Moips kaikki! Täällä voitte puhua Ischiasta.
Ischia on siis Napolin lähellä oleva saari.
Itse olen käynyt Ischialla. Upea saari on. :)
Ischia -keskustelua
22
9323
Vastaukset
- ischian kävijä
On todella ihana saari,suosittelen.
Ei tietoakaan Napolin roskakasoista.
Joka haluaa loikoilla auringossa,siellä on siihen mahdollisuuksia eikä ole aurinkorantojen tungosta.
Rauhallinen saari ja hyvät pienet hotellit.
Mahtava viikko tuli siellä vietettyä,sinne tekee mieli uudestaan. - tulipavarattua
Varasin viikon reissun. Nyt akoi vähän mietityttämään tuollainen tavallaan kylpyläloma-paikka...liekö ihan vaan mummoille tarkoitettu?
- iskiaas
Ei ole vain mummoille! voit mennä lautalla Napolin satamaan kuten myös Caprille ja Amalfille pääsee ainakin Napolista. Tekemistä on, jos haluaa. Ischialla ovat lomailleet myös julkkikset jotka eivät ole mummoja kuten mm. Jorma Uotinen, Jussi Parviainen, Angela Merkel, Englannin Charles, Leonardo Dicaprio, Stallone
- grace72
Hei!
Suositelkaa parhaita/edullisia/vältettäviä ruokapaikkoja, vaate- ja kenkäkauppoja, nähtävyyksiä/katseltavaa Ischiaksella!- reumaatikko
Ja paras kylpylä
- Trivisas
Hei, olen saksassa asuva suomalainen ja vierailen joka vuosi 3 viikoa Ischiaksen saarella. Ischia on saari, jossa on paljon tekemistä, minulle aika loppuu aina kesken. Itse en makaile uima-altaan reunalla vaan kiertelen saarella bussilla tai jalkaisin paikasta toiseen. Ostoksia voit tehdä hyvin edullisesti. Toripäivät täytyy vain tietää: Maanantai ja perjantai Casa Miccola, joka päivä Foriossa ja tietyt päivät Ischia Portessa. Kysy hotellista tai katso tietokoneesta. Sieltä löytyy edullisesti kenkää ja vaatteita.Ruoka on tosi hyvää, minulla aina puolihoito. Myös pizza maistuu Ischian saarella. Ischian saari on vanhempien ihmisten suosikki, ovat he sitten pohjoisitalialaisia
(heitä on paljon ) tai saksalaisia. Lapsille en saarta suosittele. Itse matkustelen mieluiten toukokuussa koska ilmat ovat toukokuussa pohjoismaalaiselle juuri sopivia. Vältä elokuuta, silloin on italilaisten lomakuukausi. Jos on nivelistö vaivoja tai ei, niin on kiva uida niissä mineraalialtaissa.Itse en ole käynnyt Caprilla, on kuulemma paljon turisteja. Rikollisuutta en ole tavannut, tunnen itseni turvalliseksi Ischian saarella. Sitä samaa sanovat italialaiset. Ihmisen täytyy olla varovainen joka paikassa, oli se Saksa, Suomi tai Italia.Hei Trivisas!
Kiitos kun jaoit kokemuksesi saaresta! Oletko vieraillut paikallisilla viinitiloilla tai oletko tutustunut paikalliseen luonnonkosmetiikkaan?
Mitä erityisesti suosittelisit ensikertalaiselle?
- kosmenautti
Erboristeria on Italiassa myytävä hieman The body shop/L'occitane tyyppinen luonnonkosmetiikkasarja:
http://www.lerboristeria.com
tämmöinen luonnonkosmetiikkaa myyvä liike näyttäisi löytyvän Ischialta Via Venanzio Marone, 8 :
http://www.ilgiardinodischiaerboristeria.com - Gansterikylä
Jos menette saarelle, niin olisi viisainta olla vahvan ryhmän kanssa Napolissa. VAROITYS: YKSIN SINNE EI PIDÄ MENNÄ!!!!! Siellä nimittäin katurosvot ryöstävät keskustassakin turisteja keskellä päivääkin. Lisäksi keskusta on saastainen, täynnä jätettä ja likaa. Vaarallinen paikka - erityisesti yksinäiselle. Pahempaa paikka ei Euroopasta voi löytää.
- ensitorstainamenossa
Olkoon mummopaikka, ei tässä itsekään ole enää poikanen;)
Aurinkomatkojen Capri-retki on sikakallis, joten skippaan sen samaa tietå. Mites sinne Caprille pääsee itsenäisesti? Onnistuuko lautalla ja kävellen minä tahansa päivänä?- koviahintojanetistä
Taitavat olla sikakalliita lautat vaikka menisi omatoimisestikin...jääköön Capri väliin.
- rippingoff
Capri taitaa olla just näitä "rahatpoistyhmiltäturisteilta" - paikkoja. En mina Venetsiassakaan sitä 12 euron kahvikuppia tilannut...saa jäädä Capri väliin, pysyn Ischialla ja Napolissa.
- käynytjoonneksi
Capri on ehdottomasti näkemisen arvoinen, jos et Amalfille mene! ja kuka käskee suosia matkatoimiston retkiä? Napolin satamasta on todella helppo ostaa lauttalippuja esim. 40e Caprille. Voi ostaa myös paluulipun Caprin sataman kioskeista takaisin Napoliin. Matkatoimistot joutuvat pyytämään järjestetyistä rekistään enemmän ja siinä kun on ne oppaankin palvelut maksussa mukana. Omatoimisesti oli helppo käydä Caprilla, Napolin keskustassa näkee vain ränsistynyttä ja ankeaa keskustaa ja no onhan siellä joku linnakin mutta silti ränsistynyt retkille kannattaa mennä. Napolista saa väärään käsityksen jos jumittuu koko loman ajaksi vain rähjäiseen keskustaan, vain Napolin saarilla voit nähdä kauniita taloja ja auringonlaskuja.
- Pölhö-K
Sieltäkös se iskias on peräisin???
- IskiasJaKaprit
Ischia on tietysti saanut nimensä iskiaksesta. Jo muinaiset roomalaiset, joilla oli iskias, tulivat saarelle iskiasta hoitamaan lämpimissä altaissa köllien.
Capri on samalla tavalla saanut nimensä caprihousuista. Saarella asui aikoinaan niin köyhiä kalastajia ja vuohipaimenia, ettei heillä ollut varaa edes pitkiin housuihin. Jos he jostakin sellaiset saivat, he leikkasivat heti lahkeet pois ja tekivät niistä patalappuja.
Mantereella puolella asuvien mielestä puolikkaat housut olivat niin sanoinkuvaamattoman tyhmän näköiset, että he nimittivät niitä vuohihousuiksi (vuohi, lat. capreae). Kerrotaan, että mantereen asukkailla olikin suurena huvina kokoontua viikonloppuisin rannalle toogajuhliin ja huutaa saaren suuntaan: ”Capri! Capri! Capri!”
- Tanli
Ischiaksen saarelta pääsee lautalla Caprille! Sitä ei kyllä voi jättää väliin.
- NomenEstOmen
Iskiaksen hoitamiseen Ischia on nimensä veroinen.
- Hggh
Vietin koko lomani Iskiaksessa.
- Sven-Dufva
Vitun kusipäät toivottavasti saatte iskiaksen ;)
- Pahastipotenut
Minulla oli vuosia sitten paha iskias. Ai että, että teki kipiää! Hirveät kivut. Ei meinannut millään helpottaa. Sitten ystäväni suositteli Ischiasta.
Hoidinkin sitä menestyksekkäästi siellä. Suosittelen Ischiasta lämpimästi kaikille iskiasta poteville.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1026598
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t313950törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/303385Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3831807- 331418
- 271360
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi471093Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv111006Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11940- 42889