Tietääkö kukaan, mistä on kyse, jos näkee varjojen liikkuvan seinillä?
Mielestäni en ole vinksahtanut tai muuta vastaavaa, vaan olen "kärsinyt" tästä jo ihan pienestä pitäen. :S
Varjot
6
509
Vastaukset
- Filia Ferus
pitävät sinua silmällä. ;)
Älä ole huomaavinasi jos se häiritsee. :) - Qad
Luonnollinen selitys: silmissäsi on silmävärve eli nystagmus. Tällöin silmät liikkuvat vaaka- tai pystysuunnassa kokoajan edestakaisin. Liikettä ei helposti huomaa, mutta en yhtään ihmellisi jos se aiheuttaisi ihmiselle tunteita siitä että jotain vilahtelee sinne sun tänne.
Luonnoton selitys: Carlos Castaneda kirjassaan The Active Side of Infinity heittää legendaa että vieraat olennot joita kutsutaan nimellä 'flyer' asustelevat ihmisissä ja syövät ihmisten energiaa. Samalla olennot asentavat ihmiselle vieraan tietoisuuden (ilmeisesti karkeasti ajatellen nimenomaan EGON). Näitä flyereitä voisi sitten nähdä silloin tällöin varjoina, jotka useimmiten ovat syöksymässä kohti ihmistä itseään (vaikka todellisuudessa ovat siis jo ihmisen sisällä kokoajan).
Sopii valita...- flyeri
flyerejähän ne, tiedän koska olen kommunikoinut niiden kanssa.
- Saag Paneer
Luin ammoin opuksen, jossa näitä varjoja kutsuttiin ihmissusiksi. Niillä ei tarkoitettu näitä karvanaamaisia sarjakuvahahmoja, vaan ihmisten elämänenergioita vaanivia luihuja toisen todellisuuden hahmoja, jotka lopulta imevät ihmisen kuiviin. Näitä hahmoja voi nähdä hypnagogisissa tiloissa "sivusilmällään", muttei koskaan suoraan.
Lukemassani tarinassa kaveri meni etsimään ystäväänsä autiomaasta ja löysi sieltä hylätyn intiaanikylän. Illan tullen asumusten ympärillä alkoi sitten haahuilla näitä olentoja.
Mikäli tunnistit kyseisen tarinan, kerro ihmeessä. En itse muista enää, mikä teos oli kyseessä. - Qad
Saag Paneer kirjoitti:
Luin ammoin opuksen, jossa näitä varjoja kutsuttiin ihmissusiksi. Niillä ei tarkoitettu näitä karvanaamaisia sarjakuvahahmoja, vaan ihmisten elämänenergioita vaanivia luihuja toisen todellisuuden hahmoja, jotka lopulta imevät ihmisen kuiviin. Näitä hahmoja voi nähdä hypnagogisissa tiloissa "sivusilmällään", muttei koskaan suoraan.
Lukemassani tarinassa kaveri meni etsimään ystäväänsä autiomaasta ja löysi sieltä hylätyn intiaanikylän. Illan tullen asumusten ympärillä alkoi sitten haahuilla näitä olentoja.
Mikäli tunnistit kyseisen tarinan, kerro ihmeessä. En itse muista enää, mikä teos oli kyseessä....mutta tietenkin intresantti tarina.
Itselläni kun on tuo taaempana mainitsemani nystagmus ja vielä lasiaissamentumat (lapsesta asti; nyst. ehkä myöhempi riesa) niin tottakai silmissä vilisee vaikka mitä. Ehkä sen takia että sivusilmävilahduksia enää niin kaksisesti jaksa noteeratakaan ja enemmän panen painoa suoraan ja tarkasti edestäpäin nähdyille kuvatuksille.
Noin yleisesti ottaen olen erityisen kiinnostununut siitä että onko sittenkin niin että kaikki se tuntematon, mitä kenties kohtaamme koko ajan (mutta aivot sensuroivat sen pois), on niin totaalisen vierasta että nähdessmämme sen emme oikeastaan pysty näkemään mitään muuta kuin aivoistamme esiintunkevaa jotain "tuttua"? Kuten tuolla Parapsykologia-palstallakin joku on nähnyt jonkun viittaan pukeutuneen hevosenjalkaisen tyypin. Että josko se on näkijän oma mieli joka ottaa vähän sieltä ja vähän täältä ja koostaa niistä merkillisen öhkömönkiäisen, vaikka kuitenkin mönkijän oma ulkonäkö voisi olla jotain ihan aivan muuta. Ja vielä merkillisempi, koska ei kuvailtavissa.
Aikoinani kun aloin varsinaisesti nähdä (nuoruuden leijumisunia siis lukuunottamatta) tietoisia unia siinä 2001, oli ensimmäisissä unissa joitakin niin vieraita juttuja että niitä on vaikea kuvata. Esim. mustia isohkoja "säiliöitä" jossain koivun juurella - nyt kun tarkemmin ajattelen niin ehkä se olikin _sienien_ (sijainnista päätellen) toisenlainen olomuoto siellä unimaailmassa! Ja kaikkein oudoimpana erään upeimmasta päästä olevan lucidin edellä puiden tavoin maastossa seisoskelevat ihmismäiset olennot. Siinä ei ehkä outoa ollut niinkään muoto, vaan se heidän luonteensa, epäihmismäinen ihmismäisyys.
Erityisesti minua ärsyttää että ihmiset niin mielellään näkevät piruja, enkeleitä, pahoja henkiä jne. Helevetin kristillinen kuvasto. Toisaalta, miksei kukaan selvitä kunnolla mistä pirusta ne enkelit siipineen oikein tulevat? Onko siitä tullut pakkovaruste olennolle jonka mielletään leijuvan (varuste jota ei oikeasti tarvita?) Entä mikä on mesopotamialaisten jumalankuvien merkitys, niiden joilla myös on siivet?
- Filia Ferus
Uskokaa jo. Harmaan kansan jäseniä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1012180Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.3021980Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1111950Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441781Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2091637- 341415
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii291225Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941143Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤701130- 511077