Laparoskopia

heips...

mulla tehtiin viikko sitten laparoskopia, tutkittiin siis missä kunnossa nuo paikat on.

Oikealla puolella oli kiinnikkeisyyttä, mutta vasen puoli oli ok, kohtu ok jne.
Endometrioosi on...
Vasemalla kystaa, poistettiin, kiinnikkeitä poistettiin.

Kuinka pian tulee lisää kiinnikkeitä tuon tutkimuksen jälkeen?
Lääkäri sanoi että raskauden mahdollisyys nyt suurempi, hmmm

onko kokemusta kuinka nopeasti alkaa tollasten toimenpiteiden jälkeen.
4643
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

laparoskopia kun poistettiin kohdun ulkoinen raskaus. Menkkoja ei sitten enää tullutkaan, vaan tulin saman tien raskaaksi. Sanoivat sairaalassa, että 4-6 vkoa on normaali aika.

Äänestä

Mulle tehty 2 kertaa lapraskopia endometrioosin takia. Eka kerta joulukuussa -07, useita endopesäkkeitä poistettu. Tammikuussa -08 löydettiin uudet endopesät. Yritettiin Zoladex-ruiskulla kuivata se pois, mutta ei onnistunut, joten toukokuussa toinen lapra. Nyt meneillään toinen kierto clomifenillä, vielä ei oo tullut uutta endoa. Näin mulla.

Äänestä

Mulla meni noin 3-4 kuukautta niin kivut alkoivat tulla takaisin.. Nyt ekasta lapraskopiasta on 1,5 vuotta ja mulla on kaksi endometrioomaa vasemmassa munasarjassa. Kuukautiskivut on ollut erittäin kovia jo yli puoli vuotta. Nyt alkaa jo olla kipuja muutenkin..

Ekassa leikkauksessa poistettiin iso endometriooma oikeasta munasarjasta sekä kiinnikkeitä (niitä oli kohdun takana, munasrjoissa, suolessa yms.). Leikkauksen jälkeen todettiin, että oikea munasarja ei enää toimi. Meillä aloitettiin clomit heti leikkauksen jälkeen, mutta raskaaksi en niillä tullut. Noin puolen vuoden päästä leikkauksesta tuli vasempaan munasarjaan endometriooma, jolloin mut laitettiin jonoon ivf-hoitoihin. Nyt hoitoja takana noin puoli vuotta, mutta raskaana en ole vieläkään ja kuukautiset on yhtä piinaa! Leikata ei voi, koska riski on liian suuri että menetän silloin vasemman munasarjan (ainoa joka toimii). :(

Äänestä
  • hei, itse olin eilen toimenpiteessä ja kiinnikkeitä oli runsaasti kohdun takaosa oli kiinnittynyt suolistoon ja onneksi saatiin irrotettua, lääkäri meinasi että menee useampi vuosi kun kiinnikkeet kasvavat uudelleen, onneksi kipujen syy löytyi eikä ollut endoa niinkuin pelkäsin. Pitää pitää peukkuja korkealla että tämä oli syy ettei vauvaa kuulunut.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kiinnikkeet... kirjoitti:

heips...

mulla tehtiin viikko sitten laparoskopia, tutkittiin siis missä kunnossa nuo paikat on.

Oikealla puolella oli kiinnikkeisyyttä, mutta vasen puoli oli ok, kohtu ok jne.
Endometrioosi on...
Vasemalla kystaa, poistettiin, kiinnikkeitä poistettiin.

Kuinka pian tulee lisää kiinnikkeitä tuon tutkimuksen jälkeen?
Lääkäri sanoi että raskauden mahdollisyys nyt suurempi, hmmm

onko kokemusta kuinka nopeasti alkaa tollasten toimenpiteiden jälkeen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu