Miksi kissa syö ruohoa?

Kallunena

Näin kesällä on helppo kantaa sisäkissalle tuoretta ruohoa pihalta ja hyvin maistuu, mutta miksi kissat oikeastaan syövät ruohoa? Nehän ovat lihansyöjiä. Liittyykö se jotenkin ruoansulatukseen?
Olen ollut huomaavinani, että oksentelu on vähentynyt paljon ruohonsyönnin myötä. Saakos eläinkaupoista jotain heinää kissoille myös talvella?

12

8292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eupya

      "Kissan pitää saada ruohoa siksi, että karvat kulkeutuvat suolistosta ulos eivätkä jää tukkeeksi. Eli ruohon tarkoituksena on estää karvojen oksentaminen ja edistää niiden kulkeutumista suolistossa niin, että ne tulevat ulos toisesta päästä.Toisin sanoen heinää käytetään suoliston puhdistamiseen."
      Sitten olen kuullut että ruohossa on vitamiinejakin, että ruoho ei ainakaan pahaksi. ole. :D

      Kissalle saa ostettua eläinkaupoista ja hyvinvarustetuista tavarataloista kissanruohoa.
      Ohran siemeniäkin voi hyvin kasvattaa kissalle.
      Ole varovainen ettet sorru antamana kissallesi kissan kaislaa sillä se on myrkyllistä kissoille.

      • Kallunena

        9v kolli kiittää.. :)


      • Deki

        Ja huom tämmönen juttu, kasvikset pistää meitin kolleron oksentamaan karvapallerot ulos.


      • tapuksessa mitään kaisloja
        Deki kirjoitti:

        Ja huom tämmönen juttu, kasvikset pistää meitin kolleron oksentamaan karvapallerot ulos.

        lemmikkieläin kaupasta 1kg pussi KAURAA kukkamultaa vaikka tyhjään pestyyn viilipurkiin kauraa ja kastelu seon parasta.


    • Kissarakas-kuiskaaja

      Se on jokaiselle,erityisestikkin pitkäkarvaiselle kissalla luonnollista elämässään syömään ruohoja,lehtiä tai heiniä. Kun kissa sukii karvansa puhdistaakseen, karva jää kieleen ja kissa auttomaattisesti nielaisee sen. Jotta kissa saisi sen pois koska se tungitsee kissan kurkkua, kissa käyttää jonkun määrän ravinnokseen vihreää ruohoa. Ruoho liuottaa karvapallotungoksen joko peräkautta tai etukautta eli kissa oksentaa karvapallon ja pystyy nyt hengittää sekä syödä kaikkea muuta koska karva ei ole enään tiellä. Kissat voivat vaikka etsiä kotoa kasvavia kasveja ja syödä niitä ksoka se on kissojen esi-isien käytänöllinen tapa.

      Eläinkaupasta saa kissoille tarkoitettua rikkaruoho,heinää yms. Sitä voi myös kasvattaa vaikka omista löytämistä siemenistä. Sinun on kuitenkin tietävä mitkä kasvit voivat olla kissalle myrkyksi :)
      Mutta kissa voi myös ahmia ruohoa tai heinää jos sillä on D ja/tai A - vitamiinipuutteita. Näihin syihin kissa saattaa syödä pihalla tai muualla ruohoa.
      Kiitos että luit tämän melkopitkän tekstin.
      T: Kissarakas sekä niit´den tietäjä

      • Oikea tietäjä.

        ööö ainakin yksi asia mättää tuossa tekstissäsi..Ruoho ei mitään LIUOTA. Ei se syövytä sitä karvaa mihinkään..


    • °°°°°

      Kissa pureskelee ruohoa, että saa foolihappoa hemoglobiini tuotantoon. Ei tietenkään se ite tiedä, mutta jonkinlainen "puute" vaatii.

      Ruoho ei sula kissan massussa ja ruoho voi kiertyä kissan suolistoon.

      Karvat tulee ulos peräpäästä ilman ruohoakin.

    • kll

      mitä tehdä jos kissan kurkkuun ja nenä onteloon jää heinää niin mikä avuksi.kaksi kertaa jo viikon aikana jouduttu turvautumaan lääkäriin kun kissan vointi huonontunut kun ei pysty syömään,kakostelee vain limaa sen jälkeen kun syö ruohoa,ja ei uskalla edes juoda.

    • heinähelle

      jotkin kukkakaupat myyvät ohran siemeniä, joista voi ympäri vuoden kasvattaa syöntiruohot kissalle. kukkakaupat myös myyvät valmiiksi kasvatettua kissanruohoa.
      näillä vihertuotteilla ovat kissani pärjänneet ja suolisto pysynyt kunnossa

    • Pentti-Kolli

      mutta mikä saa kissan syömään sitä ruohoa? onko sille emo opettanut että syö ruohoa että vatsa puhdistuu karvoista. Miksi emo ei opeta että ananasmehu on paras lääke noihin karvatuppoihin ruuansulatus kanavassa.

      • pitkäkarvaiset

        Ehkä emo ei osannut avata ananaspurkkia? tai kotipesässä ei ollut kalaöljyä?
        Meillä jyrsitään ihan opettamatta lähes kaikki viherkasvit, jos olen unohtanut kasvattaa tuoreita herneen- tai ruohonversoja...


      • Anonyymi

        Ehkä se haisee siitä tosi hyvältä ja puoleensavetävältä. Oma kissani pyrkii minun psyllium-ja pellavarouhe-vesikupille. Kuidun himo? :D


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      50
      2224
    2. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      922
    3. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      904
    4. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      23
      874
    5. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      863
    6. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      51
      821
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      117
      816
    8. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      749
    9. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      9
      743
    10. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      733
    Aihe