Vyötärölle kiinni

Onko kellään kokemuksia saada koira ottamaan kontaktia kytkemällä koira vyötärolle kiinni ja pitämällä se siinä,ns.pakko seuraamista,meinaan kokeilla kun koira miettii ja miettii kannattaako totella,istuu ja kattelee kun käsken sitä,ei tehoa,joskus kyllä mutta useimmiten ei,kiinnostaisi millai on tehonnut.
6902
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

noin oppisi seuraamaan? Koira tottelee parhaiten kun kokee hyötyvänsä ja sillä on kivaa kanssasi, ei epämiellyttävien kokemuksien kautta.

Äänestä

testata... silloin äkilliä käännöksiä ja outoja tilanteita, niin koira tajuaa että sinähän sitä showta vedät ja kiinnittää enemmän huomiota. kokeiltu on ja sanoisin että kokeilemisen arvoinen oli.

Äänestä

Kuullostaa juuri nöffimäiseltä toiminnalta :D
Nöffi miettii piiiitkään ja hartaasti kaikkia käskyjä, ja pohtii kannattako niitä totella (eli hyötyykö "hän" jotenkin jos toteuttaa käskyn:)).

Äänestä
  • Rauhallinen koira toimii aina vähän viiveellä. Mutta myös rauhallisen koiran virettä saa nostettua, jolloin siitä saa suhteellisen nopean tottelijan. Siis kun käyttää vietti-vaisto koulutusta,, rauhallisen koiran saa tottelemaan käskyjä suunnilleen samalla nopeudella kun jokin palvelusaltis aktiivinen koira tottelee normaalitilassaan (se koira joka työskentely vireessä vetäsee seisomasta maahan alle kymmenesosasekunnissa käskystä)...

    Eli leikkimään koiran kanssa hop hop... Koira pitää tehdä riippuvaiseksi leikkimisestä ja riehumisesta, niin se tottelee nopeasti saadakseen leikkimisen takasin mahdollisimman pian. Ruualla palkittaessa koiran viretasoa lasketaan ja koira helposti hidastuu lisää.

    Äänestä

niin kannattaa lyhyinä hetkinä ja kyllä toimii...olen saanut tuttavan jukuripäisen koiran tottelemaan juuri tällä hihnalla vyötäisille ja neuvoin tekemään aina lyhyitä hetkiä ja taas päästetään vapaaksi ja kun aihetta tuli komentaa,niin ,jos ei totellut,niin muistutukseksi taas hetkeksi hihnaan ja näin tästä toiminnasta on ollut apua ja käskyt menee perille "nyt eikä viidestoista päivä" =)) Enään ei tarvitse tätä hihna tsydeemiä.

Äänestä

ole ja kyllähän koirillekin tulee milloin mistäkin "häiriötekijöistä" riippuen tilanteita että niinkuin siinä sketsissä,että miksi ihmisiä hukkuu kesällä paljon?...no siksi,kun pitkän talven jälkeen hypätään veteen ja räpiköidään paikallaan vuoroin eteen ja sivulle ja taakse ja mietitään viittä vaille ennen hukkumista et, "mites v....tää menikään...........no ehkä kaukaa haettu,mutta kyllä minunkin koirani ( 3v) toisinaan on ku just syntynyt,että ei koskaan ole kuullutkaan sanaa paikka ( toisinaan niin innostunut tulevasta leikistä,kun tietää paikan ,missä aina riehutaan,juoksuista tms.)Tämä käy harvoin,mutta kuitenkin....siispä kyllä koira osaa vaikka toisinaan on ettei muka osaisi...välillä vaan ei malteta ja tietysti koirillakin on eri ikäkauteensa erilaiset juttunsa

Äänestä

Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


krissde kirjoitti:

Onko kellään kokemuksia saada koira ottamaan kontaktia kytkemällä koira vyötärolle kiinni ja pitämällä se siinä,ns.pakko seuraamista,meinaan kokeilla kun koira miettii ja miettii kannattaako totella,istuu ja kattelee kun käsken sitä,ei tehoa,joskus kyllä mutta useimmiten ei,kiinnostaisi millai on tehonnut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu