Olemme ostamassa yhteistä asuntoa ja menossa naimisiin. Rahallinen tilanteemme on nyt sama tosin molemmille tulossa kohtuulliset perinnöt myöhemmässä vaiheessa. Meillä on yksi yhteinen lapsi ja minulla yksi lapsi edellisestä liitosta. Miten pitäisi menetellä sen osuuden suhteen joka minun kuolemani sattuessa kuuluisi toiselle lapselleni, ettei se joudu lapsen isän, josta siis tulisi lapsen huoltaja, määräysvallan alle.
Otamme asian tiimoilta kyllä yhteyttä asianajajaankin koska on sen verran hankala tapaus tuo exä, mutta näin ennakko tietoja jos jollain on samanlainen tilanne.
aivioehto ja lapsi
1
548
Vastaukset
kysymyksesi ei liity aivioehtoon, vaan paremminkin testamenttiin.
Käsittääkseni voit määrätä testamentissa uskotunmiehen huolehtimaan alaikäisen lapsen perinnönhoidosta. Lisäksi voit määrätä toissijaisen perijän, jos lapsesi kuolee (lapsettomana ja avioitumattomana ja ilman itse laatimaansa testamenttia) ennen elossa olevaa vanhempaansa (joka muutoin perii lapsensa perintökaaren mukaan).
JOS sitten tahdot, ettei kuollessasi mahdollisesti köyhempi puolisosi saa kuolinpeältä ensin tasinkoa (vrt. avioero ilman avioehtoa), jonka jälkeen vasta perilliset jakavat jäämistön ... niin silloin tietenkin on laadittava myös avioehto.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2213212Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3362863Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.761810Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e601738Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?541610- 1221396
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,111382Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee171300Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4391293- 1061276