kummittelu murhapaikoilla

Yksi ihmettelyn aihe on joskus tullut mieleen..

Esimerkiksi Auswitchissa varmuudella murhattiin ~2 miljoonaa ihmistä. Ja varmastikin monelle jäi selvittämättömiä asioita, kaunaa jne. kuollessaan.

Eikös kaikkien kummittelun teorioiden mukaan yllämainitun paikan ja vastaavien pitäisi olla täynnänsä kummituksia, haamuja ja outoja ilmiöitä?

10

2509

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • the doctor who

      niinhän sieltä(kin) on niitä lukemattomia kummitus juttuja kuultu :)

    • ASL

      Viimeksi Roomassa käydessäni opas kertoi historiallisena arviona, että colosseumilla olisi kuollut eri tavoin n. miljoona ihmistä. Ei tosin juurikaan kristittyjä, kuten yleisesti uskotaan.
      Kummituksista ei ole havaintoja.

    • x-x-x-x

      näinpä juu. Esim. tsunamin uhrien jäljiltähän kuulemma siellä rannalla kuuluu esim. lasten itkua ja kaikkea muuta outoa.

      • ASL

        että Stalin oli oikeilla jäljillä, kun lausui:
        "Yksi kuolema on tragedia, miljoona kuolemaa on tilasto."
        Yksi outo kuolema synnyttää ihmisten mieleen tarinan, joka elää elämäänsä jälkipolvienkin mielikuvituksessa l. kummituksena.
        Auschwitz-Birkenau ja Colosseum ovat vain tilastoja. Ne eivät henkilöidy, ellei Hitler tai ne kaikki 60 keisaria nähdä siellä kummittelemassa ikuisessa tunnontuskassa.


    • Spiral.

      Eivätkös yleensä vain sellaiset ihmiset jää kummittelemaan, jotka kokevat yllättävän kuoleman. Esim. murhatapauksissa ja onnettomuuksissa.

      Luulisi että jossain Auswitchissa vangit osaavat jo odottaakin kuolemaa, olla varmoja että jossain vaiheessa lähtee nirri. Samoin jonkun mainitsemalla Colosseumilla kuolema ei varsinaisesti tule yllätyksenä. Toki varmaan poikkeuksiakin on.

      • tuota noin

        Luulisi että Auswitchissa kuolemaa odottava nimen omaan preppaisi itsänsä kummittelemaan, tosi rankasti ensisijaisille syyllisille ja toisella tapaa jälkipolville jotta tapahtunut ei pääsisi unohtumaan.

        Sitä en sitten tiedä onko kummitelulle tosiaan edellytyksenä että kuollaan tilassa, jossa kuolemaa ei osata ajatella. Liekö tuosta oikein tutkimuksia?


      • tuota noin kirjoitti:

        Luulisi että Auswitchissa kuolemaa odottava nimen omaan preppaisi itsänsä kummittelemaan, tosi rankasti ensisijaisille syyllisille ja toisella tapaa jälkipolville jotta tapahtunut ei pääsisi unohtumaan.

        Sitä en sitten tiedä onko kummitelulle tosiaan edellytyksenä että kuollaan tilassa, jossa kuolemaa ei osata ajatella. Liekö tuosta oikein tutkimuksia?

        Saattaa sitten olla että vaatii "yllätyskuolon", että jäisi jälki maan päälle. Eipä voi tietää.

        Mutta jos tulee aikanaan tilaisuus, niin varmasti tulen jonnekin kummittelemaan ihan muuten vain. Vaikka sitten vain katollista manaajaa työllistäkseni :)


      • castleman kirjoitti:

        Saattaa sitten olla että vaatii "yllätyskuolon", että jäisi jälki maan päälle. Eipä voi tietää.

        Mutta jos tulee aikanaan tilaisuus, niin varmasti tulen jonnekin kummittelemaan ihan muuten vain. Vaikka sitten vain katollista manaajaa työllistäkseni :)

        Jotain, muille varmaan tuttua asiaa :), k-leirikummituksista sentäs löyty kun kaiveli.

        http://judicial-inc.biz/Irma_Grese_by_redirect.htm


    • Mankkaan Mirkku

      Kerronpa ensi käynnistäni Auschwitzissa. Se tapahtui jo silloin, kun Puola oli vielä sosialistinen, ja minä huomattavasti nuorempi. Olin yksin liikkeellä, vuokrasin taksin Krakovasta koko päiväksi (5 dollaria!). Kävelin siitä portista Birkenaussa läpi, pitkin Lagerstrassea, missä ns. valikointi suoritettiin. Olin elämäni kunnossa, pirteä ja kiinnostunut näkemään kaiken mahdollisen.

      Yht´äkkiä tunsin, miten rintaani alkoi puristaa, sydän hakkasi niin, että luulin tukehtuvani, oksetti ja pyörrytti...oli pakko mennä maahan istumaan ja rauhoittumaan. Tuntui, kuin seinä olisi puristanut joka puolelta. Mitään näkyvää syytä tähän ei ollut. Sama toistui pari päivää myöhemmin entisen Varsovan geton paikalla, joka tänä päivänä on kaunis, täysin uudelleenrakennettu, moderni kaupunginosa. Sieltä oli päästävä pois, ja äkkiä.

      Mieheni - joka taatusti ei usko mihinkään yliluonnolliseen ja ei-rationaaliseen - tuli seuraavana päivänä Varsovaan. Hän halusi myös kävellä entisen geton alueella. Aivan yhtä äkkiä hän sanoi: mennään pois täältä, minua ahdistaa, täällä on jotain kummallista ja pahaa..
      ja hän on loogisin ihminen, jonka tunnen, eikä taatusti herkisty millekään ilmiöille.

      Mutta sekä Auschwitzissa että Varsovan geton alueella tunsin pelon, kauhun ja suorastaan fyysisen tuskan.

      t. Mirkku

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      637
      2923
    2. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      108
      1542
    3. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      69
      1508
    4. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1390
    5. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      115
      1287
    6. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      138
      1276
    7. 104
      1135
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      138
      1051
    9. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      970
    10. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      939
    Aihe