Yksi ihmettelyn aihe on joskus tullut mieleen..
Esimerkiksi Auswitchissa varmuudella murhattiin ~2 miljoonaa ihmistä. Ja varmastikin monelle jäi selvittämättömiä asioita, kaunaa jne. kuollessaan.
Eikös kaikkien kummittelun teorioiden mukaan yllämainitun paikan ja vastaavien pitäisi olla täynnänsä kummituksia, haamuja ja outoja ilmiöitä?
kummittelu murhapaikoilla
10
2467
Vastaukset
- the doctor who
niinhän sieltä(kin) on niitä lukemattomia kummitus juttuja kuultu :)
- ASL
Viimeksi Roomassa käydessäni opas kertoi historiallisena arviona, että colosseumilla olisi kuollut eri tavoin n. miljoona ihmistä. Ei tosin juurikaan kristittyjä, kuten yleisesti uskotaan.
Kummituksista ei ole havaintoja. - x-x-x-x
näinpä juu. Esim. tsunamin uhrien jäljiltähän kuulemma siellä rannalla kuuluu esim. lasten itkua ja kaikkea muuta outoa.
- ASL
että Stalin oli oikeilla jäljillä, kun lausui:
"Yksi kuolema on tragedia, miljoona kuolemaa on tilasto."
Yksi outo kuolema synnyttää ihmisten mieleen tarinan, joka elää elämäänsä jälkipolvienkin mielikuvituksessa l. kummituksena.
Auschwitz-Birkenau ja Colosseum ovat vain tilastoja. Ne eivät henkilöidy, ellei Hitler tai ne kaikki 60 keisaria nähdä siellä kummittelemassa ikuisessa tunnontuskassa.
- Spiral.
Eivätkös yleensä vain sellaiset ihmiset jää kummittelemaan, jotka kokevat yllättävän kuoleman. Esim. murhatapauksissa ja onnettomuuksissa.
Luulisi että jossain Auswitchissa vangit osaavat jo odottaakin kuolemaa, olla varmoja että jossain vaiheessa lähtee nirri. Samoin jonkun mainitsemalla Colosseumilla kuolema ei varsinaisesti tule yllätyksenä. Toki varmaan poikkeuksiakin on.- tuota noin
Luulisi että Auswitchissa kuolemaa odottava nimen omaan preppaisi itsänsä kummittelemaan, tosi rankasti ensisijaisille syyllisille ja toisella tapaa jälkipolville jotta tapahtunut ei pääsisi unohtumaan.
Sitä en sitten tiedä onko kummitelulle tosiaan edellytyksenä että kuollaan tilassa, jossa kuolemaa ei osata ajatella. Liekö tuosta oikein tutkimuksia? tuota noin kirjoitti:
Luulisi että Auswitchissa kuolemaa odottava nimen omaan preppaisi itsänsä kummittelemaan, tosi rankasti ensisijaisille syyllisille ja toisella tapaa jälkipolville jotta tapahtunut ei pääsisi unohtumaan.
Sitä en sitten tiedä onko kummitelulle tosiaan edellytyksenä että kuollaan tilassa, jossa kuolemaa ei osata ajatella. Liekö tuosta oikein tutkimuksia?Saattaa sitten olla että vaatii "yllätyskuolon", että jäisi jälki maan päälle. Eipä voi tietää.
Mutta jos tulee aikanaan tilaisuus, niin varmasti tulen jonnekin kummittelemaan ihan muuten vain. Vaikka sitten vain katollista manaajaa työllistäkseni :)castleman kirjoitti:
Saattaa sitten olla että vaatii "yllätyskuolon", että jäisi jälki maan päälle. Eipä voi tietää.
Mutta jos tulee aikanaan tilaisuus, niin varmasti tulen jonnekin kummittelemaan ihan muuten vain. Vaikka sitten vain katollista manaajaa työllistäkseni :)Jotain, muille varmaan tuttua asiaa :), k-leirikummituksista sentäs löyty kun kaiveli.
http://judicial-inc.biz/Irma_Grese_by_redirect.htm
- Mankkaan Mirkku
Kerronpa ensi käynnistäni Auschwitzissa. Se tapahtui jo silloin, kun Puola oli vielä sosialistinen, ja minä huomattavasti nuorempi. Olin yksin liikkeellä, vuokrasin taksin Krakovasta koko päiväksi (5 dollaria!). Kävelin siitä portista Birkenaussa läpi, pitkin Lagerstrassea, missä ns. valikointi suoritettiin. Olin elämäni kunnossa, pirteä ja kiinnostunut näkemään kaiken mahdollisen.
Yht´äkkiä tunsin, miten rintaani alkoi puristaa, sydän hakkasi niin, että luulin tukehtuvani, oksetti ja pyörrytti...oli pakko mennä maahan istumaan ja rauhoittumaan. Tuntui, kuin seinä olisi puristanut joka puolelta. Mitään näkyvää syytä tähän ei ollut. Sama toistui pari päivää myöhemmin entisen Varsovan geton paikalla, joka tänä päivänä on kaunis, täysin uudelleenrakennettu, moderni kaupunginosa. Sieltä oli päästävä pois, ja äkkiä.
Mieheni - joka taatusti ei usko mihinkään yliluonnolliseen ja ei-rationaaliseen - tuli seuraavana päivänä Varsovaan. Hän halusi myös kävellä entisen geton alueella. Aivan yhtä äkkiä hän sanoi: mennään pois täältä, minua ahdistaa, täällä on jotain kummallista ja pahaa..
ja hän on loogisin ihminen, jonka tunnen, eikä taatusti herkisty millekään ilmiöille.
Mutta sekä Auschwitzissa että Varsovan geton alueella tunsin pelon, kauhun ja suorastaan fyysisen tuskan.
t. Mirkku
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki1913507Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen123100Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä632489Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman92125Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling411910Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.61858Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue391682- 901571
- 721123
- 741110
