Onko vanhaa kunnon lättähattua ollut myynnissä valmiina mallina ja HO koossa?
Jotkin harrastajat ovat itse tehneet hienoja malleja:
- http://www.pienoismallit.net/galleria/malli_3390/kuva_34189/
Ps. Mikä mahtaa olla nimeltään Suomen rautareillä 60-70-luvulla ollut veturi: Se oli muistaakseni useimmiten väriltään tiilenpunainen (?) ja jonka kyljessä kulkieva keltainen raita muodosti veturin nokassa v-kirjaimen. Sillä oli hieman pyöreähkö "kuono". Mahtaako sitä olla valmiina pienoismallina?
Lättähattu
5
1229
Vastaukset 5
- Efraim8
Ei taida täällä olla kauheasti rautatieharrastajia. Kokeile paremmalla onnella vaikka näistä: http://www.rautatie.org http://www.veturitalli.net tai http://www.n-club-finland.org
- markustaja
DR12 ei "seeveri"
http://fi.wikipedia.org/wiki/Dr12
noita lättähattuja ei saa valmiina kaupasta - HO°
markustaja kirjoitti:
DR12 ei "seeveri"
http://fi.wikipedia.org/wiki/Dr12
noita lättähattuja ei saa valmiina kaupastaDR12 "seeveri". Yes, napakymppi, juuri tuo oli mielessä.
Lättähattu edustaa kovin pientä markkinaa ja kappalemäärää ja varmastikin sen vuoksi sen sarjatuotanolle ei ole ollut pohjaa.
Kiitos myö "Efraim8":lle hyvistä linkeistä. - HOn3
HO° kirjoitti:
DR12 "seeveri". Yes, napakymppi, juuri tuo oli mielessä.
Lättähattu edustaa kovin pientä markkinaa ja kappalemäärää ja varmastikin sen vuoksi sen sarjatuotanolle ei ole ollut pohjaa.
Kiitos myö "Efraim8":lle hyvistä linkeistä.Siis Dr12 on Huru. Seeveristä en ole koskaan kuullutkaan mutta Deeveri on Dv12.
Dr12:sta on ollut joskus korinrakennussarja. Lätthattuja löytää Ruotsista. Ruotsalainen lättähattu on hyvin paljon suomalaisen näköinen, joskin mitat eroavat.
- Alppirautatieharrastaja
Niinkuin täällä jo joku totesikin, niin suomalaisia lättähattuja ei ole valmiina sarjoina ollut saatavilla, sen sijaan messinkisyövytyspelleistä itse tinailemalla jotkut ovat niistä tehneet todella tarkkoja käsityömalleja. Itsellänikin on yksi sarja, mutta ei aikaa sen kokoamiselle. Se vaatii paitsi osaamista niin luultavasti ennemmin satoja kuin kymmeniä työtunteja. Jos asia kiinnostaa niin ota yhteyttä Tapiolan seurakunnan tiloissa Espoossa toimivaan pienoisrautatiekerhoon, siellä ne niitä tinailee.
Sen sijaan ruotsalaisista lätistä saa valmiitakin H0-malleja, tosin hurjalla hinnalla. Suomalainen lättähän oli modifioitu kopio ruotsalaisesta ja se tehtiin osin lisenssillä. Ruotsin lättä oli hyvin samannäköinen, suurin ero oli ihan nokassa joka suomalaisessa oli vielä pallomaisemman pyöreämpi, ruotsalaisessa aavistuksen soikea. Joka tapauksessa jos sellaisen ostaminen kiinnostaa niin niitä tekee ja myy ruotsalainen firma nimeltä Jeco, www.jeco.se ja niitä saa parhaiten tukholmalaisesta liikkeestä MJ-Hobbyexperten. Katso esimerkiksi http://www.mjhobby.se/mjhobby/product.asp?qsLang=swe&type=2&id=902&pid=Y6-A114
Ruotsalaislättiä on saanut myös erään eteläruotsalaisen yksityisrautatieyhtiön siniharmaissa väreissä, jolloin sen ulkoasu oli todella lähellä suomalaista ihan ilman muutoksia. Mutta 2-vaunuinen lättä maksoi jotain noin 500 euroa enkä tiedä vieläkö niitä saa.
Ja juu, kysymäsi 60-luvun pikajunaveturi oli tosiaan Huru eikä niistäkään saa valmiita malleja. Jotkut on niitäkin ihan itse rakennelleet samoin kuin lättiäkin. Etäisesti sitä tosin muistuttaa monessa maassa liikennöinyt (ja vieläkin liikennöivä) ruotsalaisten GM-moottorin päälle tekemä Nohab, jonka malleja eri maalauksissa saa mm Rocon valmiina malleina ja myös parin muun firman tuotteina (vanha Gützold, tanskalainen Heljan ym.)
Jos Nohab kiinnostaa niin katso http://www.mjhobby.se/mjhobby/product.asp?qsLang=swe&type=2&id=060&pid=62850
Ei se sama ole kuin Suomen Huru, mutta vähän sinne päin.
t. Ilkka Alppirautatieharrastajista
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 731229
- 95987
- 152977
- 64898
Rydmanin lista lääkkeistä joista poistetaan Kela-korvaus julkisen potilailla
Rydmanin lista lääkkeistä joista poistetaan Kela-korvaus julkisen potilailla (yksityisen asiakkaille Kela-korvaus jätetä431839Salassapito ja kunnan hommat
Hyryllä alkanut olla ihmeellinen tapa että minä kuulen kunnan tapahtumista kylältä yhden henkilön toimesta. Tiedotusta h15724Mies miksi me ei voida aloittaa salaista suhdetta
Pakkoko siitä olisi kenellekään kertoa? Voitaisiin nähdä salaa jossain eri paikkakunnalla.73689- 102658
Milloin mies aloitetaan
Joku kiihkeä romanssi tai vakavampi suhde..? En jaksa enää olla yksin. Sä taidat haluta olla yksin.37614En enää mies ikävöi sinua niin paljon
Jos nyt vain pysyttelisit pois näköpiiristäni vielä kesän yli näiden useiden kuukausien jatkeeksi, niin luulen että kaik55583