Runoystäväni, ajattelen teitä,
eri tavoin päästä pehmenneitä.
Mutta silti - eräänlainen hyvyys
teissä asuu, sielun syvyys.
Sitä ilman ystävyys on vaikeaa,
samoin ero teistä joskus haikeaa.
Mietin joskus tätä kysymystä:
enhän tahdo lisää kärsimystä;
miksi tahdon seurassanne olla,
vaikka oisin rinnallanne nolla.
Vastaus on varmaan tämä:
Ystävälle saatkin olla rämä,
rikkinäinen, onneton ja kurja,
näyttää elämässä kaikki nurja,
silti ystävänä pysyy hän,
ehkä itsestäkin kertoo enemmän.
- Olemme ihmisiä yhdensortin,
runo korvaa paikan monen kortin.
Runoystäville
6
271
Vastaukset
- laudi**
Sanattomaksi..
paljon asiaa rivien välissä
Ja kyllä. Ystävä on juuri sitä,
mitä kirjoitat :) Kukaan meistä ei ole samanlainen kuin toinen, mutta sopivasti täydennetään :)...
ihana runo, kiitos!- Kalle
Kiitos kauniista vastauksestasi vaatimattomaan runooni, jolla yritin kuvata runoilijoitten tiettyä yhteyttä, mielestäni todellista.
- lindalinda1
Sinäkin meinasit jäädä silmieni ulkopuolelle.
Ystävälle saa olla oma itsensä, kaikkinensa.
Kiitos runostasi, Sinulla on taito kirjoittaa
näitä mitallisia runoja.- Kalle
Millä sitä kaikkea huomaa, runoja on ja lisää tulee.
Itselleni tuli mieleen, että vaikka kaikenlaisista aiheista olen kirjoittanut, tämä palstan runoilijoitten heimo itsenään on jäänyt huomiotta. Ja siitä havainnosta syntyi tämä runo.
Sydämesi suuruus ja lämpö ovat tässä runossa....
niin lämmin olo tuli tätä lukiessa,
että kohta lähden suihkuun:)
Jos maailmassa olisi enemmän kaltaisiasi,
niin tämä Tellus olisi ehdottomasti
hyvä paikka elää.
Hieno ja herkkä runo, tosiaan!- Kalle
palautteestasi! Kun kirjoitin runoa, ajattelin sinunkaltaisiasi moniulotteisia runoilijoita, herkkyydessään haavoittuvia, mutta myös kykeneviä kokemaan ja näkemään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1361260
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä34801Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46587- 14570
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä25531Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad25528Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott29516- 23476
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver14471Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .14462