Ovatko minkälaisia vehkeitä? Onko kokemuksia? Ovatko piiput selvästi kilpailijoita korroosionkestävämpiä kuten luvataan? Mitkä panokset sopii? Itellä olisi tuommoinen kiikarissa, hintaa lienee vajaa tonni.
Vastaukset 8
...1980 luvun loppupuolella olivat merilinnustajien käytössä suosittuja nämä Lauronat. Ampunee suht tasaisia kuvioita monella patruunamerkillä barabolisten supistajiensa ansiosta. Ainakin aiemmin piippupari oli avonainen keskiosaltaan, jolloin jäähtyminen on nopeampaa (vert suomessa valmistettu Tikka, olikohan M77). Olen ampuillut sellaisella 1990 luvun Lauronalla ja kevyt ja mukavan tuntuinen ainakin minulle oli, rekyyli tuntui suht pontevalta kyllä joten varmaan tuo 12/76 riittää. Muuten, joskus sekoitetaan Lauronat ja Lamberit - ovat vähän "eri sarjaa". Uusi Laurona taitaa kustantaa noin 1200 euroa halvimmillaan.
- --------------------
Vastaan huvikseni vanhaan viestiin..
Ostin ensimmäiseksi aseeksi Laurona 12/76, ejektorit, 4 vaihtosupistajaa.
Piiput ovat erillään nopeamman jäähtyvyyden toiveissa. Puuosat on sovitettu mielestäni huolella ja kaiverrukset eivät ole halvan näköiset. Tähtäyskisko on kapea joten siihen käy kuitujyvät ongelmitta. Perälappu on luistava ja ei takerru vaatteisiin. Korroosiokestävyydestä en tiedä mutta ruosteessa eivät minulla ainakaan ole. Minä kyllä olen uudesta aseesta pitänyt hyvää huolta ja vähintäänkin öljynnyt piiput joka reissun päätteeksi.
Toimii radalla ja metsässä.
Maksoin omastani uutena 600€ koska ase ei ollut jostain syystä kelvannut liikkeessä kenellekkään. Alkuperäinen hinta oli 1030€. Koenostojen perusteella ase sopi minulle hyvin ja hinta oli halpa. Tein mielestäni mitä parhaimmat kaupat!
Olen tykännyt aseestani kovasti ja suosittelen muillekin. - surkastunut
kyseiset pyssyt aivan surkeit. kaikilla patruunoilla surkea kuvio,tukit ampuu hajalle muutamalla paukulla.
- --------------------
Kaksi syksyä nyt tuolla 12/76 Lauronalla paukuteltu. Riistaa tullut mukavasti, ei mitään vikoja. Pari Trap kisaakin voitettu.. Radalla olen huomannut että aseen perässä/kahvassa saisi olla pieni muotoilu tai ura peukalolle. Tuppaan ottamaan aina vähän eri otteen ja sitä tulee aateltua vaikka pitäisi keskittyä suoritukseen. Metsässä ei haittaa.. Omassani siis pistoolikahva. Tukit on kunnossa ja pääasiassa käytetty magnumi paukkua.
- kiiltävät putket
Ihme kun ei kukaan vielä ole maininnut että ota baikal siinä on kovakromatut piiput.
- Anonyymi
Vanha kysymys, mutta jos joku nyt vielä pohtii samaa. Itsellä oli aikoinaan Laurona Derby 12/89. Sanoisin aseen sopivan enempi metsästykseen, mihin se enempi tarkoitettu olikin. Radalla en saanut sitä oikein toimimaan, niin kuin ampujalle istuvuuden ja aseen hallinnan mielessä. Teknisesti toimi kyllä ihan ok. Myin kuitenkin pois, kun kokonaisuutena ei vaan ollut sopiva.
Kannattaa kyllä panostaa hankintaan ja ostaa kerralla kunnollinen!Kalliimmaksi tulee vaihdella ja kokeilemalla katsoa, jos nyt olisi hyvä.- Anonyymi
Jaaha jos ase ei säre kiekkoja mm. sportingissa/compaktissa (huom. skeet ammunta on lähinnä metsästävälle ihmiselle pelkkää aseen nosto harjoitusta jota ei voi rinnastaa millään lailla metsästyksessä tuleviin tilanteisiin) niin mitenkä se sitten parempi siellä metsällä?
Jos ase on sopiva niin metsällä kuin edellä mainituissa kiekko lajeissa niin perän takana se suurin vika jos ei osu.
Neuvokaa minua kun olen tyhymä.
- Anonyymi
Tuli keskustelu vastaan, niin kommentoin myös osaltani. Lauronalla (12/76) neljällä supparailla on tullut metästettyä nyt noin 15 vuotta ongelmitta. Hyvä ase, ei moitittavaa.
Metästyspäiviä ei tule lukumääräisesti paljon, varmaan pyörii 10-15 vuositasolla plus radalla harvakseltaan. Tekniikka pelaa, piiput kuin uudet. Omaan kokemukseen pohjaten hyvä pyssy, en maksanut koristeista mutta ei kyllä mitään valitettavaakaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t1581483Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää2551063Mulla ei ole Suomessa enää mitään
4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.183702- 43691
Provider miehistä..
Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah199638Sinulle nainen
En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen63605- 40546
Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun
Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on66496- 30474
- 31461
Tulisitpa käymään joskus vielä
Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd23459Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi
Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.26440Yt:t kunnassa päättyi
Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul53427Hei rakkaani.
Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi25425- 37422
Martsusta tuli leuhka
Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal159419Valtiomies puhuu?
"Trump väitti jo aiemmin maanantaina Truth Socialissa, että hän itse riittää suojaamaan maailmaa tekoälyn vaaroilta. –77394- 27390
- 19384
- 6383