Heissan!
Haaveissa olisi hankkia tuo Acer aspire one-miniläppäri. Mietityttää kuitenkin, kun siinä on tämä Linus linpus käyttis, ja en ole koskaan muita käyttiksiä käyttänyt kuin windowssia. Onko tuo siis vaikea käyttää, ja miten se käytönnössä windowsista eroaa? Tietokoneen käyttöni on sujuvaa kaikin puolin, mutta mitään liian monimutkaista käyttistä en halua. Vaikka tuo miniläppäri nyt onkin lähinnä nettisurffailuun.
Kiitokset kovasti jos joku valaisisi hieman.. :-)
Linpus linux/Acer aspire one
8
4532
Vastaukset
Eipä ole Linpuksesta mitään hajua, mutta yleensä käyttikset nyt on aika samanlaisia, että ikoneista klikataan ohjelmat päälle. Sellainen homma tuossa Linpuksessa on, että se on suunnattu Aasian markkinoille ja kevytkoneille ja kun ne firmat nyt aika kiireellä tuo niitä miniläppäreitä markkinoille niin en sitten tiedä kuinka raakile se on muuten. Jos siellä vaikka suomennoksissa jotain hölmöä tai muuta vastaavaa.
Enpä odota tuon olevan vaikea, todennäköisesti helpompi kuin Windows XP mutta mahdollisesti viimeistelemättömän oloinen. Kuitenkin tuohon varmasti tulee lähitulevaisuudessa joku versio Ubuntusta minkä saa vaivatta muistitikulta niin se on ainakin sitten viimeistellympi tuote ja helppokäyttöinen. Asus EEE:lle ainakin jo tullu.Tuossa löytyi vähän kuvaa siitä:
http://www.linpus.com/xampp/webmaster/Products/Linux9.4Lite.htm- llllaaaaauuuurrrraaaa
luin 2 sivulta et acerin aspiren saa linuxilla TAI microsoftilla :)
Ostin tuollaisen aspire onen eilen itselle ennenaikaiseksi lahjaksi...nyt uhkaa konkurssi kun kaikki perheen lapset haluaa samanlaisen. Kiva "lelu" ja taipuu ihan vakavaankin hommaan. Mukana on openofficea firefoxia ja paljon tuttuja softia. Nyt tarttee antaa laite lapsille kun pelaavat :)
- Ensivaikutelma
Tuosta käyttiksestä tulee mieleen: Käydään kääntämässä kaatopaikan vieressä kivi ja huomataan, ahaa, täällähän on tälläinenkin.
Tietysti kannattaa avata konsoli alt F2
ja kirjoittaa xfce-settings-show
ja napsia esim filemenu päälle jolloin oikealla napilla saa normi xfce valikot ja kaikkea kivaa.
Linpus perustuu fedoraan joten softaakin löytynee kivasti.- että tyhmäkin ymmärtää..
Timppa66 kirjoitti:
Tietysti kannattaa avata konsoli alt F2
ja kirjoittaa xfce-settings-show
ja napsia esim filemenu päälle jolloin oikealla napilla saa normi xfce valikot ja kaikkea kivaa.
Linpus perustuu fedoraan joten softaakin löytynee kivasti.Elikkäs tänään pistin kyseisen koneen tilaukseen, ja tyhmä kun olen, niin vasta kotona aloin poikakaverin kanssa kattelee että mikä linux?
Poikakaveri noista nyt enemmänkin ymmärtää, itse en mitään, ja kun kuitenkin olen jonkun sorttista kannettavaa nettiä siihen aikomassa, niin mieleen tuli että käykö esim. dna mokkula noissa?
Netistä luin tällaisen pätkän: "Mokkulan voi liittää tietokoneeseen sen ollessa päällä. Windows-käyttöjärjestelmän pitäisi tunnistaa laite automaattisesti."
Siitä sitten mieleeni, etä entäs tämä Linux? Saako sen siihen toimimaan, kun mitään ajureita ei mokkulapaketin mukana kuitenkaan tule..
Kiva jos joku edes ymmärsi. :D - ...
että tyhmäkin ymmärtää.. kirjoitti:
Elikkäs tänään pistin kyseisen koneen tilaukseen, ja tyhmä kun olen, niin vasta kotona aloin poikakaverin kanssa kattelee että mikä linux?
Poikakaveri noista nyt enemmänkin ymmärtää, itse en mitään, ja kun kuitenkin olen jonkun sorttista kannettavaa nettiä siihen aikomassa, niin mieleen tuli että käykö esim. dna mokkula noissa?
Netistä luin tällaisen pätkän: "Mokkulan voi liittää tietokoneeseen sen ollessa päällä. Windows-käyttöjärjestelmän pitäisi tunnistaa laite automaattisesti."
Siitä sitten mieleeni, etä entäs tämä Linux? Saako sen siihen toimimaan, kun mitään ajureita ei mokkulapaketin mukana kuitenkaan tule..
Kiva jos joku edes ymmärsi. :DKyllä toimii. Kysy linux-palstalta neuvoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen133645Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,1733307Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 172262860Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta
joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina702457Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta
"Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S3101742Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut
Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.91500Vihervassarit
Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät261376Lopetan ikävöinnin
Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään31281Ei ole liian myöhäistä..
Tule mun luo ja katso silmiin, niin saadaan taas se sanaton yhteys ja sano sitten vain anteeksi rakas ja suutele ja hala31052Esprit hoitokdit Varkaudessa?
Asun keskisuomessa ja käyn satunnaisesti äitini luona Varkaudessa. Äitin tarvitsee kohta hoitajan kotiin tai hoitokodin104931