Miksi kissa syö ruohoa?

Kallunena

Näin kesällä on helppo kantaa sisäkissalle tuoretta ruohoa pihalta ja hyvin maistuu, mutta miksi kissat oikeastaan syövät ruohoa? Nehän ovat lihansyöjiä. Liittyykö se jotenkin ruoansulatukseen?
Olen ollut huomaavinani, että oksentelu on vähentynyt paljon ruohonsyönnin myötä. Saakos eläinkaupoista jotain heinää kissoille myös talvella?

12

8596

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eupya

      "Kissan pitää saada ruohoa siksi, että karvat kulkeutuvat suolistosta ulos eivätkä jää tukkeeksi. Eli ruohon tarkoituksena on estää karvojen oksentaminen ja edistää niiden kulkeutumista suolistossa niin, että ne tulevat ulos toisesta päästä.Toisin sanoen heinää käytetään suoliston puhdistamiseen."
      Sitten olen kuullut että ruohossa on vitamiinejakin, että ruoho ei ainakaan pahaksi. ole. :D

      Kissalle saa ostettua eläinkaupoista ja hyvinvarustetuista tavarataloista kissanruohoa.
      Ohran siemeniäkin voi hyvin kasvattaa kissalle.
      Ole varovainen ettet sorru antamana kissallesi kissan kaislaa sillä se on myrkyllistä kissoille.

      • Kallunena

        9v kolli kiittää.. :)


      • Deki

        Ja huom tämmönen juttu, kasvikset pistää meitin kolleron oksentamaan karvapallerot ulos.


      • tapuksessa mitään kaisloja
        Deki kirjoitti:

        Ja huom tämmönen juttu, kasvikset pistää meitin kolleron oksentamaan karvapallerot ulos.

        lemmikkieläin kaupasta 1kg pussi KAURAA kukkamultaa vaikka tyhjään pestyyn viilipurkiin kauraa ja kastelu seon parasta.


    • Kissarakas-kuiskaaja

      Se on jokaiselle,erityisestikkin pitkäkarvaiselle kissalla luonnollista elämässään syömään ruohoja,lehtiä tai heiniä. Kun kissa sukii karvansa puhdistaakseen, karva jää kieleen ja kissa auttomaattisesti nielaisee sen. Jotta kissa saisi sen pois koska se tungitsee kissan kurkkua, kissa käyttää jonkun määrän ravinnokseen vihreää ruohoa. Ruoho liuottaa karvapallotungoksen joko peräkautta tai etukautta eli kissa oksentaa karvapallon ja pystyy nyt hengittää sekä syödä kaikkea muuta koska karva ei ole enään tiellä. Kissat voivat vaikka etsiä kotoa kasvavia kasveja ja syödä niitä ksoka se on kissojen esi-isien käytänöllinen tapa.

      Eläinkaupasta saa kissoille tarkoitettua rikkaruoho,heinää yms. Sitä voi myös kasvattaa vaikka omista löytämistä siemenistä. Sinun on kuitenkin tietävä mitkä kasvit voivat olla kissalle myrkyksi :)
      Mutta kissa voi myös ahmia ruohoa tai heinää jos sillä on D ja/tai A - vitamiinipuutteita. Näihin syihin kissa saattaa syödä pihalla tai muualla ruohoa.
      Kiitos että luit tämän melkopitkän tekstin.
      T: Kissarakas sekä niit´den tietäjä

      • Oikea tietäjä.

        ööö ainakin yksi asia mättää tuossa tekstissäsi..Ruoho ei mitään LIUOTA. Ei se syövytä sitä karvaa mihinkään..


    • °°°°°

      Kissa pureskelee ruohoa, että saa foolihappoa hemoglobiini tuotantoon. Ei tietenkään se ite tiedä, mutta jonkinlainen "puute" vaatii.

      Ruoho ei sula kissan massussa ja ruoho voi kiertyä kissan suolistoon.

      Karvat tulee ulos peräpäästä ilman ruohoakin.

    • kll

      mitä tehdä jos kissan kurkkuun ja nenä onteloon jää heinää niin mikä avuksi.kaksi kertaa jo viikon aikana jouduttu turvautumaan lääkäriin kun kissan vointi huonontunut kun ei pysty syömään,kakostelee vain limaa sen jälkeen kun syö ruohoa,ja ei uskalla edes juoda.

    • heinähelle

      jotkin kukkakaupat myyvät ohran siemeniä, joista voi ympäri vuoden kasvattaa syöntiruohot kissalle. kukkakaupat myös myyvät valmiiksi kasvatettua kissanruohoa.
      näillä vihertuotteilla ovat kissani pärjänneet ja suolisto pysynyt kunnossa

    • Pentti-Kolli

      mutta mikä saa kissan syömään sitä ruohoa? onko sille emo opettanut että syö ruohoa että vatsa puhdistuu karvoista. Miksi emo ei opeta että ananasmehu on paras lääke noihin karvatuppoihin ruuansulatus kanavassa.

      • pitkäkarvaiset

        Ehkä emo ei osannut avata ananaspurkkia? tai kotipesässä ei ollut kalaöljyä?
        Meillä jyrsitään ihan opettamatta lähes kaikki viherkasvit, jos olen unohtanut kasvattaa tuoreita herneen- tai ruohonversoja...


      • Anonyymi

        Ehkä se haisee siitä tosi hyvältä ja puoleensavetävältä. Oma kissani pyrkii minun psyllium-ja pellavarouhe-vesikupille. Kuidun himo? :D


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      110
      2321
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      23
      1024
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      912
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      906
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      589
      861
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      738
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      670
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      646
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      69
      644
    Aihe