Lueskelin tuossa joku ilta .22 pistooleitten ja revolvereitten arvosteluja, ja silmään pisti että aika moni ameriikkalainen kehui ampuneensa hyviä tuloksia 25 jalan (7,62m) matkalta 8" (20,32cm) tauluun... oikein kuviakin, miten oli roiskittu ympäri taulua.
Sekoittavatko jenkit joskus jalat ja jaardit keskenään, vai ovatko yksinkertaisesti surkeita ampujia?
Ameriikkalaiset...
7
586
Vastaukset
- 420786520765
Riittävä tarkkuus. Monilla menee sekaisin se tarvetarkkuus ja kilpatarkkuus. Itse kelpuutan hyvillä mielin 10 metristä A4-kasaan ammutun läjän, jotkut hinkka-ampujat ampuvat 50 metriin alle 100mm kasoja ja silti vituttaa. Samalla hakuisuudella on raiskattu suomen rynkkykin, kun pitää radalla saada tiukkaa kasaa, ei väliä vaikka "vähän" toimintahäiriöitä likaisissa (eli sota)olissa ilmenisikin.
- Tadzio de Santis
Paikallisella korpiradalla on vain tuo 25m rata pistoolille... on sitä tosin tullut kokeiltua lyhemmällekin matkalle kyhätyllä telineellä, radalla vain on lampaankokoiset kieltokyltit miten on ammuttava vain virallisiin telineisiin koska kääntyvien maakaapelit menevät maassa...
Mökillä voin tietysti ampua vaikka vierestä, mutta se tietää enemmän autoilua ja kävelyreissua.
Itse käytän pistoolilla ammuttaessa monesti maaleina 22cm kertakäyttölautasia 10-30 metrin matkoille.
Ammun yleensä semmoisella nopeudella, että oletan maalin voivan ampua takaisikin.
Olen erittäin tyytyväinen jos 25 metrin matkalle 4/5 osuu ja kympin matkalle on osuttava kaikkien laukausten, oli ote sitten kumman tahansa tai molempien käsien.
Nyt tulokset varmaankin parantuvat, kun sain match laukaisukoneiston.
http://www.hunt101.com/showphoto.php/photo/544291/size/big/cat//ppuser/52887- voi ihmettä...
"Ammun yleensä semmoisella nopeudella, että oletan maalin voivan ampua takaisikin."
Että tämmöstä tällä kertaa.... voi ihmettä... kirjoitti:
"Ammun yleensä semmoisella nopeudella, että oletan maalin voivan ampua takaisikin."
Että tämmöstä tällä kertaa....Maailmassa on monta ihmeellistä asiaa.
- minä tuas
k0rh0nen kirjoitti:
Maailmassa on monta ihmeellistä asiaa.
Ja kuhmossa etennii.
- Nimetön
Perseestä ovat, kun kaikille siviileille annetaan ase ja sitten saa ampua!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait233123Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso3743Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 68740Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani3660Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha35597Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä32591- 40521
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es19520Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve3519- 36505