Voiko 5 viikkoa vanhalle Syyrialaiselle jo laittaa juoksupyörän? Eilen sitä kokeilin ja tyttö oli siitä innoissaan ja juoksikin siinä paljon. Otin sen kuitenkin pois, koska hamsteri juoksi siinä jo liikaa ja haluaisin kesyttää sitä mutta se on vaikeaa jos juoksupyörä on häkissä, koska se on ylenpalttisen kiinostunut vain pyörästä.
Nuorelle hamsterille
juoksupyörä?
3179
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Aluksi hamsu voi olla hyvin kiinnostunut pyörästä ja juoksee siinä paljon. Näin meillä on käynyt. Jätä pyörä häkkiin ja lemmikkisi saattaa tottua pyörään ja kiinnostus voi hiipua.
hamsteri jukosee liikaa juoksupyörässä, niin sekään ei ole terveellistä. Mutta koska hamsteri ei välttämättä juoksupyörää tarvitse voit ottaa sen siksi aikaa pois, kunnes hamsteri on kesytetty.
riippuvaiseksi pyörästään, jossei se muuta tee kuin juoksee, on hyvä ottaa pois. Itse antaisin ainakin hetken tottua ja kesyyntyä.