Gediminas-kadun

yleinen liikenne

Kulkeeko kyseistä katua jokin yleinen kulkuneuvo ja uskaltaako sillä matkustaa myös yö-aikaan tai iltaisin. Näin josatain jonkun englanninkielisen (liekö paikallisen asukkaan vai jonkun ylineuroottisen amerikkalaisen) kommentin, että jokin trolleybus kulkee, mutta sillä ei uskalla matkustaa iltaisin/öisin. Saako kommenttia, suomalaista?

3

800

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suomiporo

      Kyllä minusta uskaltaa, jos itse on suunnilleen tolkuissaan ja käyttäytyy asiallisesti. Kommenttini siis koskee kaikkea julkista liikennettä Vilnassa. Viereeni on sattunut juoppoja, skinejä ja perheenäitejä mutta ei koskaan mitään ongelmia.

    • Millie1984

      Olen Vilnassa viettänyt opiskeluaikananani puolivuotta, jonka aikana aianoana kulkuvälineenäni olivat julkiset. Trolleybussilla pääsee melkein minne vaan ja sinne minne ei pääse voi jatkaa tavallisella bussilla. Kuten toinen vastaaja sanoi vieressä voi istua ihan kukavaan, mutta ei minuakaan ole koskaan ollut turvaton tunne niissä. Suomalainen voi alkuun hätkähtää sitä pultsaria, mutta siihen tottuu.

      Tietenkään laukkuaan on turha pitää auki tai olla päissään.

      Gedimino prospectalta ajavat ohi melkein kaikki trollibussit, jotka lähtevät pää bussiasemalta, joten siitä pääsee kätevästi myös yhdellä vaihdolla Acropolikseen. Kannattaa käyttää. Vilnous in your pocket lehtisessä hyvä bussikartta.

      • yleinen liikenne

        Vastaan itse itselleni juuri Vilnasta palanneena. Eipä tainnut olla itse Gediminas-kadulla mitään joukkoliikennettä mutta sivukadun kautta pääsi kyllä kätevästi Gediminasin loppupäästä Vanhaan kaupunkiin. Mitä taas itse busseihin ym. tuli, niin aivan turvallista kyytiä. Pultsareita en juurikaan nähnyt ja kaupunki oli muutenkin siisti, toimiva ja kaikin puolin mukava. Paras Baltian maista minun mielestäni, perää pitää kirkkaasti Viro. Jos nyt jotain negatiivista pitäisi sanoa niin englannin kieli ei ihan ole hallinnassa mutta sehän ei mikään synti ja häpeä ole.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      461
      3059
    2. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      309
      3046
    3. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      70
      2098
    4. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      340
      1588
    5. Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota

      2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-
      Maailman menoa
      191
      1464
    6. Pystyisitkö ottamaan kaivattuasi

      Elämääsi miten pian
      Ikävä
      105
      1223
    7. Voisiko olla jopa niin

      Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal
      Ikävä
      75
      1202
    8. Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."

      Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1107
    9. K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."

      Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali
      Suomalaiset julkkikset
      8
      1065
    10. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      162
      993
    Aihe