Onkohan näillä muuta kuin tunnearvoa

juhlaraha

Meiltä löytyisi tällaisia kolikoita, joita tenavat on kinnannu leikkeihinsä. Aloin niitä sitten tarkemmin katsella ja tuumin että jospa sitä ensin ottaisi selville onko ainoa arvo näillä rahoilla tunnearvo. Löysin erään rahoista kiinnotuneen sivuilta kuvat näistä rahoista, mutta edelleenkään ei selvinnyt ovatko ne minkään arvoisia.

http://koti.mbnet.fi/jm78/kuvatjuhla/10mk71.html
http://koti.mbnet.fi/jm78/kuvatjuhla/10mk75.html
http://www.netikka.net/jmi/suomikolikot/1mk_1942a.jpg
http://www.netikka.net/jmi/suomikolikot/5mk_1962a.jpg

5

558

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huuto.netistä

      Heti kättelyssä on todettava, ettei noilla valitettavasti ole suurta rahallista arvoa. Toisaalta, jos tahojen kunto on hyvä, ei niitä kannata nakata roskiin, eikä edes lapsille pyöriteltäviksi. Lapsille on varmaankin noista enemmän iloa, kun varttuvat hieman vanhemmiksi ja ymmärtävät jo vähän niiden historiallista arvoakin (tietysti vähemmän materialistisuuteen orientoitunut henkilö voi toki heittää maalliset suoraan uusiokäyttöön).

      Huuto.netistä löytyy noista (v:n 1962 5 mk taitaa tällä hetkellä puuttua listoilta) ja muistakin rahoista suuntaa-antavaa tietoa rahallisesta arvosta. Klikkaat huuto.netin sivuston vasemmasta laidasta 'Haku' ja laitat sitten hakusanoiksi noiden rahojen nimellisarvon ja vuoden - esim. 10 mk 1971.

      www.huuto.net

    • niklattua rautaa, eli ei sekään ole ikävä kyllä harvinaisuus, hinta jokunen euro. Terveiset.

    • Tämä on suomalaisten

      palsta, mitä kinnannu.

      • sdggd

        Kinnata tarkoittaa sitä, kun perse jäätyy hirmupakkasilla kiinni penkkiin, eikä siitä irti tahdo päästä, ja yrittää kaikin voimin irtautua vaikeasta positiostaan.


      • eikä parempaa tietoa niin olisiko viisaampaa pitää matalampaa profiilia. Terveisin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      43
      4164
    2. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      65
      2673
    3. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      16
      1755
    4. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      121
      1531
    5. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      1509
    6. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1427
    7. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      25
      1315
    8. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1136
    9. Kalateltta ja Siipiteltta

      Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la
      Kuhmo
      14
      1123
    10. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      14
      1036
    Aihe