Eli jälkikäteen vainajan tilille tulevat tulot (palkat, eläkkeet ym. etuudet) eivät kuulu perukirjaan, eivät myöskään kuoleman jälkeen syntyneet velat. Joku voinee oikaista, jos olen väärässä? Mutta lisäkysymyksenä itselläni heräsi, että jos esim. vainajan tilillä ei ole ollut kuolemaa ennen rahaa, josta voisi esim. ottaa hautajaiskulut, niin voiko esim. kuoleman jälkeen tulleista palkkarahoista haitajaiskulut ottaa vai onko ne oikeudellisesti jotenkin eri asemassa ennen kuolemaa olleeseen omaisuuteen nähden? Ajattelenkohan asiaa nyt liian monimutkaisesti...?
>>netistä asiaa tutkittuani olin sitenkin ymmärtävinäni, että perukirjaan tulee vain kuolinpäivään mennessä kertyneet tulot ja velat. Eli jälkikäteen vainajan tilille tulevat tulot (palkat, eläkkeet ym. etuudet) eivät kuulu perukirjaan