Heissan!
Haaveissa olisi hankkia tuo Acer aspire one-miniläppäri. Mietityttää kuitenkin, kun siinä on tämä Linus linpus käyttis, ja en ole koskaan muita käyttiksiä käyttänyt kuin windowssia. Onko tuo siis vaikea käyttää, ja miten se käytönnössä windowsista eroaa? Tietokoneen käyttöni on sujuvaa kaikin puolin, mutta mitään liian monimutkaista käyttistä en halua. Vaikka tuo miniläppäri nyt onkin lähinnä nettisurffailuun.
Kiitokset kovasti jos joku valaisisi hieman.. :-)
Linpus linux/Acer aspire one
8
4536
Vastaukset
Eipä ole Linpuksesta mitään hajua, mutta yleensä käyttikset nyt on aika samanlaisia, että ikoneista klikataan ohjelmat päälle. Sellainen homma tuossa Linpuksessa on, että se on suunnattu Aasian markkinoille ja kevytkoneille ja kun ne firmat nyt aika kiireellä tuo niitä miniläppäreitä markkinoille niin en sitten tiedä kuinka raakile se on muuten. Jos siellä vaikka suomennoksissa jotain hölmöä tai muuta vastaavaa.
Enpä odota tuon olevan vaikea, todennäköisesti helpompi kuin Windows XP mutta mahdollisesti viimeistelemättömän oloinen. Kuitenkin tuohon varmasti tulee lähitulevaisuudessa joku versio Ubuntusta minkä saa vaivatta muistitikulta niin se on ainakin sitten viimeistellympi tuote ja helppokäyttöinen. Asus EEE:lle ainakin jo tullu.Tuossa löytyi vähän kuvaa siitä:
http://www.linpus.com/xampp/webmaster/Products/Linux9.4Lite.htm- llllaaaaauuuurrrraaaa
luin 2 sivulta et acerin aspiren saa linuxilla TAI microsoftilla :)
Ostin tuollaisen aspire onen eilen itselle ennenaikaiseksi lahjaksi...nyt uhkaa konkurssi kun kaikki perheen lapset haluaa samanlaisen. Kiva "lelu" ja taipuu ihan vakavaankin hommaan. Mukana on openofficea firefoxia ja paljon tuttuja softia. Nyt tarttee antaa laite lapsille kun pelaavat :)
- Ensivaikutelma
Tuosta käyttiksestä tulee mieleen: Käydään kääntämässä kaatopaikan vieressä kivi ja huomataan, ahaa, täällähän on tälläinenkin.
Tietysti kannattaa avata konsoli alt F2
ja kirjoittaa xfce-settings-show
ja napsia esim filemenu päälle jolloin oikealla napilla saa normi xfce valikot ja kaikkea kivaa.
Linpus perustuu fedoraan joten softaakin löytynee kivasti.- että tyhmäkin ymmärtää..
Timppa66 kirjoitti:
Tietysti kannattaa avata konsoli alt F2
ja kirjoittaa xfce-settings-show
ja napsia esim filemenu päälle jolloin oikealla napilla saa normi xfce valikot ja kaikkea kivaa.
Linpus perustuu fedoraan joten softaakin löytynee kivasti.Elikkäs tänään pistin kyseisen koneen tilaukseen, ja tyhmä kun olen, niin vasta kotona aloin poikakaverin kanssa kattelee että mikä linux?
Poikakaveri noista nyt enemmänkin ymmärtää, itse en mitään, ja kun kuitenkin olen jonkun sorttista kannettavaa nettiä siihen aikomassa, niin mieleen tuli että käykö esim. dna mokkula noissa?
Netistä luin tällaisen pätkän: "Mokkulan voi liittää tietokoneeseen sen ollessa päällä. Windows-käyttöjärjestelmän pitäisi tunnistaa laite automaattisesti."
Siitä sitten mieleeni, etä entäs tämä Linux? Saako sen siihen toimimaan, kun mitään ajureita ei mokkulapaketin mukana kuitenkaan tule..
Kiva jos joku edes ymmärsi. :D - ...
että tyhmäkin ymmärtää.. kirjoitti:
Elikkäs tänään pistin kyseisen koneen tilaukseen, ja tyhmä kun olen, niin vasta kotona aloin poikakaverin kanssa kattelee että mikä linux?
Poikakaveri noista nyt enemmänkin ymmärtää, itse en mitään, ja kun kuitenkin olen jonkun sorttista kannettavaa nettiä siihen aikomassa, niin mieleen tuli että käykö esim. dna mokkula noissa?
Netistä luin tällaisen pätkän: "Mokkulan voi liittää tietokoneeseen sen ollessa päällä. Windows-käyttöjärjestelmän pitäisi tunnistaa laite automaattisesti."
Siitä sitten mieleeni, etä entäs tämä Linux? Saako sen siihen toimimaan, kun mitään ajureita ei mokkulapaketin mukana kuitenkaan tule..
Kiva jos joku edes ymmärsi. :DKyllä toimii. Kysy linux-palstalta neuvoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2765401- 704986
Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1234375Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484086- 513820
Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363707- 413408
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo873097Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv662949Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu232688