Kun kutsussa on linkki netissä olevaan lahjalistaan sekä tilinro ja vieras päätyy tuohon tilisiirtoon, niin onko tapana vielä lisäksi viedä kortti tms. pieni onnittelumuisto?
Tilisiirto, johon kirjoittaa onnittelut, tuntuu jotenkin persoonattomalta ja kylmältä.
Hääparin muistaminen rahalla
2
2678
Vastaukset
- itte haluut..
Tuskin hääpari sitä suuremmin miettii, vaikka laittaisit vain onnittelut siihen tilisiirtoon.. Jos haluat viedä kortin, niin vie!
- kortti on silti paikallaan
Itse olen pari kertaa laittanut hääparille tilille rahaa ja vienyt itse hääjuhlaan pelkän onnittelukortin. Mielestäni kortti on mukava antaa, koska siitä jää myös kaunis muisto hääparille ja toisaalta tuntuu ehkä hassulta mennä hääjuhlaan ihan täysin tyhjin käsin.
Mielestäni korttiin ei tarvitse millään tavalla edes kirjoittaa mitään tilisiirrosta, koska kyllä hääpari sen huomaa omasta tiliotteestaankin. Pelkät onnittelut riittävät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää422210Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten652078Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211940HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363921696Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1041655Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241484Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821102Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75935
- 27899