Lättähattu

HO°

Onko vanhaa kunnon lättähattua ollut myynnissä valmiina mallina ja HO koossa?

Jotkin harrastajat ovat itse tehneet hienoja malleja:

- http://www.pienoismallit.net/galleria/malli_3390/kuva_34189/

Ps. Mikä mahtaa olla nimeltään Suomen rautareillä 60-70-luvulla ollut veturi: Se oli muistaakseni useimmiten väriltään tiilenpunainen (?) ja jonka kyljessä kulkieva keltainen raita muodosti veturin nokassa v-kirjaimen. Sillä oli hieman pyöreähkö "kuono". Mahtaako sitä olla valmiina pienoismallina?

5

1230

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Efraim8
      • markustaja

      • HO°
        markustaja kirjoitti:

        DR12 ei "seeveri"
        http://fi.wikipedia.org/wiki/Dr12


        noita lättähattuja ei saa valmiina kaupasta

        DR12 "seeveri". Yes, napakymppi, juuri tuo oli mielessä.

        Lättähattu edustaa kovin pientä markkinaa ja kappalemäärää ja varmastikin sen vuoksi sen sarjatuotanolle ei ole ollut pohjaa.

        Kiitos myö "Efraim8":lle hyvistä linkeistä.


      • HOn3
        HO° kirjoitti:

        DR12 "seeveri". Yes, napakymppi, juuri tuo oli mielessä.

        Lättähattu edustaa kovin pientä markkinaa ja kappalemäärää ja varmastikin sen vuoksi sen sarjatuotanolle ei ole ollut pohjaa.

        Kiitos myö "Efraim8":lle hyvistä linkeistä.

        Siis Dr12 on Huru. Seeveristä en ole koskaan kuullutkaan mutta Deeveri on Dv12.

        Dr12:sta on ollut joskus korinrakennussarja. Lätthattuja löytää Ruotsista. Ruotsalainen lättähattu on hyvin paljon suomalaisen näköinen, joskin mitat eroavat.


    • Alppirautatieharrastaja

      Niinkuin täällä jo joku totesikin, niin suomalaisia lättähattuja ei ole valmiina sarjoina ollut saatavilla, sen sijaan messinkisyövytyspelleistä itse tinailemalla jotkut ovat niistä tehneet todella tarkkoja käsityömalleja. Itsellänikin on yksi sarja, mutta ei aikaa sen kokoamiselle. Se vaatii paitsi osaamista niin luultavasti ennemmin satoja kuin kymmeniä työtunteja. Jos asia kiinnostaa niin ota yhteyttä Tapiolan seurakunnan tiloissa Espoossa toimivaan pienoisrautatiekerhoon, siellä ne niitä tinailee.

      Sen sijaan ruotsalaisista lätistä saa valmiitakin H0-malleja, tosin hurjalla hinnalla. Suomalainen lättähän oli modifioitu kopio ruotsalaisesta ja se tehtiin osin lisenssillä. Ruotsin lättä oli hyvin samannäköinen, suurin ero oli ihan nokassa joka suomalaisessa oli vielä pallomaisemman pyöreämpi, ruotsalaisessa aavistuksen soikea. Joka tapauksessa jos sellaisen ostaminen kiinnostaa niin niitä tekee ja myy ruotsalainen firma nimeltä Jeco, www.jeco.se ja niitä saa parhaiten tukholmalaisesta liikkeestä MJ-Hobbyexperten. Katso esimerkiksi http://www.mjhobby.se/mjhobby/product.asp?qsLang=swe&type=2&id=902&pid=Y6-A114

      Ruotsalaislättiä on saanut myös erään eteläruotsalaisen yksityisrautatieyhtiön siniharmaissa väreissä, jolloin sen ulkoasu oli todella lähellä suomalaista ihan ilman muutoksia. Mutta 2-vaunuinen lättä maksoi jotain noin 500 euroa enkä tiedä vieläkö niitä saa.

      Ja juu, kysymäsi 60-luvun pikajunaveturi oli tosiaan Huru eikä niistäkään saa valmiita malleja. Jotkut on niitäkin ihan itse rakennelleet samoin kuin lättiäkin. Etäisesti sitä tosin muistuttaa monessa maassa liikennöinyt (ja vieläkin liikennöivä) ruotsalaisten GM-moottorin päälle tekemä Nohab, jonka malleja eri maalauksissa saa mm Rocon valmiina malleina ja myös parin muun firman tuotteina (vanha Gützold, tanskalainen Heljan ym.)

      Jos Nohab kiinnostaa niin katso http://www.mjhobby.se/mjhobby/product.asp?qsLang=swe&type=2&id=060&pid=62850
      Ei se sama ole kuin Suomen Huru, mutta vähän sinne päin.

      t. Ilkka Alppirautatieharrastajista

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistoliitto esittää rikkaille veronkiristyksiä, mutta kansalle ei kelpaa

      Miksi? Haluaako taviskansa lisää leikkauksia peruspalveluihin? Pääsettekö liian helposti vielä terveyskeskukseen tai ham
      Maailman menoa
      60
      1208
    2. Mikä tästä teki

      Lopulta niin vaikeaa?
      Ikävä
      122
      1138
    3. Nainen, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, miehestä?
      Ikävä
      97
      1033
    4. Mitä vikoja

      kaivatussasi on?
      Ikävä
      82
      1028
    5. Miten nainen käyttäytyy kun näkee sinut?

      🤣
      Ikävä
      60
      910
    6. Meistä puhutaan

      Meistä varmaan puhutaan ja huhutaan. Luulen niin. Ei kiva juttu. Ja ystävät on minusta huolissaan. Yritän tehdä kaikkeni
      Ikävä
      58
      861
    7. Mitä mieltä miehet ovat 40-50v naisista?

      Rehellisesti. Mitä ajattelet kun naiselle tulee ikäää
      Ikävä
      136
      811
    8. Uunimakkara koululaisten suosikki

      https://www.is.fi/ruokala/ajankohtaista/art-2000012228523.html on tärkeää että oppilaat syövät hyvin, muuten ei jaksa p
      Maailman menoa
      277
      738
    9. Noniin myönnetään

      Rakastan aivan kauheasti ❤️
      Ikävä
      18
      598
    10. Ihmettelen vieläkin miten pitkäksi aikaa

      Loukkaannuit mies. Taidat olla pitkävihainen.🫤
      Ikävä
      69
      596
    Aihe