Papin hinta?

Maksaako

Meillä on tulossa ulkoilmahäät ja haluaisimme papin paikalle vihkimään jo varatulle huvilalle meren rantaan.. Mitähän se tulisi maksamaan..

3

4759

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ilmainenn

      Ei tietääkseni mitään.. Täytyy vaan sopia papin kanssa!

      • Matteus

        Papin siitä seurakunnasta, jonka alueella vihkipaikka on, saa ilmaiseksi, ja jos seurakunnassa on sovittuun aikaan useampi pappi käytettävissä (="työvuorossa"), papin saa itse heistä valita.
        Jos haluaa muun kuin paikallisen papin tai jos haluaa vihkimisen sellaiseen aikaan, jolloin paikallinen pappi on varattu, niin täytyy pappi itse pyytää. Yhteystietojen saannissa jokainen kirkkoherranvirasto auttaa.
        Tällaiselle itse pyydetylle eli ulkopuoliselle papille on fiksua tarjota matkakorvaus ja vaikkapa hääateria. Sillä palkkiota pappi ei voi ottaa, paitsi seurakunnalta ja vain silloin, kun hän virallisesti tuuraa kolleegaansa.


    • Anonyymi

      moi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      62
      6725
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      66
      6438
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      136
      5314
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      50
      4223
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4029
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3570
    7. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      132
      3510
    8. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      172
      2965
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2839
    10. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      34
      2813
    Aihe