Viime yön

"saalis" oli kaksi kissaa, toinen juoksi tien yli ja ehti pois alta. Sitten oli peura, joka myös juoksi tien yli ja ehti juuri ja juuri pois alta. Seuraavaksi kettu juoksi tien yli ja vielä miltei kotipihalla rusakko. Pensasmustikkani eivät juuri nyt ole suojattu. Pitää suojata, neljä marjaa on kypsymässä. Yö on täynnä elämää, pitää olla varovainen autolla ajaessa.
9561
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

En ole ymmärtänyt kissain päälle ajoja, mutta niitä sitten oikein saalistetaan!
Taisit jättää vielä tielle, katsomatta edes onko vielä kitumassa.

Minä olen nostanut tien viereen muidenkin ajamia kissoja ja onneksi en itse ole yhtään kissaa tappanut.

Äänestä
  • oli saalis eli näin auton lamppujen valossa nämä eläimet. Yhtään ei jäänyt alle- onneksi. Päivällä näin vielä ison irrallaan juoksevan koiran tien varressa. Yhdenkään päälle en halua ajaa. Yleensä kissat lymyävät ojan pientareella niin, että silmät välkkyvät. Eivät juokse tien yli.

    Äänestä

  • jäin miettii minäkin?Et oikein niiku saalistetaan!Pakko minun on tunnustaa et olen yhden pentu kissan haavoittanut;(Sekin painoi kauan mieltä.Unohdu ei koskaan.

    Äänestä

Minustakin on hauska bongata eläimiä. Seuraan mielelläni oravien kiipeämisiä puihin ja niiden 'leikkejä' puiden oksilla. - Rusakkokin pihapiirissä istui aivan liikkumatta, mielsin sen aluksi kiveksi. Sitten se yht'äkkiä loikkasi läheiseen metsään. - Ja todella: pimeässä kissan silmät kiiluvat kuin kiiltomadot joskus tienvarressa. Näitä ja muita luonnonihmeitä on kiva seurata, kun vielä säätkin ovat mahtavia yöt läpeensä!

Äänestä
  • on tääl

    Äänestä

...jänikseen, joka hyppäsi pusikosta suoraan autoni renkaaseen. Pysähdyin ja menin katsomaan. Siinä se pupuraukka makasi selällään tiellä silmät auki. Tuijotin sitä pitkään ja ajattelin, että näyttelisikö se kuollutta. Totesin, ettei näytellyt. Nostin peräkonttiin ja kotona mieheni nylki ja perkasi sen. Saimme paistin, joka ei kuitenkaan minulle oikein maistunut!

Pari-kolme vuotta sitten ajelin hämäränä loppukesän yönä mökille ystävättäreni kanssa. Näimme noin kolmenkymmenen metrin päässä suden, joka jolkutteli tien yli. Paikkakunta taisi olla Keuruuta.

Äänestä
  • törmäsi rusakkoon ja melko uusi auto jouduttiin hinaamaan paikalta. Tuo peuran hyppääminen tielle sai minut taas varovaisemmaksi, yleensä seurailen tien vieriä ajaessani. Olin lauantaina sukujuhlissa, joissa yksi pöytäsurueesta kertoi, että oli mökin ikkunasta seurannut rusakkoa pihalla. Yhtäkkiä ilves hyökkäsi sinne ja peräkanaa häipyivät ja lujaa. Susia täällä etelässäkin on, mutta ei ole osunut tielleni.

    Äänestä

Pitäisköhän, hyvä 1943, pikkusen harkita, mitä kirjoittaa, niin ei terttis perästä päin selitellä.

Äänestä
  • jatkuu yhtä myönteisessä hengessä kuin ennenkin. Pulahdapas uimaan, vedet ovat lämpimiä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


1943 kirjoitti:

"saalis" oli kaksi kissaa, toinen juoksi tien yli ja ehti pois alta. Sitten oli peura, joka myös juoksi tien yli ja ehti juuri ja juuri pois alta. Seuraavaksi kettu juoksi tien yli ja vielä miltei kotipihalla rusakko. Pensasmustikkani eivät juuri nyt ole suojattu. Pitää suojata, neljä marjaa on kypsymässä. Yö on täynnä elämää, pitää olla varovainen autolla ajaessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu