aivioehto ja lapsi

s16sss

Olemme ostamassa yhteistä asuntoa ja menossa naimisiin. Rahallinen tilanteemme on nyt sama tosin molemmille tulossa kohtuulliset perinnöt myöhemmässä vaiheessa. Meillä on yksi yhteinen lapsi ja minulla yksi lapsi edellisestä liitosta. Miten pitäisi menetellä sen osuuden suhteen joka minun kuolemani sattuessa kuuluisi toiselle lapselleni, ettei se joudu lapsen isän, josta siis tulisi lapsen huoltaja, määräysvallan alle.

Otamme asian tiimoilta kyllä yhteyttä asianajajaankin koska on sen verran hankala tapaus tuo exä, mutta näin ennakko tietoja jos jollain on samanlainen tilanne.

1

604

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kysymyksesi ei liity aivioehtoon, vaan paremminkin testamenttiin.

      Käsittääkseni voit määrätä testamentissa uskotunmiehen huolehtimaan alaikäisen lapsen perinnönhoidosta. Lisäksi voit määrätä toissijaisen perijän, jos lapsesi kuolee (lapsettomana ja avioitumattomana ja ilman itse laatimaansa testamenttia) ennen elossa olevaa vanhempaansa (joka muutoin perii lapsensa perintökaaren mukaan).

      JOS sitten tahdot, ettei kuollessasi mahdollisesti köyhempi puolisosi saa kuolinpeältä ensin tasinkoa (vrt. avioero ilman avioehtoa), jonka jälkeen vasta perilliset jakavat jäämistön ... niin silloin tietenkin on laadittava myös avioehto.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      92
      1642
    2. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      441
      1150
    3. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      84
      1095
    4. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      68
      1015
    5. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      186
      993
    6. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      877
    7. Se ei silloin ollut sattumaa

      vaan tarkkaan suunniteltu juttu. 🪤
      Ikävä
      65
      655
    8. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      60
      642
    9. Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin

      Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta
      Ikävä
      171
      634
    10. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      628
    Aihe