Olen miettinyt jonkin aikaa näitä ihmeellisiä finnimäisiä näppylöitä molemmissa (sekä pienissä, että isoissa) häpyhuulissani, sekä muutama on emättimen suuaukolla. Mitä mahtavat olla? Muutmat olleet sellaisia joita on pystynyt puristamaan ja näistä on tullut jotain valkoista tahnaa, melkein kuin jokin "mato". Ja näitä on _todella_ paljon. :f Muita oireita ei ole. Ei kutinaa, kuumotusta tms.
Seksiä olen harrastanut yleensä kondomin kanssa, mutta joskus tullut vähän säädettyä ilmankinm, poikaystävän kanssa, jonka kanssa olen pian vuoden seurustellut. Onneksi en vielä raskaaksi ole tullut ja nyt aion pitää siitä linjasta kiinni, että ei ilman kondomia.
Onko mahdollista, että olen saanut tältä kyseiseltä jätkältä sukupuolitaudin? Muilta jätkiltä en ole voinut saada sillä en ole muiden kanssa seksiä harrastanut ja kultani sanoo("väittää") harrastaneensa aiemmissa suhteissa seksiä vain kondomin kanssa.
Nyt hiemän jänskättää, enkä mielelläni äidilleni puhuisi.
Olen 14(pian 15) ja kultani pian 17.
Omituiset näppylät alapäässä
5
1790
Vastaukset
- tauti?
En ole varma, mutta saattaa olla että sinulla on kondylooma. Kannattaa varata aika gynekologilla ja mahdollisimman pian, jos niitä kerran on todella paljon!
Tulevaisuudessa jos/kun meinaat harrastaa seksiä ilman kodoomia, kannattaa alkaa syömää e-pillereitä tai jotain vastaavia koska raskaaksi tulemisen kanssa ei ikinä kannata leikkiä! - dddina_
olet ollut siis yhdynnässä jossa ei ole ollut ehkäisyä. sinulla voi olla siis sukupuolitauti. (IKINÄ ei kannata luottaa kumppaniin siinä asiassa onko hänellä sukupuolitauti vai ei. useimmat sukupuolitaudit ovat oireettomia pitkään, varsinkin miehillä. ei siis kannata olettaa että mies puhuu totta. hän ei ehkä saata tietää sukupuolitaudistaan.)
näppylät eivät kuulosta finneiltä koska finnit ovat yleensä helposti puristettavia.
kuulostaa siltä että sinulla voisi olla kondylooma.
kondyloomassa oireina ovat ihonväriset syylät sukuelinalueella. syylien koko ja ulkonäkö vaihtelevat. kooltaan syylät voivat olla mikroskooppisen pieniä, ulkonäöltään litteitä, vaikeasti erottuvia tai kukkakaalimaisen röpelömäisiä jotka taas erottaa helpommin. tietyillä virustyypeillä on myös yhteys kohdunkaulan syöpään, joskin sairastumistodennäköisyys on pieni.
tautiin ei siis liity kuumetta ym.
kohdunkaulan syövän riskiä on siis, eli jos sinulla on kondylooma ja sairastut vielä kohdunkaulan syöpään, ja jos et hoida tautia ajoissa, niin voi olla että et ikinä tule saamaan lapsia.
kannattaa siis mennä lääkäriin sukupuolitauti testeihin.
ja jatkossa suosittelen että käytätte kondomia yhdynnöissä. vältytte silloin epätoivotulta raskaudelta, eikä silloin tarvitse pelätä raskautta turhaan. saa silloin nauttia seksistä.
ja jos poikaystäväsi sanoo että tuntuu paremmalta ilman kumia, niin ei silti kannata suostua olemaan yhdynnässä ilman kumia.- PiikkisJr.
...sillä nämä olleet jo ennen neitsyyden menetystä. :f Vai onko mahdollista, että nämä tarttuvat yleisistä vessoista yms.?
- aasdasdasdasd
PiikkisJr. kirjoitti:
...sillä nämä olleet jo ennen neitsyyden menetystä. :f Vai onko mahdollista, että nämä tarttuvat yleisistä vessoista yms.?
Vitun tyhmä sukupuolitaudit tarttuvat vain limakalvokontaktissa. ja useimmiten sukupuoliteitse
- ihan normaaleja
talinäppylöitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️932109Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu
Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia1671557YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä741329Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2391214- 731180
Hyvin. Ikävää nainen,
Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan881096Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1511041Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2521006Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin
Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.51926Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta
Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli88901