Meillä on tulossa ulkoilmahäät ja haluaisimme papin paikalle vihkimään jo varatulle huvilalle meren rantaan.. Mitähän se tulisi maksamaan..
Papin hinta?
3
4611
Vastaukset
- Ilmainenn
Ei tietääkseni mitään.. Täytyy vaan sopia papin kanssa!
- Matteus
Papin siitä seurakunnasta, jonka alueella vihkipaikka on, saa ilmaiseksi, ja jos seurakunnassa on sovittuun aikaan useampi pappi käytettävissä (="työvuorossa"), papin saa itse heistä valita.
Jos haluaa muun kuin paikallisen papin tai jos haluaa vihkimisen sellaiseen aikaan, jolloin paikallinen pappi on varattu, niin täytyy pappi itse pyytää. Yhteystietojen saannissa jokainen kirkkoherranvirasto auttaa.
Tällaiselle itse pyydetylle eli ulkopuoliselle papille on fiksua tarjota matkakorvaus ja vaikkapa hääateria. Sillä palkkiota pappi ei voi ottaa, paitsi seurakunnalta ja vain silloin, kun hän virallisesti tuuraa kolleegaansa.
- Anonyymi
moi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2057054
- 594652
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s404353- 733292
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161955Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗271716- 171680
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹401583- 341469
- 1431247