dpreviewin palvojat ihmeissään

7693
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Miksi tuollaisesta pitäisi edes löytyä mitään? Edes yhden ainoata hyvää kuvaa tuon valmistajan kameralla ei löydy.

Äänestä

Kehtaatko sinä muka kutsua noita tekeleitä kameroiksi?? Ei, kännykälläkin saa selvästi parempia kuvia kuin noilla, mutta ethän sinä näistä asioista muutenkaan paljon tiedä. Ei muuta ku legendaa kehiin, kyllä se siitä.

Äänestä

http://www.dpreview.com/news/0702/07021401generalimaging.asp

“I’ve been in the electronics field for many years, and the GE cameras are like nothing I’ve ever seen before,” he said. “Our aim is to be Number 1 in all aspects – quality, technology, performance and value – and these cameras will do that.”

On ne siellä ainakin huumormiehiä jos ei muuta.

http://www.dpreview.com/news/0802/08020101gee1050.asp

Muutama sivusto ottanut arvosteluunsa pari mallia ja ovat saaneet huonoimmat arvosanat kuvanlaadusta kuin yksikään muu kamera viimoiseen 4-6 vuoteen. Laatua siis kyseessä.

Äänestä

http://www.dcresource.com/reviews/ge/g1-review/index.shtml

"kehuja"...

* Photos are soft, with fuzzy/mushy details (due to noise reduction), color casts, and vignetting
* Useless ISO 800 and 1600 settings
* Redeye a big problem, in-camera removal tool didn't help much
* Camera feels very "cheap" in your hands
* Stiff, uncomfortable zoom controller; plastic tripod mount; poorly located I/O port
* LCD difficult to see outdoors; low resolution
* Sluggish startup speed
* Poor low light focusing
* No optical viewfinder
* Lousy video quality
* Unimpressive face detection feature
* Below average battery life; extra batteries impossible to find
* Slow battery charger included

Onneksi on niin halpoja ettei kannata kuvauksen jälkeen edes kotiin kuljettaa vaan ottaa muistikortin taskuun ja heittää kameran roskikseen.

Äänestä

Vekottimia, kaikenmaailman tunnistimia kamerat täynnä, ainaki toi X3 superzoomi.
Kasvo-,hymy- ja silmienräpäytystunnistimet.

Olisivat samaan syssyyn voineet laittaa kissa-,koira- ja hevostunnistimet tai itselleni hyödyllinen tissitunnistin, aina kun jossain tissiä vilahtaa, niin heti on tarkennus kohillaan ja kamera kuvausvalmiina.

Töissä on GE merkkinen 19" flättinäyttö, kyllä siitä näkee mitä pitää, mutta tiedä sitten onko siitä muuhun kuin matalaresoluutioisen videon katseluun. Ei jotenki nappaa, kun GE oppinu tuntemaan rahotusyhtiönä (GE money), niin että sellaset rupeavat jotain elektroniikkaa valmistamaan.

Vähän niinkuin HP ja samsung tekee kameroita.
Ei niin mitään järkeä, laatu vaan heikkenee ajansaatossa.

Äänestä
  • http://en.wikipedia.org/wiki/General_Electric

    Isohan toi GE on ja tekeehän se vaikka mitä, mutta en usko että tämä bisnes tulee nousemaan merkittäväksi tekijäksi edes seuraavaan viiteen vuoteen. Ei noilla jenkkivalmistajilla oo kyllä paljon sanaa tuolla kamera bisneksessä, vanha kunnon Kodakkin on kuolemassa pian kuluttajakamera puolella. Ei löydy enää ostajia niiden kameroille ja ei niitä kyllä se homma enää edes kiinnosta. Japsit jyrää tälläkin saralla, eikä GE tule tuomaan tähän mitään muutosta.

    Äänestä

  • iso pulju tietysti kirjoitti:

    http://en.wikipedia.org/wiki/General_Electric

    Isohan toi GE on ja tekeehän se vaikka mitä, mutta en usko että tämä bisnes tulee nousemaan merkittäväksi tekijäksi edes seuraavaan viiteen vuoteen. Ei noilla jenkkivalmistajilla oo kyllä paljon sanaa tuolla kamera bisneksessä, vanha kunnon Kodakkin on kuolemassa pian kuluttajakamera puolella. Ei löydy enää ostajia niiden kameroille ja ei niitä kyllä se homma enää edes kiinnosta. Japsit jyrää tälläkin saralla, eikä GE tule tuomaan tähän mitään muutosta.

    Myyvät ihmisille paskoja kameroita ja kun kyllästyvät niihin niin ottavat korkeakorkoista ge money-lainaa jotta saavat ostettua oikean kameran. Kyllä jenkki bisneksen osaa vaikkei kameroista ymmärrä tuon taivaallista.
    Nuo kamerat ois ihan sopivia niiden snaksrakspoks-aamiaismurojen mukana jaettavaksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


eikö löydy kirjoitti:

tietoa isosta valmistajasta :

http://www.general-imaging.com/us/service/index.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu