Millainen avioehto minun kannattaisi tehdä naimisiin mennessäni? Minulla on oma asunto (josta hieman velkaa) eikä minulla ole lapsia. Miehelläni taas ei ole omaisuutta mutta velkaa 15000 euroa ja hänellä on kaksi lasta. Minä en halua että missään tapauksessa minun omaisuuteni päätyy miehen lapsille vaan omalle suvulleni. Meillä molemmilla on kohtuullisen hyvä palkka, jos me menemme naimisiin niin voidaanko yhteistulojemme mukaan määrätä miehelleni esim. isommat elatusmaksut? Onko yksinkertaisinta vain tehdä avioehto, jossa molemmat sulkee toisensa pois kaikesta omaisuudestaan?
Kiitos vastauksistanne.
avioehto -lapseton ja lapsellinen
6
1106
Vastaukset
Teidän pitää tehdä avioehto, joka voimassa myös kuoleman tapauksessa ... jolloin puolisosi ei saisi kuolinpesältä tasinkoa (vrt. avioero).
Sen lisäksi sinun tehtävä testamentti, jolla määräät jäämistösi vaikka sisaruksillesi. Muussa tapauksessa kuollessasi lapsettomana aviopuoliso perii sinut.Lähtökohtaisesti avioliitossanne sinun tulosi eivät vaikuta miehesi elatusmaksuihin, joita maksaa lapsistaan.
Mutta se jos hän muuttaa asumaan omistamaasi velattomaan taloon, eikä joudu maksamaan enää vuokraa ... voi vaikuttaa maksukykyynsä ja siis elareihin.
Avioehto ei tähän kuvioon tosin liity mitenkään.- eronnutjoskus05
Jos miehen asumiskulut pienenevät, eli elatuskyky paranee, se voi olla peruste elareiden muutokselle.
- sama tilanne
Eli mietin miksi menisitte naimisiin?
Nythän tilanne on nimenomaan se, ettei miehesi (ja sitä kautta hänen lapset) peri sinua, eivätkä teidän varat ja velat muutenkaan "sekaannu toisiinsa".
Tuossa tilanteessa tuskin kannattaa mennä naimisiin; me emme ainakaan aio mennä.No vaikka menisivätkin naimisiin... niin voihan ap. tehdä testamentin jolloin lapsettomana kuollessaan aviopuoliso ei peri.
Helppo homma hoitaa.
Etujahan avioliitossa on, jos vaikka ajatellaan vain kuolemaakin ... esim. leskellä on automaattisesti elinikäinen hallintaoikeus yhteiseen kotiin ja sen irtaimistoon, vaikkei omistaisi sitä. Näin ei ole avoliitossa.
Vaikka, toki joku voi ajatella tuonkin "haitaksi" ja argumentiksi olla solmimatta avioliittoa...- Neuvoa kaivataan
M36 kirjoitti:
No vaikka menisivätkin naimisiin... niin voihan ap. tehdä testamentin jolloin lapsettomana kuollessaan aviopuoliso ei peri.
Helppo homma hoitaa.
Etujahan avioliitossa on, jos vaikka ajatellaan vain kuolemaakin ... esim. leskellä on automaattisesti elinikäinen hallintaoikeus yhteiseen kotiin ja sen irtaimistoon, vaikkei omistaisi sitä. Näin ei ole avoliitossa.
Vaikka, toki joku voi ajatella tuonkin "haitaksi" ja argumentiksi olla solmimatta avioliittoa...Saako sinulta M36 kysyä neuvoa sähköpostitse?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1837204Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1223248Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1111924"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?491825Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p601817- 191799
Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am771753Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.41665Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m161551- 691363