V838 Monocerotis tähti räjähti 1.5 vuotta sitten,
räjähdyksessä tulipallo nielaisi kolme planeetta, näkyi kirkastumispiikkeinä ja litium ja bariumina. Jos siellä oli asukkaita, niin
miljardien hätäkauhunhuuto "krrriiiiiihh.." olisi pitänyt kiiriä tännekin "teletapeille"..??
räjähdyksessä tulipallo nielaisi kolme planeetta, näkyi kirkastumispiikkeinä ja litium ja bariumina. Jos siellä oli asukkaita, niin
miljardien hätäkauhunhuuto "krrriiiiiihh.." olisi pitänyt kiiriä tännekin "teletapeille"..??
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ei ole mahdollista, että jokin tähti olisi räjähtänyt 1.5 vuotta sitten, jonka me nyt täällä näkisimme. Aurinkokuntaamme lähinnä oleva tähti on Proxima Centauri 4.4:n valovuoden päässä meistä. Vaikka se olisi räjähtänyt, ei tieto siitä olisi vieläkään saapunut tänne.
Meitä voisi esimerkiksi varoittaa siitä seuraavista paineaalloista. En tosin tiedä
milloin saavuttaa aurinkokuntamme uloimmat planeetat..
...kuullostaa jo paremmalta, paitsi että avaruudessa ei voi syntyä paineaaltoja koska siellä ei ole kaasuja. Ainut paineaalto joka voi syntyä on räjähtäneen tähden oma materiaali, mutta sekin hajoaa olemattomiin tuhansien valovuosien matkalla.
Suhteellisuusteoria ennustaa, että kappale aiheuttaa painovoima-aaltoja liikkuessaan. Vaikutus on kuitenkin niin pieni, että Einstein oletti ettei sitä pystytä koskaan kokeellisesti osoittamaan.
Ainakin yksi koelaitteisto on kuitenkin jo pystytetty (Yhdysvalloissa, oikeastaan niitä on kaksi tulosten varmistamiseksi; kopiot ovat 3000 kilometrin päässä toisistaan, jolloin paikalliset häiriöt pystytään havaitsemaan). Laservalon interferenssiin perustuvalla laitteistolla saatetaan havaita muualla avaruudessa tapahtuvien tähtitieteellisen suurien räjähdysten aiheuttamia painovoima-aaltoja.
Varsinaisesti laitteistolla kuitenkin toivotaan havaittavan oletetun alkuräjähdyksen aiheuttamia painovoima-aaltoja, joita saattaa vielä kaikua näkyväisessä maailmassa.
hyvä kommentti. Mää olen ajasta hieman jälkeenjäänyt liittyen näihin "avaruudessa ilmeneviin painovoima-aaltoihin".
Huoks, kylläpä alkoholisti voi taantua apinan tasolle. Pitää varmaan kuitenkin tilata jokin tiedelehti aivoja herättelemään. Mitä suosittelisit? Aikoinaan luin sekä Tiedelehteä että Tieteen kuvalehteä..
Pyöreän pöydän ritari käikäle housussaan ja Myfon pentu perässään, kävelivät peruskoulutus tunnilleen, ja olihan heillä jaanan tekemät eväät mukanaan.
minä kirjoitin tuon niin olin tosiaan kaatokännissä ja nyt en kykene muistamaan siitä mitään. Muistini on siis tosiaan kuin kanalla.
Mikäli en tuota kirjoittanut, niin aika hyvä provo kieltämättä=)
Kippis=)
Jos tähti ja sen ratajärjestelmä räjähti, siellä on ilmeisesti ollut ensin ns, jättiaurinko ja kaikki tuntemaame elämänmuodot ovat näinollen kuolleet jo aikoja ennen tuota räjähdystä.
Eli lähettävätkö vainajat mielestäsi telepaattisia viestejä? Tai sitten sellainen aurinkokunta jonne se suurinpiirtein tyhjässä etenevä paineaalto on jo iskenyt. Luultavasti vainajien pitäisi nekin varoitusviestit lähettää.
No joo. =)
En mää ny tiiä pitääskös täsä sen kummempia ees pohtia tällaasta. Ku invaasio on jo käynnisä.
Jaa-a eikö tuo asia tapahtunut itse asiassa miljoonia vuosia sitten. Telepatia kun on valoa nopeampaa. . .
Toisaalta en usko tältä sivulta löytyvän yhtään oikeata telepaatikkoa, yleensä sellainenkin joka sitä on, ottaa vastaan vain sellaista viestiä jossa lähettäjä on tuttu. Ei telepatia tarkoita sitä, että kaikki mahdollinen aivoaaltoinformatio pääsisi tunkeutumaan pääkoppaan yhtenä sekamelskana, tai sitten näinki voi olla. Mutta sellainen henkilö sitten tuskin kykeneekään enää mihinkään, varsinkaan ilmaisemaan itseään.
paitsi jos se joukkokuolema oli niiden sielujen yhteinen karma.
Jos heidän ei karmansa mukaan ole tarkoitus kuolla silloin, niin heidät olisi kyllä evakuoitu.
Ja vaikka he kuolisivat fyysisesti, niin ei se sielu minnekkään katoa, se vaan syntyisi sitten jonnekkin muualle.