Tulimme juuri...

Santtu

Tulimme juuri Montenegrosta. Lomailimme viikon Budvassa ja siellä tarkemmin sanottuna Becicin alueella. Hotelli oli Iberostar Bellevue ja matka oli Aurinkomatkojen järjestämä. Mikäli olet juuri tuonne menossa, niin laita kysymyksiä niin KOETAN vastata parhaani mukaan :)

6

3444

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keski-ikäiset

      Meillä on 16.8 lähtö Budvaan, hotelli Villa Mirenzaan. Kerrotko hieman alueen ruokapaikoista.
      Viikko on liian lyhyt aika käydä kovin monessa ravintolassa joten tiedot hyvistä kalaravintoloista otetaan kiitollisena vastaan.
      Muukin tieto on tervetullutta. Lämmin kiitos etukäteen.

      • Santtu

        Valitettavasti mulla ei ole antaa noita ruokapaikkavinkkejä, koska meillä oli all inclusive-hotelli eli meille kuuluivat kaikki ruokailut hotellin Buffet-ravintolassa sekä pizza-paikassa. Lisäksi kuului siis kaikki juomat ravintoloissa ja baareissa... joten meidän ei tullut ruokailtua muualla. Kävelimme Becicin sekä Buddvan pitkillä rantakaduilla ja niiden varrella näytti olevan paljon erilaisia ravintoloita...
        Aurinkomatkojen oppaamme, Tiia ja Katja, olivat todella asiansa osaavia, joten he varmastikin osaisivat neuvoa teitä tuossa ravintola-asiassa.
        Otin tuossa käteeni tuon Aurinkomatkoilta lipun mukana saamamme pienen oppaan ja siinä näyttää olevan todella kivasti vinkkejä esim. vanhassakaupungissa lueteltu kolme ravintolaa ja tuolla satamassa (rantkadulla) neljä ravintolaa. Onko teidän matkanne Aurinkomatkoilta ostettu? Mikäli ei ole, ettekä saa niin ollen tuota opasta, niin voin toki kirjoittaa tiedot noista ravintoloista...
        Jos matkanne on AM:n niin ottakaa ihmeessä retki "Kauneinta Montenegroa" Siinä hinta-laatusuhde oli kohdallaan ja kuten sanoin oppaamme (tuolloin Katja) hoiti järjestelyt täysin moitteettomasta.
        Lentohan laskeutuu tuonne Kroatian puolelle Dubrovnikiin ja sieltä mennessämme linja-automatka kesti neljä tuntia. Jouduimme odottelemaan pitkään rajalla sekä odottamassa lossia.(Oli heinäkuinen lauantai ja paljon muitakin matkailijoita liikkeellä) Paluumatkan aamulla jonoja ei rajalla enää ollut niin paljon (eikä käytetty lossia), joten paluun linja-automatka kesti vain 3 tuntia. Mennen tullen pidettiin yksi jalottelu / wc-tauko paikoissa, joissa sai myös ostettua syötävää/juotavaa.
        Kysy vaan vielä, niin vastailen jatkossakin....


      • EliasA

        Ruokaa on. Ei kannata kauheasti etukäteen suunnitella etukäteen.

        Käytännössä kun ajaa sillä pienellä kaupunkijunalla, niin melkein millä tahansa pysäkillä voi jäädä pois ja joku kohtuullinen ruokapaikka on lähistöllä. Kalaruokapaikat tunnistaa kyllä.


    • Tiita08

      Juuh... Täällä kotiuduttu viisi päivää sitten Montenegrosta. Me asusteltiin siellä Budvan puolella huoneistohotellissa, vaikka meidän huoneessa ei keittiötä ollutkaan. Kyselkää ihmeessä. Sen voin sanoa, että lämmintä oli ja maisemat on mahtavat. Ruoka on hyvää, ostokset turistitavaraa mut ei oikeastaan haittaa allekirjoittanutta, kun en shoppailemaan lähtenyt. Retkilläkin käytiin, rannat tyypattiin.

      • äippä

        enemmän reissusta?olemme lähdössä parin viikon kuluttua Becicin alueelle.tosi vähän kirjoituksia ja sinulla tuoreet tiedot.Kelit,ruoka,rannat,retket,ihan kaikki kiinnostaa.


      • Dobro dosli!
        äippä kirjoitti:

        enemmän reissusta?olemme lähdössä parin viikon kuluttua Becicin alueelle.tosi vähän kirjoituksia ja sinulla tuoreet tiedot.Kelit,ruoka,rannat,retket,ihan kaikki kiinnostaa.

        Budvassa on tälläkin hetkellä varjossa n. 34 astetta. Ravintoloita on paljon: todella tyylikkäitä kalaravintoloita, mukavia rantaravintoloita, pikaruokaa jne. Kaupunki on illallakin täpösen täynnä ihmisiä, vaikka lomasesonki on eurooppalaisittain ohi. Bussiaikataulut muuttuivat kuun vaihteessa. Viimeinen bussi keskustasta lähtee Beciciin jo klo 24. Sen jälkeen taksilla pääsee, n. 6-8 euroa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      112
      9452
    2. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      112
      7705
    3. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      34
      7584
    4. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      236
      7279
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      97
      6022
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      86
      5881
    7. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      31
      5620
    8. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      105
      5571
    9. Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan

      Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit
      Maailman menoa
      68
      4689
    10. Persut ne lomailee veronmaksajien piikkiin

      Nämä rötösherrat kyllä putoavat onneksi eduskunnasta. Ja kuten Marin maksoi aamupalansa, niin nämä reissut pitää periä m
      Maailman menoa
      32
      3299
    Aihe