Taas uusi os x...

Käyttäjä

Vuosi sitten siirryin mac käyttäjäksi. Sain edullisesti power mac g4 jota ajelin ensin tiikerillä ja nyt leopardilla. Kannettavana on ibook g3 valkoista mallia, johon ei siis uudempaa käyttistä saa kuin tiikeri. Nyt sitten tulee taas uusi os x joka ilmeisesti tappaa power pc arkkitehtuurin lopullisesti. Ei kestä opiskelja pudjetti uuden macin ostoa joten joudun ajelemaan vanhoja käyttikisä vintage-raudalla. Halvin vaihtoehto on päivittää windows pc johon saa 150Eur hintaan emon, muistit, prossun. Paluu windowsiin on karu mutta tosiasia.

16

1454

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itse söisin ennemmin matoja. Jos sinulla joku päivitettävissä oleva X86-pohjainen PC:n raato on, niin asenna siihen Linux, vaikka openSUSE.

      Windows on pelaajille, ei opiskelijoille. ;)

    • Ei sun koneesi kai lakkaa sen takia toimimasta että Applelta tulee uusi käyttöjärjestelmä. Höh...

      • käyttäjä

        "Ei sun koneesi kai lakkaa sen takia toimimasta että Applelta tulee uusi käyttöjärjestelmä. Höh..."

        Ei koneet toimintaa lopeta mutta jos power pc tuki jää pois niin universaalien softatienkin valmistus/päivitys loppuu nopeasti.


      • vesku_orig
        käyttäjä kirjoitti:

        "Ei sun koneesi kai lakkaa sen takia toimimasta että Applelta tulee uusi käyttöjärjestelmä. Höh..."

        Ei koneet toimintaa lopeta mutta jos power pc tuki jää pois niin universaalien softatienkin valmistus/päivitys loppuu nopeasti.

        ei ne ohjelmatkaan lakkaa toimimasta vaikkei niitä päivitettäisikään. Pitää imho olla tosi tosi proo jos koko ajan tulee olla uusimmat (toisaalta varsinaiset proot eivät suin surminkaan syöksy oitis päivittämään...)


    • Jos sulla on leopardi siinä niin tällä on elinkaarta vielä reilut neljä vuotta. Ei siis mikään kiire päivittää. Lisäksi luulisi siihen koneeseen menevän muunkin käyttiksen. Joku Debian pyörii suunnilleen missä vain.

      Kummia käsityksiä muutenkin, että käyttiksiä ei valmistaisi muut kun Microsoft ja Apple. Etkö ole ikinä kuullut esim. Novellista?

    • 1stMacFinn

      Toivottavasti olet suomen kielen opiskelija, sitä ainakin tarttisit enemmän kuin OS X:n päivittämistä.

      nimim. Powerbook G4 käyttäjä.

      • osaa täydellisesti

        suomen kielen, kuten lukuisista viesteistään voi päätellä. Toivottavasti kaikki tänne kirjoittavat ottavat oppia 1stMacFinnistä:


    • ------->
      • ollenkaan

        Uusin Ubuntu ei ole tuettu PowerPC koneissa. Joku epävirallinen versio on, mutta ainakaan itse en saanut sitä toimimaan. Onhan noita muitakin (kuten OpenSuse) mutta kaikki mikä toimi OSX:ssä ei välttämättä toimi yhtä hyvin PowerPC Linuxeissa (esim. Flash videot).

        Kannattaa käyttää sitä PowerPC konetta ja OSX:ää niin kauan kuin mahdollista. Todennäköisesti voit G4 koneella käyttää sitä hyvin vielä useamman vuoden ja sen jälkeen on koneen päivittäminen ehkä jo muutenkin edessä. Eipä ole itselläkään vielä mitään syytä päivittää Leopardiin vaikka sekin on ollut jo saatavilla melko pitkään. Kaikki toimii vielä niin hyvin Tigerissä että mikä kiire tässä on.


      • ------->
        ollenkaan kirjoitti:

        Uusin Ubuntu ei ole tuettu PowerPC koneissa. Joku epävirallinen versio on, mutta ainakaan itse en saanut sitä toimimaan. Onhan noita muitakin (kuten OpenSuse) mutta kaikki mikä toimi OSX:ssä ei välttämättä toimi yhtä hyvin PowerPC Linuxeissa (esim. Flash videot).

        Kannattaa käyttää sitä PowerPC konetta ja OSX:ää niin kauan kuin mahdollista. Todennäköisesti voit G4 koneella käyttää sitä hyvin vielä useamman vuoden ja sen jälkeen on koneen päivittäminen ehkä jo muutenkin edessä. Eipä ole itselläkään vielä mitään syytä päivittää Leopardiin vaikka sekin on ollut jo saatavilla melko pitkään. Kaikki toimii vielä niin hyvin Tigerissä että mikä kiire tässä on.

        "Halvin vaihtoehto on päivittää windows pc johon saa 150Eur hintaan emon, muistit, prossun. Paluu windowsiin on karu mutta tosiasia."

        Eihän sitä Winukkaakaan hän ollut siihen PowerPC:n laittamassa vaan puhui Windows PC:n ottamisesta takas käyttöön.
        Siihen Ubuntu kyllä asentuu eikä raudan päivitykseenkään tarvi laittaa niin paljon rahaa.


    • Käyttäjä

      Ehkä tilanne ei sitten olekkaan vielä niin "mustavalkoinen". Onhan tämä Power mac Leopard yhdistelmä kuitenkin parempi kuin pc windows, oli pc sitten uusi tai vanha. Linuxista ei ole valitettavasti yhtään hyvää kokemusta, lähinnä jatkuvan säätämisen takia ja muutenkin tuntuu kuin tekisi jotain "laitonta" jos laittaa linuxin mäkkiin :) Ilmeisesti tällä mennään niin kauan kuin Power PC leopardia vähänkin tuetaan.

      • "Linuxista ei ole valitettavasti yhtään hyvää kokemusta, lähinnä jatkuvan säätämisen takia ja muutenkin tuntuu kuin tekisi jotain "laitonta" jos laittaa linuxin mäkkiin :)"

        Riippuu taas mikä niistä Linuxeista. Niitä tuotteita on aika paljon ja laadut vaihtelee paskasta erinomaiseen.


    • löydy..

      Jotain vanhempaa intel-maciä, jossa uusikin osx pyörisi?

    • MacBook Pro

      opiskelut valmiiksi 4-5 vuodessa, niin sitten työelämään siirryttyäsi on vara ostaa uusi Mäkki . Kyllä tuolla kokoonpanolla vielä neljä vuotta menee (lueskelle nettiä ja sähköposteja lähettelee).

      Vistakin ehtii vanheta siihen mennessä, jos MS saa uuden version kehitettyä.

      • Käyttäjä

        "Kyllä tuolla kokoonpanolla vielä neljä vuotta menee (lueskelle nettiä ja sähköposteja lähettelee)"

        Kyllähän tuolla olen myös tehnyt pientä kuvankäsittelyä, sivun taittoa, sekä kotisivujen suunittelua. Näistä askareista power mac g4 on toistaiseksi suoriutunut hyvin.


    • Yikes

      wintoossia alle ja menoksi.

      Laita mulle tulemaan se vanha G4 maksan postikulut. Meikäläinen ajelee vielä tikrulla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      83
      4443
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      3208
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      39
      2874
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      116
      2665
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2529
    6. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      43
      2457
    7. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      13
      2334
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2275
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2045
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1717
    Aihe