Olen tekninen huoltomies, suorittanut kiinteistöhoidon atn ja yo. Isännöinti kiinnostaa, ei tosin välttämättä as oyt mutta liikerakennukset/toimitilat :D Ottaako isot yritykset töihin koulutettavaksi, tekniikkaa yms elinkaarta jo tunnen mutta muuten ala vielä oudohko... Kiitti etukätee kannustavista vastauksista :D
ISÄNNÖITSIJÄKSI?
froobeli
75405
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
ammattitutkintoa joka maksaa muutaman satasen ja kestää muutaman kuukauden? Kursseja on myös viikonloppuisin ja iltaisin joten opiskelu onnistuu hyvin oman toimen ohella. Sen jälkeen voit mennä kyselemään töitä toimistoista ja monen silmissä olet jo "valmis" isännöitsijä.
Jos menet johonkin firmaan kouluttautumaan työn ohella, kannattaa selvittää mihin töihin olet menossa, kuka maksaa koulutuksen ja kuinka pitkää sitoutumista firma edellyttää? Palkasta ja eduista kannattaa myös sopia tarkkaan ettet työskentele isännöitsijänä apulaisisännöitsijän palkalla.
Parilla suurimmalla on omat koulutusohjelmansa alalle tuleville mutta niiden sisällöstä en osaa sanoa sen enempää.
isännöitsijän ammattitutkinto valitettavasti kestää hieman kauemmin kuin "pari kuukautta" ... http://www.kiinko.fi/info.asp?WH_Course_coid=5471 tuolta voi kurkata lisää : )
Mutta esimerkiksi suuremmat konttuurit kuten SKV ottavat henkilökuntaa oppisopimuksilla myös isännointi-koulutukseen..
Lisäksi Avaralla on oma "akatemiansa" http://www.avara.fi/alltypes.asp?menu_id=833 , samoin YH-isännöinnillä http://www.yh.fi/pyh/yh-isannointiakatemia .
Toivottavasti näillä pääsisit eteenpäin :) Isännöinti on kuitenkin, kuten varmasti tiedät kun jo kiinteistöalalla työskentelet, ennen kaikkea ammatti jota et voi kirjoista kokonaan opetella kun se työ tehdään siellä kentällä. Kuitenkin, onnea eteenpäin ja toivottavasti sinusta saadaan ammattilainen alalle jossa eivät työt lopu heiltä jotka sitä osaavat tehdä oikein!
pidempään kuin aikaisempi tutkinto joka oli puolivuotinen ja tentti päälle.
Yksi vaihtoehto voisi olla ITS-TEK joka on teknisen isännöitsijän koulutus, kestää puoli vuotta. Käytännössä pääset kurssille jos siellä vielä on tilaa.
Oppisopimuksiin ja työnantajan omiin koulutusohjelmiin pätee mitä aikaisemmassa viestissä kerroin.
Newsec? Entäpä tuo palkkaus alkuunsa? Ei tietenkään kiinnosta lähteä järjettömiä summia alentamaan palkkaa kuitenkaan... Olen noita avoimia hakemuksia lähetellyt eri frimoihin ja jos tätä nyt joku vastaava sattuu lukemaan niin kiitos vinkkejä lisää mistä löytyy hommia :D
Keskipalkka noin 2800 euroa/kk. Pienissä firmoissa edut ja palkkaus todennäköisesti huonompaa ja ylityökorvauksissa joutunee joustamaan. Helsingissä pitäisi päästä helposti reiluun 3000 euroon. Yrittäjä henkisyyttä painotetaan mutta jostain syystä vain näitä negatiivisia puolia eli bonuksia hyvin tehdystä työstä on aika turha odottaa.
Kiinteistöalan koulutuskeskuksen Rekryverkkoon (www.rekryverkko.fi). Siellä on paljon paikkoja auki jotka eivät koskaan tule nettiin, palvelu on hakijalle maksuton.
Toinen keino on lähestyä suoraan toimistojen pomoja ja laittaa hyvin laadittu cv sähköpostilla.
Varo brittiläisomisteista firmaa.Siellä sulle lyödään mökkejä niin paljon,ettet ehdi kuin osaa hoitaa ja esim. ison eläkeyhtiön vuokralaiset käyvät kuumana,kun mikään ei hoidu.