Rotikkani riehaantuu..

Pienoinenihminen

Hei.

Pyydän apua tässä asiassa joten kiitos ja vain asiallisia kommentteja!

Eli. Uros Rotikkani Riehaantuu kun sanon vaikka käskyn "Istu" Se kyllä istuu mutta riehaantuu aivan täysin! Käyn myös herran kanssa jokapäivä suurinpiirtein lenkillä mutta silti ainakun otan sen lenkkinarun käteen niin koira taas riehaantuu aivan täydellisesti!

Mitä teen että saan tämän riehaantumisen pois?
Kiitos jos vastauksesi on ASIALLINEN..

5

735

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Roobert

      tuo ole vain koulutuksen puutetta.
      Sille pitää kertoa ja näyttää johdonmukaisesti mitä tehdään, kun tulee käsky ISTU.

      En ala nyt tässä kirjoittelemaan mitään koulutusvinkkejä, muuta kuin, että yritäpä vaikka mukaan johonkin rottweileryhdistyksen reeneihin...

      • Asiaymmärretty

        Kiitos kun vastasit..


    • Unelias

      Totta ihmeessä se "RIEHAANTUU" kun jotain kivaa sen mielestä on tapahtumassa.
      Rauhallista otetta sinulta, etkä riehaannu itse. Olen huomannut, että katsekontakti ja selkeät käskyt( käskyt, jotka ensin opetetut)auttavat koiraa keskittymään mitä on tapahtumassa.

    • --Rottweiler--

      Esim..kun otat lenkkinarun käteen ja koira alkaa riehua, älä kiinnitä siihen MITÄÄN huomiota. Anna sen riehua vaikka tunti, mutta pysy lujana, älä kiellä, komenna tai MITÄÄN. Kun koira on täysin rauhoittunut voit kiinnittää hihnan ja lähteä rauhallisesti ulos. Jos koira alkaa taas höntyillä voit pysähtyä hetkeksi odottamaasn että koira rauhoittuu. Luultavasti joudut tämän muutaman kerran toistamaan, mutta joka kerta koira rauhoittuu nopeammin kun tajuaa ettei pääse ulos ennenkuin on rauhallinen. Jonkun ajan päästä tulos on ettei koira enää riehu ollenkaan koska kuitenkin haluaa mahd pian pihalle. :) Toimii varmasti!!

    • levottomuutta

      siis koira istuu aloilleen mutta esim häntä heiluu ja käpälät talloo maata ja pää heiluu. Ensimmäisenä tulee mieleen että koirasi innostuu oikein kunnolla että nyt on jotain tekemistä. Sanoit käyväsi melkein joka päivä lenkillä, itelläni on rotikka myös ja tiedän ettei se riitä. Narttuni kun on käyttämättä yhden päivän lenkillä alkaa sisällä ravaaminen ja takapihalle jos pääsee se juoksee ihan hulluna kiekkoa. Lisäksi kun se näkee että puen lenkkeily housuni (jotka se tunnistaa) alkaa kauhea juokseminen ja ulina ja ei malta istua paikallaan. Yleensä olen antanut sen juosta mutta siinä vaiheessa kun laitan hihnan pantaan kiinni ja ollaan ulko ovella astumassa ulos istutan koiran ja sanon paikka, sen jälkeen astun itse ovesta ja katson koiraa jonka jälkeen annan luvan koiralle tulla ulos. Tämä sen takia että koirani hieman rauhoittuu ennen kuin astutaan ulos ja että esim että jos pihalla on oravia (joita pihalla riittää ja joita on kiva jahdata) huomaan ne ensin ja odotan että ne poistuvat näkyvistä ettei heti samantein ole lenkkeily pulssia nostattavaa.
      Siihen istumiseen kannattaa kokeilla että kun komennat sen istumaa ja kun se aloittaa sen heilumisen niin katsot aivan muualle, et katso siihen päin, katsot seinään ja odotat (voit joutua odottamaan hetken aikaa). Jos koira ei pysy paikallaan vaan liikkuu muualle kävelet vaikka käytävän päähän ja kutut koiran ja toistat käskyn. Ja odotat että koira istuu nätisti ja rauhallisesti edes sen kaksi sekunttia alkuun. Sen jälkeen annat makupalan ja kehut. mutta ei kannata välttämättä kehua suoraan ylitse ampuvasti sillä se voi vaan innostaa koiraa lisää ja aiheuttaa levottomuutta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      73
      1929
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1209
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      141
      1008
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      20
      969
    5. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      89
      685
    6. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      106
      675
    7. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      652
    8. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      648
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      56
      624
    10. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      58
      580
    Aihe