Suurin unelmani koko maailmassa on tulla näyttelijäksi, mutta minulla on aivan kauhea esiintymispelko. Jos joudun yleisön eteen menen aivan kankeaksi ja alan melkein änkyttämään. Harjoittelenkin näyttelemistä mieluiten yksin ja kotona jolloin voin rentoutua ja päästää sisäisen näyttelijäni esiin. Pääseekö esiintymispelosta eroon vai joudunko kärsimään siitä lopun ikääni? Vinkkejä eroon pääsemisestä? Kohtalotovereita?
Esiintymispelosta
7
1324
Vastaukset
- Marilyn2
Pelkään itsekin esiintyä, vaikka siviilissä olenkin rohkea ja villi. Aina ennen esiintymistä (ja sen jälkeen) itken ja olen todella hermostunut, mutta olen tähän mennessä onnistunut lähes aina. Kovempaa kritiikkiä ei ole kuin omani. Ohjaajani ovat monesti sanoneet, että sinä kyllä osaat ja älä itke yms, mutta arvaa miksi teen niin kuin teen? Taistelen hengestäni kun näyttelen. Siltä se tuntuu.
- Z O M B I E
Marilynilla on oikea asenne. Hyvä niin.
- urakiipeilijä
Itse joudun pitämään esityksiä välillä suurillekin yleisöille (omasta mielestä kaikki yli kahdenkymmen henkilön ylittävää on suurta), ja jokaikinen kerta hermoilen pari iltaa ennen shöytä enkä saa kunnolla nukuttua.
Ja vaikka olen pitänyt näitä bisnesmiehille tarkoitettuja esityksiä jo muutamia vuosia, niin silti olen miltei paniikkikohtauksen vallassa ennenkuin pitäisi esitystä lähteä pitämään.
Vaan sen olen huomannut että mitä enemmän jännitän (kädet hikoilee, ruumis tärisee, en voi olla paikallaan puolta minuuttia) niin sitä paremmin homma on aina mennyt... Ei siis päde välttämättä muihin, mutta itselläni toimii. Annan jännityksen tulla enkä edes yritä lievittää sitä millään tavalla (paitsi käyn ehkä tupakalla), ja kun pääsen lavalle niin tunnen olevani oikeassa paikassa.
Ja vieläkin kammoan julkisia esiintymisiä, mutta jos minulta sellaista pyydetään niin en kieltäydy koska tiedän että meikäläinen osaa vetää homman kotiin hyvin pistein...
Tuskin auttoi sinua, mutta kyllä näitä kärsii moni muukin ammattitasonkin esiintyjä (esim. Iso-D eli Danny oli melkein halvaantunut esiintymispelosta, samoin kuin tää yks Suomen tangokuningas jonka nimeä nyt en saa päähäni...).
En tiedä pääseekö tästä pelosta eroon mutta ainakin sen kanssa on oppinu elämään. Eikä se ole vaikuttanu millään tavalla siihen mitä mä haluan tehdä. Ja siihen missä mä olen hyvä. - Z O M B I E
Tietty jännitys ennen esitystä kuuluu asiaan, mutta jos on todella paniikki tapaus meditointi auttaa. Itse näyttelen Lampereen Legioona teatterissa, ja meillä on niin hyvä tiimi ja yhteishenki, että kyllä se jännittäminenhäviää.
ja sitten metodeihimme kuuluu erilaiset meditatiiviset harjoitukset, tunteen siirrot
yms. , että kyllä siinä oppii olemaan jännittämättä.
Jos on kiinnostusta teatteriin niin itseä niskasta kiinni ja mennä aluksi jollekkin teatterikurssille joka on tarkoitettu vasta-alkajille. kyllä se jännitys pikkuhiljaa
teatteriryhmässä häviäää, kun niissä on yleensä
rento ja lämmin yhteishenki ja ymmärrys -saa olla oma itsensä.
Rohkeesti vaan.
legioona teatterin infoa saa linkistä:
http://groups.msn.com/ZOMBIEGALLERY- soittaja
Minä joudun esiintymistilanteeseen aika usein, soittamisen merkeissä.
Olen havainnut, että mitä enemmän esiintyy, sitä varmemmaksi esiintyjäksi
tulee, ja rimakauhu madaltuu. Sitä en sano, etteikö jännittäminen vähenisi
esiintymiskokemusten myötä, mutta tietynlainen esiintymispelko häviää.
Jännittäminen on aivan luonnollista aina siihen asti, kun se alkaa hallita
esiintymistä. Mutta jos esiintyjä hallitsee jännityksen, jännitys on vain hyödyksi.
Siis esiintymistä kannattaa harjoitella ensin vaikka pienellä yleisöllä tai vaikka
kavereiden kesken, niin siitä se sitten lähtee! - b
soittaja kirjoitti:
Minä joudun esiintymistilanteeseen aika usein, soittamisen merkeissä.
Olen havainnut, että mitä enemmän esiintyy, sitä varmemmaksi esiintyjäksi
tulee, ja rimakauhu madaltuu. Sitä en sano, etteikö jännittäminen vähenisi
esiintymiskokemusten myötä, mutta tietynlainen esiintymispelko häviää.
Jännittäminen on aivan luonnollista aina siihen asti, kun se alkaa hallita
esiintymistä. Mutta jos esiintyjä hallitsee jännityksen, jännitys on vain hyödyksi.
Siis esiintymistä kannattaa harjoitella ensin vaikka pienellä yleisöllä tai vaikka
kavereiden kesken, niin siitä se sitten lähtee!Mä kärsin nuorempana valtavasta ujoudesta ja jännitin esiintymistä ihmisten edessä, mutta ajan myötä olen vapautunut ja nyt tykkään olla lavalla. Harrastan siis näyttelemistä.
Uskon, että siitä jännittämisestä pääsee pikkuhiljaa eroon - ei ainakaan kannata jäädä kotiin odottelemaan ettei jännitäis vaan menee vaan ja tekee ja on mukana. Ja jos se oma jännittäminen ihan tosi paljon häiritsee, niin menee vaikka sellaiselle alkeis ilmaisu kurssille, joka nimen omaan on tarkoitetu niille joiden on vaikea ilmaista itseään. - b
b kirjoitti:
Mä kärsin nuorempana valtavasta ujoudesta ja jännitin esiintymistä ihmisten edessä, mutta ajan myötä olen vapautunut ja nyt tykkään olla lavalla. Harrastan siis näyttelemistä.
Uskon, että siitä jännittämisestä pääsee pikkuhiljaa eroon - ei ainakaan kannata jäädä kotiin odottelemaan ettei jännitäis vaan menee vaan ja tekee ja on mukana. Ja jos se oma jännittäminen ihan tosi paljon häiritsee, niin menee vaikka sellaiselle alkeis ilmaisu kurssille, joka nimen omaan on tarkoitetu niille joiden on vaikea ilmaista itseään.se vielä piti sanoa, että monet ammattinäyttelijöistä on ujoja ja uskokaa tai älkää, mut ammattinäyttelijätkin jännittää mennä lavalle.
ei tarvii olla rohkea tai ulospäinsuuntautuva luonne ollakseen näyttelijä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3499359Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat865829Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3635419SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden913804Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä33222Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien662783Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal722757Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,52543Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr72478- 1132446