Elokuvien ystävänä minua kiinnostaisi tietää: soveltuuko Panasonicin Full Hd plasma tv hyvin Blu-Ray -elokuvien katseluun (esim. millainen kuvanlaatu)?
Blu-Ray & Panasonic plasma tv?
legally blonde
61992
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Soveltuu erittäin hyvin, ja kuvanlaatu on elokuvasta riippuen joko upea taikka täydellinen.
Blu-rayn lähteeksi suosittelen sonyn playstation kolmosta kaukosäätimen kera, koska se on vieläkin paras hinta/laatusuhteeltaan.
...mutta mietteissäni oli hankkia Panasonicin Blu-Ray soitin ja sen kai pitäisi toimia hyvin Panasonicin plasman kanssa:)
Kyllä eri merkkiset soittimet ja telkkarit on täysin yhteensopivia keskenään. Kuva siirretään HDMI-standardin mukaisesti merkistä riippumatta.
Mutta lisäksi yleensä samanmerkkisiä, ja ikäisiä laitteita pystyy myös ohjaamaan sillä yhdellä ja samalla kaukosäätimellä. Se on taas sellainen ominaisuus, mitä arvostan VÄHEMMÄN kuin kuvanlaatua ja toimintojen nopeutta. Jos tytsy haluaa huonomman laitteen niin mikäs siinä. Toki tuo Sonyn PS3 ei ole ns. hifikokoinen, eli se saattaa perfektionistin silmään ottaa ikävästi. Niitäkin on nähty...
Kuvanlaatu pitää ehdottomasti olla kohdallaan, mutta käytön helppous on myös tärkeää.
Itse ostin PX80 plasman kaveriksi kotiteatterin, jossa komennot kulkevat Viera-linkin kautta laitteelta toiselle. Television äänenvoimalkkussäätö säätää kotiteatterin voimakkuutta ja laitteet käynnistyvät ja sammuvat samanaikaisesti - kätevää.
Sama toiminnallisuus on toki kikkailtavissa myös älykkäällä kaukosäätimellä eri merkkisillekin laitteille, mutta tuohon en viitsinyt lähteä.
Mikä muuten tekee PS3-konsolista hyvän blu-ray-soittimen, paitsi se, että sama laite toimii myös pelikoneena?
"Mikä muuten tekee PS3-konsolista hyvän blu-ray-soittimen, paitsi se, että sama laite toimii myös pelikoneena"
Niin tuota sanoin sen äsken juuri.